Jaki prezent na chrzciny w 2021 roku?

Wiele osób zastanawia się, jakie prezenty lub ile pieniędzy wręcza się maluchom z okazji chrzcin. Co powinien dać chrzestny, chrzestna, a co dziadkowie? Jak wybrać idealny prezent lub obliczyć konkretną kwotę? Sprawdź, ile wypada włożyć do koperty w 2021 roku.

Chrzciny to pierwsza ważna uroczystość po narodzeniu dziecka. Ma duże znaczenie religijne, duchowe i tradycyjne. Jest też możliwością dla całej rodziny do wspólnego świętowania pojawienia się nowego jej członka. Dość kłopotliwym zagadnieniem, które pojawia się w przypadku podobnych uroczystości, jest to, ile pieniędzy powinno się wręczyć w kopercie. Ile powinni dać dziadkowe, ile chrzestni, a ile dalsza rodzina czy przyjaciele i znajomi? Podpowiadamy, jakie trendy i tendencje są widoczne w 2021 roku.

Co dać na chrzest? 

Jaki prezent na chrzciny?

Wartość prezentu powinna być uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze od rodzaju więzi z dzieckiem i rodzicami. Inna kwota jest odpowiednia jako prezent od chrzestnych, a inna jako  upominek od dalszej rodziny czy zaproszonej na uroczystość bliskiej sąsiadki.

Druga kwestia to uroczystość organizowana po sakramencie i mszy. Czy rodzice urządzają przyjęcie w domu, czy w restauracji? Czy przyjęcie będzie skromne, czy organizowane z pompą? W przypadku chrzcin organizowanych w restauracji można kierować się zasadą podarowania kwoty, która jest równowartością opłaty za tzw. talerzyk. Będzie to dotyczyło dalszej rodziny i przyjaciół oraz znajomych.

To, ile pieniędzy należy dać na chrzest, jest też zależne od zwyczajów panujących w rodzinie. Niekiedy uznaje się dawanie wyłącznie prezentów, w innych rodzinach uroczystość ma wymiar bardzo duchowy i akceptowane są prezenty wyłącznie związane z religią.

W poniższym artykule przedstawiamy aktualne w 2021 roku trendy, jednak należy pamiętać, że chrzciny to uroczystość o wymiarze duchowym. To, ile damy w prezencie, ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. Warto podchodzić do tego typu wydatków z dużym rozsądkiem i nie dawać zbyt kosztownych zabawek czy biżuterii. Koperta czy prezent ma być dodatkiem, małym prezentem na start, a nie formą pokazania swojego bogactwa.

Ile daje chrzestny na chrzciny?

To, ile daje chrzestny na chrzest, zależy od tego, na ile jest on zaangażowany w uroczystość. Według tradycji w niektórych regionach Polski chrzestny kupuje świece, które zapala podczas uroczystości. Nadal funkcjonują również zwyczaje, że chrzestny opłaca wpis do ksiąg parafialnych czy organistę. Jeśli w naszym regionie te praktyki są nadal żywe, to przy zastanawianiu się, ile daje chrzestny na chrzciny, trzeba je wziąć pod uwagę i odpowiednio obniżyć wartość prezentu.

Zazwyczaj chrzestny wkłada do koperty 400-1000 zł. Kwota uzależniona jest od wkładu w całą uroczystość oraz miejsca organizowanego później przyjęcia. Średnia kwota w 2021 roku wynosi 500 zł. Dodatkowo można kupić pamiątkową kartkę z życzeniami.

Ile na chrzest od chrzestnej?

W przypadku chrzestnej sprawa jest podobna do ojca chrzestnego. W zależności od zamożności do koperty matka chrzestna wkłada od 400 zł do 1000 zł. W niektórych regionach Polski matka chrzestna według zwyczaju kupuje dziecku ubranko. Wtedy kwota prezentu jest niższa. Zamiast pieniędzy chrzestna kupuje medalik lub łańcuszek z medalikiem. Zwyczaj nakazuje również, by pieniądze od chrzestnej włożyć dziecku w but.

W przypadku rodziców chrzestnych istotne jest skonsultowanie się między sobą. Przed chrzcinami należy zapytać, co daje każda ze stron, by np. oboje z rodziców nie podarowali medalika czy krzyżyka.

Co na chrzciny od dziadków?

Dziadkowie zazwyczaj kupują dziecku drobny upominek – zabawki lub ubrania. Jeszcze 2-3 lata temu do koperty dziadkowie wkładali około 200-300 zł. Dziś kwota wzrosła i wynosi nawet 500 zł. Warto jednak, by wcześniej zapytali rodziców, czy nie potrzebują czegoś konkretnego np. fotelika dla dziecka.

Prezent od dziadków może mieć też wymiar symboliczny. W tym dniu można przekazać dziecku rodzinną pamiątkę, czy np. założyć książeczkę oszczędnościową – taki prezent bez wątpienia zaowocuje w przyszłości.

Dalsza rodzina 

Jaki prezent na chrzciny?

W przypadku dalszej rodziny czy znajomych kierujemy się zasadą od talerzyka. Jeśli uroczystość nie jest organizowana w restauracji, możemy dać 100-200 zł. Nie będzie natomiast niczym  dziwnym, jeśli zamiast koperty przyniesiemy dziecku mały prezent.

Prezenty na chrzciny

Wśród najbardziej popularnych prezentów znajduje się medalik lub krzyżyk – zazwyczaj jest prezentem od matki chrzestnej. Na drugim miejscu znajduje się Biblia jako prezent o wymiarze duchowym, pamiątka na całe życie. Rodzice chrzestni decydują się również na zabawki i ubrania. Dziadkowie niekiedy wręczają także różaniec.

Czego nie wypada dawać? Artykułów pierwszej potrzeby, czyli pieluszek, ubranek po innych dzieciach. Dość kłopotliwe mogą być również prezenty niedopasowane do uroczystości lub wręczone na pokaz: gruby złoty łańcuszek, pierścionki czy kolczyki dla dziewczynki. Biżuteria nie zawsze przypadnie do gustu, gdy dziecko już dorośnie. Nie wypada dawać bardzo drogich prezentów czy też wkładać do koperty powyżej 1000 zł.

Pamiętajmy, że chrzciny mają przede wszystkim duchowy wymiar. To uroczystość pierwszego sakramentu. Nie jest to impreza dla gości, a święto małego dziecka.

Życzenia na chrzciny

Jeśli wręczamy dziecku kartkę z życzeniami, zazwyczaj jest ona pakietem koperty z pieniędzmi. Zwróćmy uwagę na życzenia. Mało taktowne będzie złożenie jedynie podpisu pod gotowymi życzeniami. Napiszmy kilka słów od siebie, zamiast korzystać ze sztampowych i lakonicznych gotowych tekstów. Wystarczy jedno zdanie od serca, wpisana data i podpis.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    29 lip 2021 06:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube