Ile kosztuje położenie paneli podłogowych lub parkietu?

Średni koszt położenia paneli podłogowych w Polsce wynosi około 25 zł/m2. Cena uzależniona jest od lokalizacji, województwa i doświadczenia ekipy remontowej. Najwięcej za ułożenie parkietu zapłacimy w stolicy.

Nowa podłoga: cena demontażu paneli 

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów na wykończenie podłogi. Jest również stosunkowo tani w porównaniu np. do podłogi drewnianej czy gresu. Remont wnętrza obejmuje również demontaż starych paneli czy skucie płytek. Taka usługa również powinna być wliczona do kosztów całej metamorfozy mieszkania. Cena demontażu waha się od 5 zł do 10 zł za m2 w zależności od województwa. Najdrożej zapłacimy w Warszawie, najtaniej jest w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.

koszt położenie paneli podłogowych lub parkietu

Koszt demontażu paneli czy innego rodzaju podłogi zależy od liczby godzin poświęconych na prace demontażowe. Najwięcej zapłacimy za skuwanie płytek ceramicznych – około 40 złotych za metr kwadratowy. Za demontaż parkietu zapłacimy dwa razy mniej (około 20 złotych/m2). Około 8-10 złotych/m2 będzie kosztował demontaż płytek LVT oraz paneli. Najmniej natomiast kosztuje usunięcie starej wykładziny podłogowej w rolce (około 6 złotych/m2).

Ile zapłacimy za demontaż paneli? Za zdjęcie starej podłogi w salonie o powierzchni około 20 metrów kwadratowych zapłacimy około 200 zł.

Do ceny demontażu paneli w niektórych przypadkach trzeba będzie doliczyć koszt wynajęcia kontenera. Dodatkowe prace, jak wyrównanie poziomów, również należy dodać do kalkulacji.

Czy zawsze trzeba zdemontować starą podłogę?

Starą posadzkę nie zawsze trzeba demontować. Jeśli dobrze trzyma się podłoża i jest równa, można ją przykryć panelami. Dzięki temu oszczędzimy na demontażu starego parkietu lub desek około 20 zł/m2. Natomiast paneli drewnianych i laminowanych nie powinno się układać bezpośrednio na starych deskach ani na legarach. Wcześniej warto zadbać o wyrównanie podłoża. Najszybszym sposobem jest użycie płyt wiórowych OSB, MFP lub gipsowo-włóknowych. Grubość płyt układanych bezpośrednio na legarach dobiera się zależnie od ich rozstawu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wybrać dobrą ekipę do ułożenia paneli?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego fachowca, warto sprawdzić wycenę kilku firm budowlanych. Oględziny danego pomieszczenia czy całego mieszkania/domu nie powinny kosztować więcej niż 100 zł. Wycen można dokonać również przez internet, na specjalistycznych serwisach – wtedy nie zapłacimy nic. Wystarczy podać niezbędne informacje dotyczące usługi, lokalizację oraz określić termin zakończenia prac.

Sugerowanie się ceną czy terminem nie powinno być jedynym wyznacznikiem wybrania ekipy remontowej. Warto sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana, następnie można poprosić o referencje. Obecnie nikogo już nie dziwi sprawdzanie opinii o danej firmie w internecie, więc nawet przy tak pozornie prostych pracach jak układanie paneli podłogowych warto to zrobić.

Ile kosztują panele podłogowe: przegląd materiałów

koszt położenie paneli podłogowych lub parkietu

Ile kosztuje położenie paneli? Panele podłogowe z dolnej półki cenowej możemy kupić w promocji już za 20 zł/m2, a nawet nieco mniej. Są to przeważnie krótkotrwałe promocje na wybrane modele paneli. One same nie charakteryzują się jednak dobrą jakością. Przyzwoita jakość paneli podłogowych, które mają klasę ścieralności AC3, AC4 to koszt około 35-40 zł za m2. Wysokiej jakości panele to koszt minimum 70 zł/m2.

Do ceny paneli podłogowych należy doliczyć również koszty innych materiałów: folię, podkład oraz listwy. Koszt folii izolacyjnej to około 2 zł/m2. Cena podkładu pod panele jest uzależniona od jego jakości. Najtańsza jest pianka z polietylenu o grubości ok. 2 mm. Kosztuje około 2 zł/m2, jednak jest słabej jakości podkładem polecanym jedynie do pomieszczeń, które są rzadko używane. Najczęściej wybieranym podkładem jest podkład z polistyrenu o grubości około 5-6 mm. Zapłacimy za niego najwięcej – 6 zł/m2. Najlepsze parametry, jeśli chodzi o izolacje i tłumienie odgłosu kroków, zapewnia podkład z korka. To spory wydatek, który podniesie cały koszt układania paneli podłogowych o około 10 zł/m2 .

Kolejny koszt to listwy. Przegląd cen jest bardzo różnorodny, uzależniony od producenta, jakości i estetyki. Listwy zazwyczaj kupuje się o długości 2,5 m. Koszt 1 m waha się od 6 zł do 20 zł. Do rachunku doliczamy także listwę przypodłogową – około 20 zł.

Montaż paneli podłogowych

Sam montaż paneli podłogowych nie jest skomplikowany i wiele osób decyduje się na ich samodzielne położenie. Praca własna wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu. Będziemy potrzebować piły do przycinania paneli oraz sękownika do wycinania otworów pod rury grzewcze. Jeśli jednak nie mamy odpowiednich narzędzi czy też umiejętności bądź czasu na ułożenie paneli, warto wybrać usługi specjalistów.

Ile kosztuje montaż paneli podłogowych? Najczęściej podawana w Polsce stawka przy remoncie wynosi 25 zł/m2, przy budowie domu cena spada do 20 zł/m2. Oczywiście stawki zależne są od regionu i doświadczenia ekipy. Zatrudniając samodzielnego fachowca, który działa na własną rękę, w małym mieście np. województwie podlaskim zapłacimy około 15 zł/m2. Jeśli jednak wybierzemy profesjonalną firmę remontową w dużym mieście koszt ułożenia paneli może wynieść nawet ponad 30 zł/m2.

Koszt ułożenia parkietu

koszt położenie paneli podłogowych lub parkietu

Parkiet drewniany nadal kojarzony jest z większym prestiżem. Nic dziwnego, bo koszt jego zakupu jest kilkukrotnie wyższy niż koszt paneli podłogowych. Za dębowy parkiet wysokiej klasy zapłacimy około 160 zł/m2. Jeszcze droższy bywa jesion, który kosztuje nawet 280 zł/m2. Możemy wybrać nieco tańsze rodzaje drewna np. buk za około 90 zł/m2. Położenie drewnianej podłogi będzie droższe niż ułożenie paneli podłogowych. Koszty robocizny są zależne od rodzaju parkietu oraz wielkości pomieszczenia oraz samych elementów. Nielakierowane parkiety tradycyjne i lamelowe o dużych rozmiarach to koszt robocizny około 35-40 zł/m2, natomiast za parkiet tradycyjny zapłacimy do 55 zł/m2. Najdroższe będzie wykonanie mozaiki. Za ułożenie metra kwadratowego mozaiki o standardowych rozmiarach zapłacimy od 40 do 70 zł za m2.


Zapoznaj się z artykułami o podobnej tematyce:
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca >>
Sposoby na tani remont mieszkania >>
Ile kosztuje ocieplenie domu >>

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    21 paź 2021 10:30

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube