Otrzymałeś mandat karny? Sprawdź, jak zapłacić go przelewem!

Złamanie prawa może zdarzyć się każdemu, choć należy liczyć się z konsekwencjami w postaci dodatkowej opłaty. Zobowiązanie finansowe można uiścić na kilka sposobów – w wybranych placówkach, na miejscu zdarzenia lub online. Jak wygodnie zapłacić mandat karny przelewem przez Internet? Czy każdą karę można opłacić w taki sposób?

Jak zapłacić mandat karny?

To, jak zapłacić mandat karny, zależy od Ciebie oraz od rodzaju nałożonej kary. Zgodnie z art. 98 § 1 pkt 1-3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, wyróżnia się 3 podstawowe typy mandatów karnych:

gotówkowy – jest wręczany osobie ukaranej, która uiszcza grzywnę bezpośrednio do funkcjonariusza wystawiającego karę;
kredytowany – wydaje się go za potwierdzeniem odbioru;
zaoczny – jest przekazywany ukaranemu bezpośrednio przez wskazany organ lub pozostawia się go w takim miejscu, z którego sprawca będzie mógł odebrać go jak najszybciej. 

Jeśli został on wręczony bezpośrednio przez funkcjonariuszy, być może masz możliwość opłacenia go za pomocą karty płatniczej. Obecnie w wielu radiowozach wozi się już bowiem terminale, dzięki którym sprawnie zrealizujesz zobowiązanie.

Tradycjonaliści mogą również skorzystać z bardziej klasycznych metod na to, jak zapłacić mandat karny. Jest to możliwe m.in. na poczcie lub w banku. Coraz częściej jednak sięga się po wygodniejsze formy płatności, czyli te wykonywane przez Internet. Pojawia się więc pytanie, czy mandat można zapłacić przelewem? A jeśli tak, to czy jest to bezpieczne?

Jak zapłacić mandat karny przelewem przez Internet?

Uiszczenie należności online jest przede wszystkim wygodne. Możesz to zrobić z zacisza własnego domu, w optymalnym dla Ciebie czasie. Omijasz również kolejki, które występują w placówkach i oszczędzasz swój czas. Co więcej, nie musisz martwić się o to, jak zapłacić mandat karny przelewem przez Internet – cały proces jest intuicyjny i powinien zająć tylko kilka chwil. 

W pierwszej kolejności należy zalogować się do bankowości elektronicznej. Następnie w interfejsie trzeba odszukać zakładkę “przelewy podatkowe”. Znajduje się tam lista różnych zobowiązań, wśród których występują też “mandaty”. To właśnie tam powinno się przejść, by opłacić mandat karny online

Jak wypełnić przelew za mandat karny?

Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wskazanych pól. Co ważne, mandat karny zawsze jest opłacany do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, przy ul. Rejtana 3B, 45-331. Jest to niezależne od Twojego miejsca zamieszkania, gdyż to właśnie tam spływają zobowiązania karne z całej Polski.

W rubryce “Typ identyfikatora” należy wybrać “Numer identyfikatora”, a później wprowadzić swój numer PESEL. Uwaga – w niektórych bankach pole to uzupełnia się automatycznie, dlatego należy zwrócić na to uwagę. Jak dalej zapłacić mandat karny przelewem? Konieczne jest wpisanie kwoty, na jaką opiewa wystawiona kara. W miejscu “Identyfikator zobowiązania” musisz zaś wprowadzić numer i serię mandatu.

Zobacz też jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu.

Końcowym etapem jest zatwierdzenie przelewu, często potwierdzone dodatkową weryfikacją, np. przez SMS. Pamiętaj jednak, by przez akceptacją płatności zweryfikować, czy wszystkie dane są poprawne! 

 

Mandat skarbowy a mandat za parkowanie – czy można zapłacić przelewem?

Przewinienia skarbowe również podlegają karze i mogą skutkować karą. Jak zapłacić mandat skarbowy przez Internet? Dokładnie w ten sam sposób, jak mandat karny. Taka opłata także będzie skierowana do I Urzędu Skarbowego w Opolu, dlatego możesz skorzystać z instrukcji umieszczonej wyżej.  

Wśród często przyznawanych kar znajdują się te za niewłaściwe parkowanie. Są one wystawiane przez Straż Miejską, a opłatę również można uiścić online. Tu jednak trzeba zachować ostrożność – dane do przelewu są umieszczone na wezwaniu do zapłaty. Numer konta będzie tu bowiem zależny od wystawcy, dlatego konieczne jest zweryfikowanie danych i ręczne wpisanie ich w rubryce od standardowego przelewu.

Opóźnienie w płatności mandatu – co za to grozi? 

Na uiszczenie opłaty masz jedynie 7 dni. Po tym czasie sprawa może być przekazana do Urzędu Skarbowego, a ten jest uprawniony do wszczęcia postępowania. Warto więc zawczasu wiedzieć, jak zapłacić mandat karny przelewem przez Internet i dokonać płatności najszybciej, jak to możliwe! 

 
Przeczytaj także:
Czym jest przetwarzanie danych osobowych?
Płyta indukcyjna czy gazowa – co jest bardziej opłacalne?
Co musisz zrobić jeśli zgubiłeś kartę do bankomatu
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 lis 2022 01:30

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube