Jak pozbyć się zakwasów? 5 metod do wypróbowania w domu!

Zakwasy są dość problematyczną dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej pojawiają się one po zbyt intensywnym treningu, któremu nie towarzyszy rozciąganie po skończonych ćwiczeniach. Czy można całkowicie wyeliminować zakwasy? Co robić, gdy już się pojawią? Poznaj 5 skutecznych metod działania! 

Czym są zakwasy w mięśniach?

Kiedy mowa o zakwasach, chodzi o zespół opóźnionego bólu mięśniowego.1 To typowe uszkodzenia tkanki mięśniowej, która nie była dobrze przygotowana na intensywny wysiłek, czyli rozciąganie. W skrajnych przypadkach bolesne zakwasy mogą występować nawet przez ponad tydzień.

To w 100% naturalny proces, który powoduje regenerację tkanek mięśniowych oraz ich naturalne wzmocnienie – mimo, że samo występowanie zakwasów bywa mocno nieprzyjemne, a często także ogranicza ruchy. Aby uchronić się przed zakwasami, wystarczy stosować się do podstawowych zasad treningowych. Kiedy jednak ból pojawi się po wysiłku fizycznym, lepiej czym prędzej poszukać informacji na temat tego, jakie są sposoby na zakwasy

Sposoby na zakwasy – 5 skutecznych metod działania

Domowe sposoby na zakwasy są skrajnie różne i często mogą powodować pewien dyskomfort. Mimo to, warto wiedzieć, jak pozbyć się zakwasów domowymi sposobami, by uniknąć długotrwałego bólu oraz zredukować ryzyko przerwania regularnych treningów. Oto domowe sposoby na zakwasy, które cieszą się sporym uznaniem zarówno wśród sportowców, jak i osób trenujących rekreacyjnie:

1. Gorąca kąpiel – domowy sposób na zakwasy to przede wszystkim gorąca kąpiel.2 Do gorącej kąpieli można dodać sól morską lub olejki eteryczne, aby nieco spotęgować uczucie odprężenia.
2. Delikatny masaż mięśni – nie potrzeba kompleksowej wiedzy z zakresu masażu. Można poprosić partnera lub partnerkę o wykonanie masażu mięśni z użyciem olejków eterycznych. Łagodne, okrężne ruchy mogą złagodzić ból i zmniejszyć napięcie mięśni.3
3. Nawadnianie organizmu – intensywnym treningom często towarzyszy brak odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie to zaś znaczne utrudnienie w regeneracji mięśni.4 Jeśli odczuwa się ból spowodowany nadwyrężeniem, zaopatrzenie się w duże ilości płynów może przyspieszyć gojenie i redukcję dyskomfortu. 
4. Okłady lub maści rozgrzewające – w wielu aptekach można znaleźć maści działające rozgrzewająco na mięśnie, a dodatkowo przeciwzapalnie. Ich stosowanie w połączeniu z ciepłymi okładami przynosi sporą ulgę, kiedy bolesne zakwasy powodują nawet problemy z poruszaniem kończynami. 
5. Rollery – stosowanie rollerów jest polecane przede wszystkim bezpośrednio po sesji ćwiczeń. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć je również na drugi dzień. Przyrządy pomagają w delikatnym rozciąganiu mięśni, dzięki czemu zmniejszają uczucie napięcia i ból. 

To oczywiście tylko najpopularniejsze domowe sposoby na zakwasy. Dla osób, które borykają się często z tym problemem, polecane są także inne metody. Można w tym celu zdecydować się na wizytę w saunie. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do sauny tuż po intensywnym treningu – wystarczy wstępnie ochłonąć, a dopiero następnie udać się na relaks. Gorące powietrze rozluźni mięśnie, zredukuje ich bolesność po wysiłku, a dodatkowo wspomoże gospodarkę tlenową organizmu.5

Ciekawym sposobem na pozbycie się zakwasów jest także… wysiłek fizyczny! Jak to możliwe? Otóż po długiej sesji treningowej na siłowni czy nawet wielokilometrowej przebieżce, warto pozostać w ruchu, zamiast przeleżeć resztę dnia na kanapie. Kluczem jest jednak zachowanie umiaru i nie przeciążanie organizmu.

 

Jak uniknąć zakwasów?

Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się zakwasów, a także jak radzić sobie z zakwasami po wymagających treningach. Warto zaś wyprzedzić nieprzyjemne odczucia i zredukować ryzyko pojawienia się obolałych mięśni.

W pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować swój wysiłek fizyczny – dobry plan treningowy okazuje się podstawą. Zakwasy pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy trening odbywa się po kilku lub kilkunastodniowej przerwie i jednocześnie jest zbyt intensywny. Oczywiście przerwa pomiędzy sesjami treningowymi jest potrzebna, aczkolwiek regularność wynikająca z planu treningowego pozwoli skutecznie zredukować ryzyko pojawiających się zakwasów. 

Oprócz systematyczności, warto zadbać o stretching, czyli rozciąganie przed i po treningu. Dzięki temu mięśnie szybciej zaadaptują się do wysiłku, a efekty uszkodzenia tkanek nie będą tak dotkliwe.

Jak radzić sobie z zakwasami? Podsumowanie 

W kwestii podsumowania – zdecydowanie warto znać domowe sposoby na zakwasy, które są naprawdę skuteczne. Dzięki temu można zredukować bolesny problem w jak najkrótszym czasie, by uniknąć przerwania regularnych treningów lub nawet konieczności wzięcia dnia wolnego w pracy. Wiedząc już, jak radzić sobie z zakwasami można bez problemu wykonać nawet wyjątkowo intensywny trening, bez ryzyka, że zakwasy dadzą się we znaki już następnego dnia. Wystarczy kilka działań profilaktycznych oraz odpowiednio zastosowane domowe sposoby na zakwasy, aby skutecznie zażegnać ten problem.

Przeczytaj także:
Ile kosztuje trener personalny?
Smartwatch – ile kosztuje i jakie są jego rodzaje?
Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący wodę?

Bibliografia:
1https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-dont-stop-exercising
2https://physioactive.sg/hot-cold-whats-best-way-shower-workout/ 
3https://www.manchesterphysio.co.uk/treatments/massage/when-massage-can-help/delayed-onset-muscle-soreness-doms.php 
4https://www.ptcoa.com/tips-to-avoid-dehydration-pain-relief 
5https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0531556521002916# 
 

Avatar

Admin

Opublikowano:
03 sty 2023 08:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube