Czy kredyt przez pośrednika się opłaca? – Provident.pl

Decyzja o wzięciu kredytu lub pożyczki powinna być dobrze przemyślana. Pochopnie podjęta może okazać się niezbyt korzystna, ponieważ w pośpiechu najczęściej nie jest się w stanie przeanalizować wszystkich istotnych aspektów umowy. Ponadto, często też nie wiadomo, na jaką ofertę w ogóle zwrócić uwagę. Rozwiązaniem tego typu dylematów jest pomoc doradcy kredytowego. Jednak czy zawsze jest to jedyna, właściwa opcja i czy kredyt brany przez pośrednika się opłaca?

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy, zwany też doradcą finansowym, to przede wszystkim profesjonalista, który specjalizuje się w udzielaniu pomocy podczas dokonywania czynności kredytowych. Wspiera klienta przez cały proces – od wyboru oferty, przez wypełnianie i składanie wniosku, dokonywanie formalności z bankiem, po uzyskanie i doradzanie w sposobach spłaty różnego rodzaju kredytów. 

Ma stosowną wiedzę na temat różnego rodzaju form finansowania, obowiązujących zasad i warunków, które powinien spełniać kredytobiorca. Doradca kredytowy porusza się w zagadnieniach prawa bankowego i potrafi trafnie doradzić nie tylko osobom prywatnym, ale także firmom. Niezależnie od przedmiotu (domu, biura, działki budowlanej, samochodu etc.), na który mają być przeznaczone środki.

Profesjonalnym doradcą kredytowym zostaje osoba, która otrzymała zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego i posiada stosowne dokumenty potwierdzające swoje kompetencje. Widnieje także w rejestrze doradców i opłaca stosowne składki. Istotny jest również fakt, że doradcy kredytowi działają na różnym poziomie. Mogą pracować zarówno z ramienia prywatnych agencji doradczych, jak i bezpośrednio jako pracownicy banku. 

Zobacz czym jest zdolność kredytowa i co ma na nią wpływ?

 

Ile i na czym zarabia doradca kredytowy?


To, ile zarabia doradca kredytowy, w dużej mierze uzależnione jest od tego, na czym zarabiają doradcy kredytowi, czyli od prowizji wypłacanej im przez instytucję finansową udzielającą kredytu klientowi, który wcześniej skorzystał z usług doradcy. Im wyższa kwota zobowiązania finansowego zaciągniętego przez kredytobiorcę i większa ilość produktów dodatkowych (np. ubezpieczenie lub karta kredytowa), tym większa prowizja otrzymywana przez doradcę.

Finalnie, ile bierze doradca finansowy za sfinalizowanie kredytu? Jest to kwota indywidualna i zależna od konkretnego specjalisty. Zwykle oscyluje w granicach kilku % od całkowitej sumy kredytu. Może więc być to kwota zarówno 3000, jak i 10 000 złotych.

W podejmowaniu współpracy z doradcą kredytowym warto zatem wziąć pod uwagę takie aspekty jak ewentualne nakłanianie przez niego do skorzystania z pakietów dodatkowych lub do wzięcia wyższej kwoty kredytu. Nie oznacza to oczywiście, że w taki sposób funkcjonuje każdy doradca, jednak w szerokim gronie specjalistów mogą się trafić także ci mniej uczciwi. 

Doradca kredytowy – ile kosztuje?

Ile kosztuje doradca kredytowy? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy zainteresowany skorzystaniem z tego typu usług. Wielu też z pewnością zachęci fakt, że za doradztwo nie płaci się bezpośrednio ze swojego portfela. Ponieważ doradca finansowany jest opłacany z prowizji, którą wypłaca bank, nie jest to bezpośredni koszt ponoszony przez klienta. Jednak oczywiście jest on wliczony w koszt całego zobowiązania, czyli kredytu lub pożyczki.

Podczas wyliczania całkowitego kosztu kredytu bank dolicza do niego dodatkową opłatę, która opiewa na wysokość kwoty przeznaczonej na opłacenie doradcy. Doradca kredytowy – jego koszt – spłacany jest więc przez kredytobiorcę w każdej racie zobowiązania jako pewna jej część. Nie jest to jednak wyszczególniona dokładnie kwota, ale ogólnie wpleciona w całkowity koszt wybranego produktu bankowego. Ostatecznie więc to ile kosztuje doradca finansowy, podobnie jak w przypadku jego wynagrodzenia, uzależnione jest od wysokości wziętego kredytu.

Jak działa doradca kredytowy? 

Czym zajmuje się doradca finansowy i w jaki sposób faktycznie pomaga osobie zainteresowanej kredytem? Przede wszystkim rozpoczyna od skrupulatnego wywiadu – musi dowiedzieć się, na jaki cel ma być przeznaczone finansowanie (dom, działka budowlana, samochód, biuro itp.). Następnie powinien zorientować się w sytuacji materialnej zainteresowanej osoby – jakie są jej zarobki, zgromadzony na dany cel budżet (czy w ogóle jakiś jest) i jakiej kwoty brakuje (na jaką wysokość powinien opiewać kredyt).

Na podstawie otrzymanych danych, najczęściej z pomocą dostępnych narzędzi analitycznych, dobiera odpowiednie oferty kredytowe i przedstawia je potencjalnemu kredytobiorcy. Dokładnie opisuje szczegóły i warunki konkretnych propozycji kredytowych, odpowiada i rozwiewa wątpliwości klienta. Następnie, po podjętej decyzji, sprawnie przeprowadza go przez proces wnioskowania o wybraną ofertę.

W trakcie wypełniania wszelkiego rodzaju dokumentów kredytowych klient może liczyć na pomoc i wsparcie doradcy. Najczęściej to też on (przynajmniej na początkowych etapach) w imieniu klienta kontaktuje się z przedstawicielami banku, dopełniając formalności. Jego pomoc jako reprezentanta interesów klienta kończy się w momencie podpisania przez klienta umowy kredytowej. 

 

Doradca kredytowy – czy warto?

Kto i kiedy powinien skorzystać z usług doradcy kredytowego? To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym rynek finansowy jest zupełnie obcy. Jeśli sprawdzanie i analizowanie poszczególnych parametrów ofertowych i kruczków związanych z zapisami umów przyprawia o zawrót głowy, lepiej udać się po fachową pomoc i wsparcie na każdym etapie procesu.

Ponadto, profesjonalista biegle poruszający się w branży kredytowej, dzięki swoim kontaktom i doświadczeniu często potrafi wynegocjować z instytucją finansową korzystniejsze warunki umowy kredytowej. Może udzielić też wsparcia związanego z innymi usługami wymaganymi przez bank przy udzielaniu kredytów, np. wskazanie rzeczoznawcy zajmującego się dokonywaniem wycen niezbędnych do otrzymania kredytu hipotecznego. A co najważniejsze – ma szerszy dostęp do różnych ofert niż doradca bankowy, który jest w stanie przedstawić wyłącznie propozycje instytucji, dla której pracuje.

Można więc stwierdzić, że doradca finansowy pomoże każdemu, kto chce uzyskać kredyt na wymarzony bez nadmiernego zagłębiania się w temat. To również szansa na uniknięcie niepotrzebnego stresu

Zastrzyk gotówki bez doradcy – to możliwe!

Jeśli jednak woli się samemu sprawować pełną kontrolę nad wyborem poszczególnych opcji i prowadzić negocjacje bezpośrednio z bankiem, wówczas pomoc doradcy nie jest konieczna. Podobnie też w przypadku niewielkich zobowiązań, jak m.in. pożyczka przez internet, której wzięcie nie wymaga rozległej wiedzy z zakresu praw bankowego. Jeśli nawet coś okaże się niejasne, Doradca Klienta w firmie pożyczkowej rozwieje wątpliwości.

Dlatego też przed zdecydowaniem się na pomoc doradcy finansowego dobrze jest wcześniej zastanowić się nad rodzajem i wielkością zobowiązania, by realne ocenić, czy rzeczywiście wsparcie jest niezbędne. 

Przeczytaj także:
Jak obliczyć zdolność kredytową?
Co składa się na koszt kredytu?
Jaki jest koszt budowy domu?

 
 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    26 lip 2022 09:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube