Dziecko na wakacjach – jak zorganizować mu samodzielny wyjazd?

Stało się, twoje dziecko jest już na tyle duże, aby móc wyjechać na swoje pierwsze wakacje bez rodziców. O czym musisz pamiętać podczas organizowania takiego wyjazdu? Poniżej kilka cennych rad dla rodziców. Sprawdź, czy o niczym nie zapomnieliście!

Dostosowanie wyjazdu do dziecka

Dziecko na wakacjach

Przede wszystkim rodzaj wyjazdu powinien być dobrany do wieku i umiejętności dziecka. W dalszej kolejności należy brać pod uwagę jego zainteresowania. Dziecko musi być nie tylko samodzielne fizycznie, ale trzeba mieć też na uwadze to, aby było mentalnie gotowe na dłuższą rozłąkę z rodzicami.

Dobrze wykwalifikowani opiekunowie

Należy mieć pewność, że dziecko poradzi sobie podczas wyjazdu i będzie bezpieczne. Oprócz tego warto sprawdzić, czy opiekunowie będący na obozie mają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, a także, czy będzie ich dostateczna liczba. Tego rodzaju informacje można zdobyć u organizatora kolonii.

Ewentualne uwagi powinny być kierowane do kuratora oświaty w województwie, w którym organizowana jest dana kolonia bądź wakacyjny wyjazd dla dzieci.

Zrób listę...

Nie chodzi tu tylko o listę rzeczy do spakowania na wyjazd, choć to bardzo ważne i stanowi bazę wakacyjnego pakowania się. Jest jeszcze jedna, niezwykle istotna lista, jaką należy przekazać opiekunowi grupy, do której będzie włączone dziecko. Chodzi o listę, na której znajdą się ważne informacje dotyczące zdrowia dziecka np. tego, jakie leki przyjmuje, a także, czy jest na coś uczulone.

Ubezpieczenie to podstawa

Zabezpieczeniem będzie również wykupienie ubezpieczenia wakacyjnego dla dziecka. Nierzadko polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków wliczana jest w cenę wyjazdu. Również tę kwestię trzeba przeanalizować.

Rozmowa z dzieckiem

Oprócz tego warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, jak powinno zachowywać się w sytuacjach kryzysowych. Musi wiedzieć, gdzie ma zatelefonować, kiedy będzie miało problem, także jak się zachowywać, aby nie paść ofiarą złodzieja.

Koszty, koszty – a może pożyczka na wyjazd?

Wszystkie wakacyjne podróże, te krótkie, jak i dłuższe wiążą się z pewnymi kosztami. Nie zawsze zrezygnowanie z niektórych wydatków jest możliwe, dlatego wsparciem dla i tak już napiętego budżetu jest pożyczka online, np. w firmie Provident.


Zobacz także artykuł:
Pierwsza praca wakacyjna nastolatka: wady i zalety >>

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    16 lip 2018 01:52

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube