Ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje i co należy o nim wiedzieć?

Ponad połowa Polaków planuje letni wypoczynek i związany nim budżet – tak wynika z badań Polskiej Organizacji Turystycznej. Wybierane są wczasy zagraniczne, ale nie brakuje też chętnych na wakacje w Polsce. Niezależnie od kierunku podróży warto się ubezpieczyć. Podpowiadamy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne oraz jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego jak polisa, dzięki której zyskuje się określoną ochronę podczas podróży oraz pobytu na wyjeździe. Można zdecydować się na ubezpieczenie podróżne, planując wakacje zarówno za granicą, jak i w Polsce – wszystko zależy wyłącznie od tego, gdzie chce się spędzić wymarzony wypoczynek. Jednak nie tylko kierunek podróży jest ważny przy wyborze polisy turystycznej. Należy zwrócić uwagę na szereg innych, ważnych czynników. 

Polisa turystyczna powinna być dostosowana do wymagań, potrzeb oraz rodzaju podróży. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić sumę ubezpieczenia, na jaką będzie się ubezpieczać. Jej wysokość należy dobrze przemyśleć – w razie wypadku lub potrzeby skorzystania z pomocy w trakcie trwania wyjazdu, warunki ubezpieczenia i jego kwota mogą okazać się kluczowe. 

Trzeba podkreślić, że wakacje z biura podróży często w cenie wycieczki zawierają wliczone ubezpieczenie. Należy jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić zapisy polisy oraz zakres ubezpieczenia oferowanego przez organizatora i upewnić się, czy np. oferuje on ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Taka weryfikacja jest bowiem niezwykle istotna. Może się przecież okazać, że nie zapisy w umowie nie będą satysfakcjonujące. W takim przypadku lepiej jest wykupić ubezpieczenie turystyczne we własnym, prywatnym zakresie i zdecydować się np. na dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Takie rozwiązanie powinno zapewnić spokojną głowę podczas wakacji.

 

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?

Standardowo polisa turystyczna składa się z kilku ważnych elementów:

 • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL);
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
 • OC w życiu prywatnym;
 • ubezpieczenia od COVID-19 – każdy ubezpieczyciel, w zależności od ustalonych warunków, pokrywa konkretne koszty związane z zachorowaniem na COVID-19;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • Assistance – może obejmować np. pomoc przy opóźnieniu lotu lub w razie nagłego zdarzenia (napaści czy kradzieży);
 • rozszerzenie o sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka;
 • rozszerzenie o sprzęt, np. wspinaczkowy.

Warto dokładnie przeanalizować wszystkie wymienione czynniki, by mieć pewność, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać oraz zyskać gwarancję, że w razie jakichkolwiek problemów zostanie nam udzielona potrzebna pomoc.
Trzeba również podkreślić, że najistotniejszymi składnikami polisy turystycznej są ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance. Jeżeli więc szuka się odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd za granicę lub na terenie Polski – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na te elementy. To od nich głównie zależą koszty, rodzaj oraz dostępność ewentualnej pomocy, z której będzie można skorzystać. 

Koszt ubezpieczenia turystycznego

To, ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę lub na wakacje w kraju, zależy od kilku kwestii. Wśród nich znajdują się przede wszystkim takie czynniki, jak:

 • kierunek wyjazdu –  należy liczyć się z tym, że im dalej się wyjeżdża, tym polisa może być droższa. Ubezpieczenia turystyczne obejmujące Europę wymagają mniejszych sum gwarantowanych niż kierunki poza Europą;
 • okres wyjazdu – dłuższy pobyt wakacyjny generuje wyższe koszty ubezpieczenia;
 • liczba osób ubezpieczonych;
 • zakres ochrony i suma gwarantowana polisy – są to jedne z głównych punktów, które determinują cenę polisy. Zakres ochrony ubezpieczenia oznacza obszar (punkty, warunki), które swoją ochroną obejmuje polisa. Z kolei suma gwarantowana to określona kwota, którą ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić w razie śmierci, trwałego kalectwa ubezpieczonego, bądź innego zdarzenia ubezpieczeniowego określonego w umowie i nastąpi to w trakcie trwania ubezpieczenia [1]. W zakresie przysługującej ochrony liczy się przede wszystkim ubezpieczenie KL, OC i NNW. Oczywisty jest fakt, że im pełniejszy zakres ochrony polisy, im wyższe są gwarantowane sumy ubezpieczenia, dlatego tym więcej trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie;
 • ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19 – w dobie pandemii ten rodzaj ochrony stanowi aktualnie jeden z głównych punktów każdej polisy ubezpieczeniowej w przypadku wyjazdu zagranicznego (ale nie tylko). Ważne, by wybrana polisa – niezależnie od swojej ceny – zapewniała pomoc w razie zachorowania na COVID. Decydując się na ubezpieczenie, należy pamiętać, aby uwzględniało ono koszty związane np. z kwarantanną czy z powrotem do kraju;
 • rozszerzenia ochrony – to również istotny element każdej ochrony ubezpieczeniowej. Warto go uwzględnić, jeśli podczas wyjazdu planuje się uprawiać sporty ekstremalne lub aktywności fizyczne obarczone wysokim ryzykiem. W takim układzie warto wykupić dodatkowe rozszerzenie. Można też rozszerzyć ochronę o  zdarzenia pod wpływem alkoholu lub chorób przewlekłych, a także o ubezpieczenie pracy fizycznej;
 • towarzystwo ubezpieczeniowe – każdy ubezpieczyciel oferuje inne warunki i warianty polisy turystycznej.

Koszt polisy turystycznej zwykle mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu zł na dzień. Należy przy tym pamiętać, że wraz ze zmieniającą się ceną, zmienia się suma ubezpieczenia i jego zakres. 

Przy wyborze polisy nie warto oszczędzać. Często wykupienie wariantu ubezpieczenia droższego o kilkanaście złotych może zapewnić o wiele szerszą i pełniejszą ochronę. Zdarza się bowiem, że ubezpieczenie w niskiej cenie, choć wydaje się kuszące, może jednak nie zapewnić pełnego wsparcia i pominąć istotne punkty ochrony.

EKUZ czy polisa turystyczna? 

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowi dokument unijny, który potwierdza, że ma się prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA. Karta ta jest wydawana przez NFZ i zapewnia ubezpieczenie za granicą.

Często jest się pewnym, że mając EKUZ, jest się objętym pełnym i wystarczającym ubezpieczeniem. Niestety, nie do końca. NFZ oferuje ubezpieczenie zdrowotne za granicą, ale tylko w określonym zakresie. Jeżeli okaże się, że na zagranicznych wyjeździe potrzebne będą badania, które nie są uwzględnione w warunkach ubezpieczenia EKUZ, to tego rodzaju wydatki trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

EKUZ obowiązuje w następujących krajach Europy: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy [2].
 
Jeśli wycieczka obejmuje któryś z powyższych krajów, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zawsze dobrze mieć przy sobie taki dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Należy wiedzieć, że w ramach leczenia z kartą EKUZ, pacjentowi przysługuje prawo do leczenia:

 
 • niezbędnego i nieplanowanego;
 • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa; 
 • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ubezpieczony będzie musiał za nią zapłacić) [2].

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:

 • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. uprawia się sporty wiążące się z takim ryzykiem, koniecznie trzeba sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ przed wyjazdem do danego kraju. Można również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne;
 • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu);
 • transportu zwłok;
 • planowanych zabiegów [2].

Wybierając się na wakacyjny wypoczynek, należy mieć świadomość, że poza przyjemnymi chwilami, jest się narażonym na nieprzewidziane zdarzenia, choroby lub wypadki, od których warto być ubezpieczonym. Należy też dodać, że jakiekolwiek ubezpieczenie powinno koniecznie pochodzić od sprawdzonego i rzetelnego podmiotu.

Przeczytaj także:
Czy można ubezpieczyć psa lub kota?
Dziecko na wakacjach – jak zorganizować mu samodzielny wyjazd?

 

Bibliografia: 

https://www.ubezpieczenie.com.pl/slownik_ubezpieczeniowy/gwarantowana_suma_ubezpieczenia_/79,0,0,47.html dostęp z dnia 04.07.
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz dostęp z dnia 01.07.

 
 
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  02 cze 2022 08:00

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube