Zasady segregacji śmieci – dlaczego warto ich uczyć?

O tym, co to jest segregacja, powinno się uczyć maluchy już od najmłodszych lat. Pokazanie potomstwu dobrych zasad prawidłowego sortowania śmieci to krok ku lepszej przyszłości, w której planeta jest mniej zanieczyszczona. Jakie rozwiązania można wprowadzić we własnym domu, by ułatwić sobie dbanie o środowisko?

Jak segregować śmieci – zasady ogólne

Odnalezienie sprawdzonego sposobu na to, jak segregować śmieci, może być problematyczne. Aby ułatwić cały proces, stworzono JSSO, czyli Jednolity System Segregacji Odpadów. Aktualizacja tej instrukcji przeprowadzona w 2022 roku sprawiła, że każda gmina jest zobowiązana do dostarczenia pojemników na śmieci w 5 różnych kolorach. Są one przeznaczone do wyrzucania:

papieru;
bioodpadów;
odpadów komunalnych zmieszanych.
szkła;
metali i tworzywa sztucznego.

Jak segregować śmieci w domu? 

Zanim zacznie się sortowanie śmieci w domu, warto wiedzieć, co to właściwie jest segregacja. Najprościej mówiąc, to wyrzucanie zbędnych produktów zgodnie z określonymi normami i umieszczanie ich we wskazanych pojemnikach. Metoda ta sprawia, że późniejszy odzysk odpadów jest łatwiejszy. To właśnie dlatego w skład planu działania powinno wchodzić również odpowiednie przygotowanie zużytych produktów do wyrzucenia. Dzięki temu późniejszy odzysk elementów nadających się do recyklingu będzie łatwiejszy!

Co więcej, sortowania śmieci warto uczyć od najmłodszych lat. Zanieczyszczona planeta to problem, który wciąż narasta. Zaszczepienie w maluchach odpowiedzialności i dobrych nawyków pomoże w redukcji produkowania odpadów i sprawi, że przyszłe pokolenia będą miały szansę na życie w czystym otoczeniu. 

Zastanawiając się, jak segregować śmieci w domu, dobrze jest zadbać o swój własny komfort. W tym celu przydadzą się udogodnienia w mieszkaniu, np. w postaci funkcjonalnych schowków lub urządzeń. 

Przygotowanie śmieci do wyrzucenia

Do kluczowych zasad segregowania odpadów należą procedury wykonywane jeszcze przed wyrzuceniem śmieci do pojemnika. O czym warto pamiętać?

1. rezygnacja z worka na śmieci – szczególnie przy odpadach biodegradowalnych, papierze i szkle;
2. zgniatanie opakowań – zasada ta dotyczy nie tylko plastikowych butelek, ale również puszek czy kartonów;
3. wyrzucanie tylko opróżnionych odpadów – zawsze należy pozbyć się resztek (np. jedzenia) z opakowania.

Tak posegregowane odpady w domu można bezpiecznie umieścić w odpowiednim pojemniku! 

 

Funkcjonalnie wyposażona kuchnia

Dbanie o środowisko też może być proste. Jak segregować śmieci we własnym mieszkaniu i jednocześnie zachować schludny wygląd wnętrza? Kluczowe jest umiejscowienie koszy na odpady w pomieszczeniu. Osoby dysponujące dużym metrażem mają tu znacznie większe możliwości, niż posiadacze kameralnych przestrzeni. W takiej sytuacji pojemniki można ustawić przy jednej ze ścian w kuchni, a czasem nawet wygospodarować na nie dodatkowe pomieszczenie.
Czy wiesz ile kosztuje blat kuchenny i jakie są jego rodzaje?

Pozostaje zatem pytanie, jak segregować śmieci w małym domu? Zasady, którymi warto się kierować, to przede wszystkim wybór odpowiedniego rozmiaru koszy. Powinny być one dopasowane do ilości produkowanych odpadów. Przykładowo, jeżeli domownicy wytwarzają głównie biodegradowalne śmieci, to właśnie pojemnik na te produkty powinien być największy. Analogicznie dobiera się rozmiar kolejnych koszy. Dzięki temu rzadko wyrzucane odpady będą umieszczane w małym pojemniku, co zaoszczędzi miejsce. 

Jeśli problemem jest sam wygląd kubełków na śmieci, na to również jest rada! Sposobem na to, jak prawidłowo segregować odpady i zachować schludne mieszkanie, są kosze chowane do szafek. Są one niewielkie, dlatego mieszczą się np. do przestrzeni pod zlewem. Dla jeszcze lepszej organizacji warto zainteresować się zakupem pojemników na drzwiczki. Takie rozwiązanie sprawi, że wszystkie kubełki znajdą się w jednym miejscu, a sortowanie śmieci w domu będzie wygodne! 

Do jakiego pojemnika wyrzucić odpady?

Posegregowane produkty muszą trafić do pojemników o odpowiednim oznaczeniu i kolorze. Aby ułatwić sobie cały proces i nie pomylić się przy wyrzucaniu, dobrze jest wprowadzić kolorowe kosze także we własnym mieszkaniu. Tak posortowane śmieci można przerzucić bezpośrednio do wskazanego kubła na zewnątrz. Co wolno, a czego nie wolno umieszczać w poszczególnych pojemnikach? Oto podstawowe zasady segregacji odpadów!

Papier – niebieski

Niebieskim kolorem oznacza się miejsce, w którym można wyrzucić papier. Co ważne, może to być jedynie czysty fragment – wszystkie elementy otoczone np. folią powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. W niebieskim pojemniku mogą znaleźć się np.:

  • gazety, czasopisma, magazyny;
  • kartony i opakowania papierowe;
  • kartki, zeszyty
  • ulotki, instrukcje

Jakie produkty mogą wprowadzać w dezorientację? Prawidłowa segregacja śmieci zabrania wyrzucania do papieru: kartonów po napojach, chusteczek lub ręczników papierowych.

Szkło – zielony

Gdy kosz jest pomalowany zielonym kolorem, jest to znak, że można wrzucić do niego szkło. Jak segregować odpady i wykorzystać zielony pojemnik na śmieci? Można do niego wrzucić: 

  • szklane butelki po napojach
  • słoiki po żywności
  • szklane opakowania (np. po kosmetykach)

Tu również należy zachować czujność, gdyż nie każdy szkłopodobny produkt może tu trafić! Zabrania się wyrzucania: żarówek, reflektorów, ceramicznych naczyń, termometrów czy luster. 

Bioodpady – brązowy

Zasady segregacji odpadów mówią wprost: brązowy pojemnik jest przeznaczony na odpady biodegradowalne. Są to takie śmieci, które ulegają biodegradacji, czyli szybkiemu rozkładowi. Co więc można wsypać do brązowego kosza na śmieci? Są to np.:

  • obierki z warzyw i owoców
  • resztki pożywienia (również te zepsute)
  • trawa, kwiaty
  • drewno, chrust, gałęzie

Lista rzeczy zabronionych do wyrzucania w takie miejsca obejmuje m.in.: odpady zwierzęce, kości, żwir oraz drewno impregnowane. 

Metale i tworzywa sztuczne – żółty

Żółta barwa to sztandarowy kolor metali i tworzyw sztucznych. Do takiego kosza można śmiało wrzucać:

  • opakowania z metalu i tworzyw sztucznych (np. po konserwach)
  • kartony po napojach i nabiale
  • wieczka, nakrywki i zakrętki
  • plastikowe butelki
  • plastikowe torby, worki
  • opakowania po środkach czystości

Pojemnik w tym odcieniu bywa kłopotliwy, gdyż często trafiają do niego produkty, które nie powinny. Wśród nich są np.: baterie, opakowania po środkach medycznych, farby, a czasem nawet sprzęty AGD czy RTV.

Odpady zmieszane – czarny

To najbardziej zbiorczy pojemnik na segregację śmieci ze wszystkich wymienionych. Przybiera kolor czarny, a w jego wnętrzu powinno znaleźć się wszystko to, co nie może być ponownie wykorzystane. Są to zatem takie produkty, jak:

  • zużyte środki czystości
  • zwierzęce odchody
  • papierosy
  • lustra
  • ceramiczne naczynia
  • kości

Czego w takim razie nie można wyrzucać do kosza na odpady zmieszane? Lista jest krótka i obejmuje przede wszystkim: baterie, zużyty sprzęt elektroniczny, żarówki czy świetlówki. 

 

Zasady segregacji śmieci problematycznych

Ostatnią, oddzielną kategorię prawidłowej segregacji śmieci stanowią odpady problematyczne. Są to więc artykuły, które nie pasują do żadnych z wymienionych 5 pojemników. Do najpopularniejszych rzeczy w tej grupie należą:

zużyty sprzęt AGD i RTV;
przeterminowane leki;
baterie.

Zdarzają się także odpady wielkogabarytowe. Aby trzymać się zasad prawidłowego segregowania śmieci, należy wywieźć je z pomocą profesjonalnej firmy. W wielu wspólnotach dedykowany kontener na wspomniane odpady pojawia się w konkretnych odstępach czasu. Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zaś samodzielnie skontaktować się z wybraną firmą.

Dobre nawyki segregacji odpadów – nauka od najmłodszych lat

Warto pamiętać, że sortowanie śmieci to prosty sposób na poprawę środowiska. Zmiana kilku codziennych nawyków przyczyni się do redukcji produkcji odpadów i pomoże w ochronie planety. Prawdziwa rewolucja zaczyna się jednak od najmłodszych, dlatego to właśnie w młode pokolenie należy inwestować i pokazywać mu, że dbanie o przyszłość środowiska jest ważne!

Przeczytaj także:
Co kupić na 18 urodziny?
Jaki jest koszt budowy domu?
Płyta indukcyjna czy gazowa – co się bardziej opłaca?

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 sie 2022 01:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube