Imprezowy savoir-vivre. Jaki prezent dać na 18 urodziny?

Osiągnięcie pełnoletniego wieku to wyjątkowa okazja w życiu każdego człowieka. Ta magiczna granica pomiędzy byciem nastolatkiem a osobą dorosłą, choć umowna, wzbudza zawsze wiele ekscytacji. Otrzymanie dowodu osobistego sprawia, że młody człowiek może brać udział w głosowaniu, mieć prawo jazdy i robić wiele innych rzeczy, do tej pory zakazanych w świetle prawa. Nic więc dziwnego, że z tej okazji coraz więcej osób decyduje się na urządzanie hucznych przyjęć. Jeśli wybieramy się na taką imprezę, często pojawia się problem prezentu. Lepiej podarować solenizantowi coś symbolicznego, pamiątkowego czy pójść w pragmatyczną stronę i zdecydować się na kopertę z pieniędzmi? Warto zastanowić się nad tym jeszcze przed wyborem kreacji na imprezę.

Jak sprawić by 18 urodziny były naprawdę niezapomniane?

Sposobów obchodzenia hucznie urodzin jest wiele. Szczególnie jeśli chodzi o 18-te urodziny warto zaplanować coś naprawdę wyjątkowego. Bardzo popularną formą imprezy jest po prostu wynajmowanie ulubionego klubu wraz z DJ-em. Impreza taka ma wiele zalet, w tym między innymi to, że nie trzeba samodzielnie po niej sprzątać. Ponadto nie narażamy naszego domu na zniszczenia, a nas samych (czy też rodziców) na straty finansowe.

Osiemnaste urodziny

Równie dobrym pomysłem może być wynajęcie całego domu z atrakcjami takimi jak np. basen, jacuzzi i zaproszenie tam znajomych. Pamiętajmy jednak, aby na tak zorganizowane spotkanie zapraszać zaufanych gości, którzy nie spowodują żadnych zniszczeń. Nadzór nad całym wydarzeniem powinna wtedy sprawować osoba dorosła, ponieważ tylko osoby pełnoletnie mogą samodzielnie zawierać umowy na wynajem nieruchomości.

Uroczystość rodzinna może oczywiście odbyć się w naszym domu. Obiad, kolacja lub grill w gronie najbliższych to fantastyczny sposób na świętowanie 18 urodzin. Jednak również spotkanie rodzinne możemy zorganizować w restauracji. To niesie za sobą zdecydowanie mniej pracy oraz przygotowań. Najważniejsze przy organizacji zabawy jest określenie charakteru imprezy oraz przede wszystkim indywidualne preferencje samego solenizanta. Jeśli chcemy sprawić mu niespodziankę, możemy postarać się o takie atrakcje jak foto budka, występy na żywo, gry i zabawy.

Prezent dla nastolatka. Jak wybrać dobrze?

Imprezy z okazji urodzin zwykle cieszą się dużą popularnością i rzadko kto odmawia uczestnictwa w takiej zabawie. Jednak goście stają często przed poważnym dylematem – wyborem prezentu na 18 urodziny. Nie oszukujmy się, młody dorosły, którego urodziny planujemy świętować, z pewnością ma swoje marzenia, które chciałby spełnić. O ile nie wiemy dokładnie, co moglibyśmy mu podarować, najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu koperta z pieniędzmi. Jednak tutaj pojawia się kolejne pytanie: ile dać na 18 urodziny?

Osiemnaste urodziny

Jeśli chodzi o zasady dobrego wychowania, czyli tzw. savoir-vivre, nie określają one konkretnych kwot. Wszystko zależy od tego, jak blisko i w jakich relacjach jesteśmy z solenizantem.

Ile pieniędzy na 18 dają rodzice?

Najczęściej fundatorami oraz głównymi organizatorami imprezy urodzinowej są rodzice. Oni przecież utrzymują swoje dzieci i zapewniają im byt. Również oni najczęściej wiedzą dokładnie, o czym marzą ich pociechy. To, jaki prezent dadzą swojemu 18-letniemu dziecku zależy oczywiście od relacji oraz zasobności portfela. Należy zdać sobie bowiem sprawę, że nie każdego stać na tak drogie upominki jak samochód, wycieczki czy inne luksusowe dobra. Jeśli rodzice ponoszą koszty imprezy zarówno dla rodziny, jak i przyjaciół taki gest sam w sobie może zostać uznany za doskonały prezent. Jeśli jednak ktoś uważa, że to za mało, doskonałym sposobem na uczczenie dorosłości jest np. założenie konta oszczędnościowego. Za pomocą tego finansowego narzędzia bliscy będą mogli przy okazji kolejnych ważnych wydarzeń odkładać tam środki na spełnianie marzeń lub zabezpieczenie przyszłości swojego dziecka. Dobrym pomysłem jest również założenie tradycyjnego konta i zasilenie go „na start”. Dzięki temu osoba na progu dorosłości będzie miała możliwość uczenia się tego, jak zarządzać własnymi pieniędzmi.

W tym wypadku trudno odpowiedzieć na pytanie: ile się daje na 18 urodziny? Prezenty od rodziców to zazwyczaj przedział od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Niemniej to zazwyczaj właśnie prezent od mamy i taty należy do tych największych i najbardziej hojnych.

Ile na 18 urodziny powinni dać chrzestni?

Ile dają chrzestni na 18 urodziny? To również sprawa bardzo indywidualna, podobnie jak w przypadku rodziców. Należy jednak pamiętać, kim są chrzestni i jaką pełnią funkcję w życiu dziecka.

Osiemnaste urodziny

Rodzice chrzestni to zazwyczaj kobieta i mężczyzna, którzy przedstawiają do sakramentu chrztu dziecko, tym samym biorąc na siebie odpowiedzialność za jej wychowanie w duchu religii. Uznaje się też, że mają oni niejako zastępować rodziców w szczególnych sytuacjach losowych, jak np. śmierć czy choroba rodziców. Nadal dla wielu osób fakt bycia rodzicami chrzestnymi niesie za sobą odpowiedzialność i większe przywiązanie do dziecka. Nic więc dziwnego, że przy okazji 18-tych urodzin chrzestna i chrzestny chcą obdarować swojego chrześniaka jak najokazalszym upominkiem.

Kwoty, jakimi zwykle są obdarowywani solenizanci przez swoich „drugich rodziców”, kształtują się zazwyczaj w granicach kilkuset złotych. Czasem są to jednak wyższe kwoty. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się też okazać wspólny, większy prezent od wszystkich rodziców, który pomoże 18-latkowi spełnić marzenia.

Pieniądze na 18 urodziny od kolegów i przyjaciół. Ile włożyć do koperty?

Jaki prezent wybrać dla kolegi lub koleżanki na 18 urodziny? Tutaj sprawa jest bardziej złożona. Jak dobrze wiemy, młodzi ludzie zazwyczaj są na utrzymaniu swoich rodziców, dlatego trudno od nich wymagać, aby prezenty od nich sięgały kwot kilkuset złotych. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest składka na jeden, większy prezent. Można również po prostu zebrać wszystkie pieniądze i włożyć wraz z podpisaną kartką do koperty. Nie każdego nastolatka stać na przeznaczenie na prezent dla przyjaciół, np. kwoty 100 złotych. Właśnie dlatego, warto wykazać się tutaj taktem i zorganizować w klasie lub wśród przyjaciół anonimową zrzutkę.


Zobacz także wpisy na temat:
5 pomysłów na prezent dla kobiety >>
Najciekawsze pomysły na prezent dla mężczyzny >>
Jaki prezent na chrzciny >>

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    08 mar 2022 09:30

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube