Cyklinowanie parkietu – Ile kosztuje i na czym polega?

Renowacja starego parkietu może nadać zupełnie nowe życie drewnianej podłodze. Zazwyczaj stanowi też lepszą i tańszą opcję niż kupno nowych desek czy paneli podłogowych. Najważniejszym elementem sprawnie przeprowadzonej renowacji parkietu jest jego cyklinowanie. Ile kosztuje ten proces, na czym polega, czy można wykonać go samemu i czy istnieją domowe sposoby na cyklinowanie parkietu bez użycia cykliniarki? 

Renowacja i cyklinowanie parkietu – kiedy warto je wykonać?

Drewniany parkiet może być prawdziwą ozdobą domu lub mieszkania. Jednak specyfiką tego typu podłóg jest ich narażenie na zniszczenia i uszkodzenia wraz z upływem czasu. Dlatego nawet najlepszej jakości parkiet wymaga z czasem przeprowadzenia gruntownej renowacji z użyciem cyklinowania. Proces ten jest polecany wówczas, kiedy zależy nam, aby stara drewniana podłoga odzyskała swój dawny blask, atrakcyjność i estetyczny wygląd. 

Cyklinowanie jest wskazane szczególnie w przypadku, gdy parkiet jest zniszczony, zabrudzony i nierówny. Wykonuje się je także wtedy, kiedy planuje się zmienić wygląd parkietu poprzez nałożenie olejów, lakierów czy farb. Niewątpliwie cyklinowanie stanowi zazwyczaj lepszą i tańczą opcję od kupna i kładzenia nowej podłogi, szczególnie jeśli ta stara nie jest zniszczona w stopniu uniemożliwiającym jej renowację.  

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie podłogi drewnianej polega na szlifowaniu jej nawierzchni z użyciem odpowiednich narzędzi szlifierskich, wśród których najważniejsza jest cykliniarka (szlifierka taśmowa). To specjalne urządzenie wyposażone w tarcze lub pasy z papieru ściernego, które zdziera wierzchnią, zniszczoną warstwę drewna wraz z pokrywającym parkiet lakierem. 

Cyklinowanie stosuje się w celu renowacji starego parkietu – zazwyczaj usunięcie od 1 do 2 milimetrów jego nawierzchni wystarczy, aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień, zabrudzeń i uszkodzeń. Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie wraz z późniejszym olejowaniem, lakierowaniem lub malowaniem podłogi sprawia, że parkiet wygląda atrakcyjnie i może z powodzeniem służyć domownikom przez lata. 

Główną zaletą cyklinowania drewnianej podłogi jest uniknięcie wysiłków i wydatków związanych z wykonaniem nowej podłogi – koszt cyklinowania parkietu jest niższy niż w przypadku kładzenia nowych paneli. Dzięki sprawnemu cyklinowaniu nawet stara i zniszczona podłoga będzie często wyglądać jak nowa.

Oprócz nadania jej walorów estetycznych cyklinowanie spowoduje usunięcie z jej powierzchni wszelkich nierówności – wybrzuszeń, wgnieceń czy drzazg. Proces ten może również być wstępnym etapem do nadania jej zupełnie nowego wyglądu i barwy poprzez zastosowanie odpowiednich farb, olejów lub lakierów. Dotyczy to zresztą nie tylko podłogi, ale także innych elementów drewnianych domu lub mieszkania, na przykład starych schodów. 

 

   

 

Cyklinowanie parkietu krok po kroku – jak zrobić je samemu?

Cyklinowanie parkietu jest pracą wymagającą sporego nakładu energii i czasu, dlatego wiele osób powierza wykonanie go profesjonalnej firmie remontowej. Niektórzy jednak wolą podjąć się cyklinowania samemu. Jak zabrać się za tę czynność, aby efekt był w pełni udany?

Krok 1: Przygotowanie do cyklinowania

Zanim przystąpimy do procedury, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Oprócz cykliniarki potrzebne będą jeszcze polerka, szpachelka, pędzel oraz wałek do malowania. Ważne jest także posiadanie zapasowych papierów ściernych, siatki do polerowania, masy szpachlowej, a także niezbędnych materiałów wykończeniowych – oleju lub lakieru. Poszczególne narzędzia i materiały przydadzą się na kolejnych etapach cyklinowania i podczas prac wykończeniowych. 

Równie ważne jest przygotowanie samego podłoża i jego otoczenia. Ze względu na dużą ilość pyłu generowanego podczas cyklinowania zaleca się wyniesienie z pomieszczenia wszelkich mebli, dekoracji i ozdób ściennych. Z samego podłoża należy natomiast usunąć listwy przypodłogowe, a parkiet dokładnie odkurzyć – nie może na nim pozostać piasek i inne drobiny mogące stanowić przeszkodę w odnawianiu podłogi.   

 

 

 

Krok 2: Usunięcie starej nawierzchni    

Na tym etapie zaczynamy właściwe cyklinowanie, czyli usuwanie starej nawierzchni drewna wraz z lakierem przy pomocy cykliniarki. W początkowej fazie szlifowanie należy przeprowadzić z użyciem papierów ściernych o niższej gradacji, które umożliwią skuteczne starcie wierzchniej warstwy parkietu. Następnie stosuje się papiery o wyższej gradacji, dzięki czemu powierzchnia podłogi będzie gładka i równa.  

Krok 3: Uzupełnianie ubytków

Kolejny krok polega na uzupełnieniu ubytków, jakie mogą pojawić się w parkiecie po jego cyklinowaniu – wykonuje się je masą szpachlową przy użyciu szpachelki.   

Krok 4: Polerowanie  

Kiedy masa szpachlowa już wyschnie (zazwyczaj trwa to około 2 godzin) można przejść do dokładnego odkurzenia podłogi, a następnie jej polerowania. Stosuje się w tym celu siatki szlifierskie o gradacji 120.    

Krok 5: Prace wykończeniowe 

Ostatnim etapem renowacji parkietu są prace wykończeniowe. Na początku z wypolerowanej podłogi należy dokładnie usunąć wszelkie pyłki i zanieczyszczenia, których obecność podczas olejowania lub lakierowania może doprowadzić do nierówności i odprysków. Następnie należy nałożyć wybrane materiały wykończeniowe – najczęściej stosuje się w tym celu specjalne oleje i lakiery.

Zobacz także ile kosztuje położenie paneli podłogowych lub parkietu.  

Cyklinowanie parkietu – cena

Cyklinowanie parkietu jest bardzo często lepszym i dużo tańszym rozwiązaniem od kupna i położenia nowej podłogi. A zatem jaka jest cena cyklinowania parkietu? Koszt z tym związany może być zróżnicowany – wszystko zależy od kliku ważnych czynników wpływających na ostateczną cenę procesu. Należą do nich przede wszystkim wielkość powierzchni i rodzaj podłogi, stopień jej zniszczenia oraz gatunek drewna, z jakiej jest wykonana. Najniższych wydatków wymaga cyklinowanie parkietu z desek surowych, drożej wypada cyklinowanie desek malowanych oraz tych pokrytych lakierem lub olejem, zaś najdroższe jest cyklinowanie mozaiki drewnianej. 

W przypadku samodzielnego cyklinowania główny koszt będzie stanowić zakup cykliniarki i pozostałych narzędzi szlifierskich. Jeśli natomiast zdecydujemy się wynająć do tego celu fachowców, na cenę będzie wpływać robocizna. Wysokość wynagrodzenia jest zależna od cennika konkretnej firmy i jej lokalizacji – w większych miastach należy liczyć się zazwyczaj z wyższym wydatkiem, niż w przypadku mniejszych miejscowości.   

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, orientacyjna i średnia cena cyklinowania parkietu może wahać się pomiędzy około 20 zł a 35 zł za m2. Dotyczy to samej robocizny, bez uwzględnienia kosztów zakupu materiałów do renowacji (oleju, lakieru lub farby) i ewentualnego skorzystania z usług wykończeniowych.

Cykliniarka do parkietu – cena

Podejmując decyzję o samodzielnym cyklinowaniu podłogi, trzeba zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Najważniejszym z nich jest cykliniarka, którą można kupić lub wypożyczyć. Cena cykliniarki do parkietu ze sklepu jest dosyć wysoka i oscyluje pomiędzy kilkoma, a nawet kilkunastoma tysiącami złotych – w zależności od rodzaju i klasy urządzenia. Na szczęście cykliniarkę można również bez problemu wypożyczyć od firmy usługowej. Ile kosztuje wypożyczenie cykliniarki? Przedział cenowy wynosi najczęściej 120-160 złotych za dobę. 

Renowacja parkietu – ile kosztuje olejowanie i lakierowanie podłogi?

Renowacja parkietu nie sprowadza się jedynie do jego cyklinowania. Równie ważne są prace wykończeniowe, przede wszystkim olejowanie i lakierowanie. Pierwsze rozwiązanie polega na pokryciu podłogi specjalnym olejem, który wnika w powierzchnię drewna, dobrze je zabezpiecza oraz nadaje parkietowi matową i naturalną barwę. Lakierowanie natomiast to alternatywa, która sprawi, że podłoga będzie bardziej odporna na zabrudzenia, jednak podatniejsza na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Różnice pomiędzy olejowaniem a lakierowaniem dotyczą również ich ceny. Jaka jest zatem cena renowacji starego parkietu?

Olejowanie podłogi – cena

Kupując dobrej jakości impregnat olejowy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 70 złotych do 100 złotych za 1 litr. Ilość ta jest w stanie pokryć do 30 m2 powierzchni parkietu. Robocizna natomiast to koszt około 15 złotych za m2.

Lakierowanie parkietu – cena

Decydując się na pokrycie wycyklinowanego parkietu lakierem, należy rozważyć położenie na powierzchnię podłogi więcej niż jednej warstwy (najlepiej trzy). Najbardziej ekonomiczną opcją jest zakup lakierów poliuretanowych. Ceny litrowej puszki tej substancji zaczynają się od około 40 złotych. Taka ilość pozwoli na pokrycie specyfikiem około 10 m2 powierzchni. Położenie potrójnej warstwy lakieru przez specjalistów kosztuje natomiast około 20 złotych za m2.  

Cyklinowanie parkietu bez cykliniarki – czy to możliwe?

Renowacja i cyklinowanie parkietu jest najczęściej związane z koniecznością wynajęcia profesjonalnej ekipy remontowej lub podjęcia próby samodzielnej pracy z użyciem kupionej, lub wypożyczonej cykliniarki. A czy oprócz tego istnieją domowe sposoby na cyklinowanie parkietu bez użycia cykliniarki? Ta opcja jest możliwa, ale wyłącznie w przypadku kiedy podłoga jest zniszczona w niewielkim stopniu i wymaga jedynie odświeżenia. Proces manualnego cyklinowania bez cykliniarki wygląda tak samo, jak z użyciem tego urządzenia, jednak zamiast cykliniarki używa się wówczas papierów ściernych o różnej gradacji – na początku gruboziarnistego, a następnie takich o coraz drobniejszej gradacji. 

 

Przeczytaj także o sposobach na tani remont mieszkania.

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    28 kwi 2022 04:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube