Drukarka laserowa czy atramentowa – co jest tańsze?

Według danych Contextu w 2020 roku sprzedaż drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych wzrosła w Polsce aż o 15,2%. Z kolei w maju 2022 roku sprzedaż urządzeń drukujących w polskiej dystrybucji zwiększyła się o 6,8%1. Rośnie popyt, rośnie sprzedaż, ale dylematy związane z wyborem drukarek są wciąż te same. Jaka drukarka do domu – drukarka laserowa czy atramentowa? Jaka drukarka jest najtańsza w eksploatacji? Podpowiadamy!

Czym się różni drukarka atramentowa od laserowej?

Drukarka atramentowa może wykorzystywać dwa rodzaje tuszu: pierwszy z nich, to tusz barwnikowy, a drugi, to tusz pigmentowy. Główna zasada działanie drukarki opiera się na uwalnianiu pod ciśnieniem kropel tuszu przez głowicę drukarki. Z kolei głowica urządzenia przechodzi nad powierzchnią, która jest przeznaczona do wydruku np. nad kartką papieru. 

Drukarki atramentowe są najczęściej wybierane do użytku domowego lub przez małe firmy2. Najlepiej sprawdzają się w przetwarzaniu niezbyt dużych partii plików graficznych, takich jak: zdjęcia i projekty szkolne. W urządzeniach zazwyczaj stosuje się trójkolorowe lub pojedyncze wkłady (kolorowe i czarno-białe).

Drukarka laserowa działa inaczej niż drukarka atramentowa. W przypadku drukowania wykorzystuje się wówczas światło lasera lub światło LED. Wydruki wykonywane w ten sposób cechują się wysoką jakością, trwałością i odpornością na wodę. Tonery przeznaczone do drukarki laserowej mogą być kolorowe lub czarno-białe3. Dodatkowo takie urządzenie może łączyć funkcje kserokopiarki oraz skanu. Świetnie i ekonomicznie radzi sobie z dużą liczbą dokumentów tekstowych.

Wady i zalety drukarki laserowej i drukarki atramentowej

Jeśli nie możemy zdecydować, czy lepszym wyborem będzie drukarka laserowa, czy atramentowa – warto poznać zalety i wady obu urządzeń. Na korzyść druku laserowego przemawia jego jakość, trwałość i wydajność. Drukarka atramentowa kusi zaś niską ceną zakupu i wkładu (tuszu).

 

Drukarka laserowa

Drukarka atramentowa

 

 

 

 

Zalety

 

Długa żywotność

Niska cena

Szybka prędkość drukowania

Dobra do drukowania zdjęć

Długotrwały efekt wydruku

Jakość wydruku może być niska

Nadaje się do druku masowego, niski koszt

Przeznaczona raczej do niskiego nakładu wydruków

Niskie wymagania jakościowe dla papieru

Wysokie wymagania jakościowe dla papieru

 

 

Wady

Wysoki początkowy koszt inwestycji

Wolniejsza prędkość drukowania

Wysoki koszt tonera

Konieczność regularnego drukowania – w celu uniknięcia wyschnięcia tuszu w dyszach

 Tabela nr 1. Wady i zalety drukarki laserowej i drukarki atramentowej

Decyzja o zakupie urządzenia powinna być podyktowana przede wszystkim jego przeznaczeniem – domowym bądź biurowym. Ważne jest też to, co chcemy wydrukować, w jakiej ilości oraz oczywiście nasz budżet.

Drukarka atramentowa i laserowa – jakie są koszty eksploatacji drukarki?

Koszty eksploatacji drukarek stanowią jedną z głównych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę przy ich wyborze. W ich skład wchodzą:
koszt samej drukarki;
tusz dla drukarki atramentowej – jego cena;
toner dla drukarki laserowej – jego cena.
Jak widać na koszt użytkowania drukarki nie składa się wyłącznie koszt samego urządzenia. Musimy się również liczyć z zakupem pozostałych elementów, np. tuszu. 

Ceny drukarki laserowej i atramentowej

Średnie ceny drukarek laserowych zawierają się w przedziale 700-900 zł – choć na rynku można znaleźć o wiele tańsze urządzenia w cenie 250 zł. Górna granica zakupu to nawet kilka tysięcy złotych. Ceny modeli atramentowych zaczynają się od 200 zł do 300 zł. Jednak musimy mieć świadomość, że za profesjonalny sprzęt wysokiej jakości przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej.
W przypadku tych urządzeń cena nie jest najważniejsza. Okazuje się bowiem, że najtańsza drukarka wcale nie musi być ekonomiczna w użytkowaniu. Drukarki laserowe są droższe od atramentowych, ale na dłuższą metę okazują się być bardziej opłacalne ze względu na niższy koszt wydruku jednej strony i większą szybkość drukowania. Ponadto żywotność drukarek laserowych może wynosić 5 lat, podczas gdy żywotność drukarki atramentowej jest krótka – zwykle do 3 lat.                                                                         

Ceny tonera i tuszu

Koszt tonera (w tym tonera kolorowego) wynosi średnio kilkaset złotych. Tusze są o wiele  tańsze – kosztują średnio 50-80 zł. Choć drukarka laserowa wykorzystuje drogie tonery, to mają one większą żywotność i zapewniają większą wydajność wydruku. Toner należy wymieniać co 3-4 miesiące. Z kolei drukarka atramentowa korzysta z wkładu atramentowego, który jest zazwyczaj tańszy od tonera, ale należy go często wymieniać. Ponadto jego wydajność jest niższa, a żywotność krótsza. 

Koszty eksploatacji drukarki a papier

Papier używany w procesie drukowania ma wpływ na koszt eksploatacyjny urządzenia.  Ryza standardowego papieru (o gramaturze 80g/m2) stosowanego do codziennych wydruków – kosztuje średnio ok. 26 zł. Do bardziej zaawansowanych wydruków zaleca się o papier lepszej jakości – powyżej 250g/m24.  

Koszt wydruku

 Uśredniona cena druku w przypadku drukarek laserowych waha się od 1 do 10 gr za czarno-biały dokument, a za kolorowy ok. 32 gr. Dla drukarek atramentowych średnia cena wydruku wynosi 80 gr za stronę.
Można samodzielnie określić średni koszt wydruku strony za pomocą prostego wzoru: 
Cena wkładu / Wydajność strony + Koszt papieru = Koszt za stronę5

Koszt wydrukowania jednej strony składa się z kilku komponentów. Warto mieć na uwadze, że każdy z nich determinuje również całościowy koszt eksploatacyjny naszej drukarki.

Drukarka laserowa czy atramentowa – podsumowanie

Drukarka laserowa czy atramentowa? Jak widać, znalezienie odpowiedniej drukarki nie jest łatwe. Zastanawiając się nad wyborem, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Istotną rolę odgrywa przeznaczenie urządzenia – warto zdecydować, jaka drukarka będzie najlepsza do domu, a jaka do pracy biurowej. Trzeba również wiedzieć czym się różni drukarka atramentowa od laserowej. Ważne są też koszty eksploatacyjne, jakość oraz szybkość wydruku. Nie bez znaczenia są też ceny drukarek laserowych i atramentowych. Przed ostatecznym wyborem powinno się przeanalizować możliwości techniczne, funkcje, a także wady i zalety obu urządzeń.

Przeczytaj także:
Ile wody zużywa zmywarka i czy się opłaca?
Czy można ubezpieczyć psa lub kota?
Jak otworzyć konto bankowe dla dziecka z kartą płatniczą?

Bibliografia:
https://www.contextworld.com/business-printer-sales-through-european-distributors-recover-in-june-and-will-power-growth-in-h2 dostęp z dnia 01.08.
https://web.archive.org/web/20150710061211/http://www.xennia.com/knowledgehub/industrial-inkjet-printing dostęp z dnia 01.08.
Edwin Reilly: Milestones in computer science and information technology. Westport, Conn, 2003., cyt za: https://books.google.pl/books?id=JTYPKxug49IC&pg=PA152&dq=starkweather+laser-printer&redir_esc=y&hl=pl#v=onepage&q=starkweather%20laser-printer&f=false dostęp online 01.08.
https://www.canon.pl/business/insights/articles/druk-na-trudnych-podlozach/ dostęp z dnia 01.08.
Printing Costs: How To Accurately Calculate Your Printing Cost Per Page - Toner Buzz dostęp z dnia 01.08.

 


Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    04 lis 2022 10:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube