Dobra historia kredytowa - jak ją zbudować?

Zaciągnięcie pożyczki na większą kwotę lub kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma formalnościami. Między innymi analizowane są dane zawarte w BIK, czyli historia kredytowa konkretnego klienta banku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Historia kredytowa to w głównej mierze informacje na temat regularności spłacanych zobowiązań. A ponadto wszelkich aktualnych zadłużeń. Dane te znajdują się w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Przesyłane są tam regularnie przez instytucje finansowe współpracujące z BIK.

Dane w BIK –  jaki jest ich cel?

Informacje znajdujące się w BIK stanowią dla wielu banków i firm niebędących bankami cenne źródło na temat historii kredytowych poszczególnych osób. Choć nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę przy decyzji kredytowej, warto postarać się, aby prezentował się jak najlepiej. Jak można wpłynąć na historię w BIK?

Regularnie spłacaj kredyty

Dobra historia kredytowa to w skrócie terminowo spłacane kredyty. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać właśnie o to. Jeżeli kredyt nie był regulowany terminowo, wówczas informacje te znajdują się w BIK przez pięć lat i to bez zgody kredytobiorcy. Tak się dzieje, kiedy opóźnienie w spłacie wynosi ponad 60 dni, a także, gdy minie 30 dni od czasu, kiedy instytucja finansowa, w której dana osoba zalega ze spłatą, poinformuje o zamiarze przetwarzania danych na temat konkretnego kredytu.*

Zgadzaj się na przetwarzanie danych o kredycie

Jeżeli masz pewność, że terminowe spłacanie zaciągniętego przez ciebie kredytu nie będzie sprawiało ci problemu, to rozważ kwestię wyrażenia zgody na przetwarzanie danych. W przeciwnym razie informacje o prawidłowo regulowanych zadłużeniach nie będą widoczne dla instytucji sprawdzających Twoją historię kredytową.

Zbuduj pozytywną historię kredytową

Regularne spłacanie zobowiązań ma wpływ na to, czy dana osoba otrzyma pożyczkę, czy też nie. Z tego względu, jeżeli jest taka możliwość, warto rozważyć zakupy na raty np. sprzęt AGD i RTV. Pozytywna historia spłat takich zobowiązań podnosi wiarygodność kredytową w oczach przyszłych pożyczkodawców. Szczególnie cenne jest tu korzystanie z pożyczek i kredytów, które związane są z zerowym oprocentowaniem. W sytuacji gdy zależy nam na zwiększeniu zdolności kredytowej przed zaciągnięciem dużego kredytu warto jest spłacić dotychczasowe, mniejsze zobowiązania.

*https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-historia-kredytowa

 

Avatar

Admin

Opublikowano:
10 lip 2018 02:35

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube