Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu? Krok po kroku

System ogrzewania podłogowego to sprawdzony sposób utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniach. W starym budownictwie nie uświadczysz podłogówki, a jedynie tradycyjne kaloryfery. To nie oznacza, że nie możesz zainwestować w ogrzewanie podłogowe w bloku. Sprawdź, jaki system grzewczy wybrać do konkretnego budynku i ile to kosztuje.

Jak działa ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu?

System ogrzewania podłogowego funkcjonuje na zasadzie promieniowania oraz zjawiska konwekcji. To proces polegający na przekazywaniu ciepła. W tym przypadku energia cieplna wytworzona przez moduły podłogówki oddziałuj na powierzchnię kafli lub paneli. To powoduje wzrost średniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Zasada działania ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowana. Standardowy system wodnego ogrzewania podłogowego składa się z kilku elementów1:
termostatu sterującego,
sterownika,
regulatora automatyki grzewczej,
rozdzielacza z zaworami termohydraulicznymi,
przewodów wodnych.

Ciepło emitowane przez system pnie się w pomieszczeniach od poziomu podłogi aż do górnej części ścian. Dzięki temu średnia temperatura w pomieszczeniach zostaje wyrównana do optymalnego poziomu. Ogrzewanie podłogowe w bloku w formie wodnego systemu jest rzadko spotykane. Dotyczy to starszego budownictwa, gdzie inżynierowie nie planowali takich systemów grzewczych. W nowych nieruchomościach deweloperskich kupisz mieszkanie z gotową instalacją wodną do ogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe w bloku – jakie są rodzaje instalacji?

Na rynku jest dostępnych kilka odmian ogrzewania podłogowego. W bloku możesz wykorzystać maty grzewcze, które można położyć pod powierzchnią podłogi. Alternatywnym rozwiązaniem jest standardowa instalacja wodnego ogrzewania podłogowego. Zanim zdecydujesz się na konkretny system, sprawdź wady i zalety każdego z rozwiązań.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodna podłogówka w mieszkaniu to nieco tańsze rozwiązanie – przynajmniej w odniesieniu do kosztów eksploatacji. Sam montaż systemu może wiązać się ze sporą ceną. Wynika to z konieczności remontu posadzki i podłączenia źródła wody do systemu grzewczego. Aby ogrzewanie podłogowe wodne działało prawidłowo, potrzebujesz:
kotła lub pompy ciepła, która będzie ogrzewać wodę w rurach,
rozdzielacza wodnego – odpowiada za rozprowadzanie ciepła,
rur systemu podłogowego, które będą przekazywać ciepło do pomieszczeń.
Jeśli zdecydujesz się na wodne ogrzewanie podłogowe w bloku, licz się z kosztownym remontem. Taki system gwarantuje bezawaryjność przez wiele lat. Przed wykonaniem instalacji w bloku konieczne jest zdobycie zgody wspólnoty mieszkaniowej.2  

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczny system grzewczy potrzebuje do poprawnego funkcjonowania przygotowanej instalacji elektrycznej. Po zainstalowaniu mat grzewczych z przewodami system zacznie działać praktycznie natychmiast. Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego w mieszkaniu jest prosta. Prąd przepływa przez maty i powoduje wydzielanie się ciepła do pomieszczenia. 

Ten rodzaj instalacji jest wyjątkowo prosty i nie wymaga stosowania skomplikowanych prac remontowych. Koszty eksploatacji elektrycznego systemu podłogowego są wyższe. To prawdopodobnie jedyny minus takiej instalacji. Ogromnym atutem jest prostota montażu oraz wysoki poziom bezawaryjności.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić ogrzewanie podłogowe? Wszystkie prace podłączeniowe możesz wykonać samodzielnie. Warunkiem jest posiadanie niezbędnej wiedzy i narzędzi. W przeciwnym razie możesz uszkodzić podzespoły systemu lub niepoprawnie zamontujesz całą konstrukcję. Jeśli brakuje Ci doświadczenia i nie wiesz, jak działa ogrzewanie podłogowe – zdecyduj się na pomoc specjalistów.

Przed rozpoczęciem prac:
1. Zadbaj o stworzenie projektu ogrzewania. To pozwoli oszacować całkowite koszty i zaplanować krok po kroku wszystkie prace modernizacyjne w nieruchomości.
2. Wybierz odpowiedni rodzaj ogrzewania podłogowego – elektryczne lub wodne.
3. Zamów niezbędne akcesoria montażowe, rury lub maty grzewcze oraz osprzęt sterujący.
Procedurę montażu ogrzewania podłogowego w bloku można opisać na przykładzie wodnego systemu. W pierwszej kolejności warto przygotować podłoże i wykonać izolację stropu.

Kolejne kroki to4:
montaż obiegów grzewczych, 
próba ciśnieniowa,
wykonanie dylatacji obwodowej,
zalanie przygotowanej instalacji jastrychem, czyli wylewką betonową.

Położenie posadzki właściwej to ostatni etap prac. Możesz wykorzystać: drewno naturalne, panele lub kafle ceramiczne. Ten ostatni materiał najlepiej przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego. Pamiętaj! Jeden obieg dla wodnego ogrzewania podłogowego nie powinien być dłuższy niż 150 metrów.

Ogrzewanie podłogowe w bloku – wady i zalety

Wiedza, jak zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku jest niezbędna, jeśli chcesz samodzielnie przystąpić do zrealizowania inwestycji. Współpraca z firmą montażową zaoszczędzi Ci sporo stresu oraz czasu. Nawet jeśli doskonale wiesz, jak zrobić ogrzewanie podłogowe – zastanów się dwa razy przed podjęciem jakichkolwiek działań na własną rękę. Tylko w 100% poprawnie wykonany system grzewczy podłogi będzie funkcjonować efektywnie przez wiele lat.

Zanim podejmiesz stosowne kroki, poznaj wady i zalety ogrzewania podłogowego w mieszkaniu. Znajdziesz je w poniższej tabeli.

Zalety ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego

Niewielkie koszty ogrzewania nieruchomości, czyli eksploatacji systemu

Niski poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu

Bezawaryjność systemu grzewczego

Kosztowne i skomplikowane naprawy

Równomiernie ogrzane pomieszczenia

Wysokie koszty montażu

Wygoda użytkowania

Powolne nagrzewanie posadzki

Brak kurzu i pyłków unoszących się w powietrzu

Ograniczenia co do materiałów wykończeniowych na podłodze

Wysoki poziom estetyki mieszkania – brak widocznych elementów systemu grzewczego

Do montażu konieczne jest kucie lub wykonanie dodatkowej wylewki


Tab 1. Opracowanie własne

Czy w bloku można zrobić ogrzewanie podłogowe? Tak, a o opłacalności takiego rozwiązania świadczą liczne zalety. Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu to spory koszt początkowy. Mimo to niesie ze sobą liczne korzyści, które odczujesz w ciągu kilku lat zamieszkiwania nieruchomości w bloku.

Odkryj też nasze porównanie: Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? 

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu – ile kosztuje osprzęt i montaż?

Warto też poświęcić kilka słów na temat ceny ogrzewania podłogowego w mieszkaniu. Koszt takiego przedsięwzięcia to kilka tysięcy złotych6 – zarówno dla systemu ogrzewania elektrycznego, jak i wodnego. Można przyjąć, że 1 m2 maty grzewczej to wydatek na poziomie 100-200 złotych. Podobne ceny dotyczą wodnego systemu ogrzewania.

Chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu? Brakuje Ci środków na ten cel? Skorzystaj z oferty pożyczki w Providencie. To możliwość pozyskania dodatkowej gotówki w kwocie do 30 tys. złotych z okresem spłaty na 48 miesięcy (dostępna w Provident Polska S.A. Pożyczka na 48 miesięcy z RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta).

Przed zaciągnięciem pożyczki zastanów się jednak nad swoim budżetem domowym. Upewnij się również, że dasz radę spłacić zobowiązanie. W ten sposób dodatkowa gotówka stanie się pomocnym środkiem do celu, nie zaś kolejną trudnością. 

Podłogówka w mieszkaniu umożliwia utrzymanie jednolitej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W ten sposób zwiększysz też poziom estetyki nieruchomości – nie musisz montować grzejników ściennych. Aby wykonać nowy system grzewczy, skontaktuj się z firmą monterską. Specjaliści wiedzą, jak wykonać ogrzewanie podłogowe i dobrać odpowiedni system do typu i powierzchni mieszkania.

Przeczytaj także:
Ile kosztuje położenie paneli podłogowych lub parkietu?
Cyklinowanie parkietu – Ile kosztuje i na czym polega?
Podatek od sprzedaży nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Bibliografia:
1. https://www.johnguest.com/gb/en/products/jg-underfloor/ufh-explained 
2. Uchwała z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97
3. https://www.mpglobalproducts.com/blog/how-to-install-heated-floors/ 
4. https://www.plumbnation.co.uk/blog/wet-underfloor-heating-installation/ 
5. https://www.underfloorheatingtradesupplies.co.uk/blog/electric-or-water-underfloor-heating/ 
6. Orientacyjne ceny na podstawie kosztu sprzętu dostępnego w wyszukiwarkach cenowych oraz uśrednionego kosztu robocizny w miastach powyżej 300 000 mieszkańców.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    04 maj 2023 09:52

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube