Utrzymanie psa i kota – ile kosztuje? Poznaj wydatki na pupile

Utrzymywanie zwierząt domowych wcale nie należy do najłatwiejszych czynności – dotyczy to zarówno psów rasowych, jak i kundelków bez rodowodu. To, ile kosztuje utrzymanie psa lub kota, w dużej mierze zależy od rasy, ale także indywidualnych potrzeb zwierzęcia i jego wagi. Oczywiście – im mniej problemów zdrowotnych, tym mniejsze całkowite wydatki związane z utrzymaniem pupila. Inne aspekty dotyczące tego, jaki jest koszt utrzymania psa lub kota, przedstawione są w poniższym artykule.

Ile kosztuje utrzymanie psa lub kota? Wydatki na pupila

Nie da się jednoznacznie określić tego, ile kosztuje utrzymanie psa lub kota. Wpływ na całkowite wydatki po stronie właściciela czworonoga ma wiele czynników, takich, jak:

rasa zwierzęcia;
zapotrzebowanie na pokarm;
ewentualne problemy ze zdrowiem;
możliwe zniszczenia, wyrządzone przez pupila;
obowiązkowe szczepienia.

Oczywiście nie można pominąć też kwestii zakupu zabawek dla zwierzęcia, których częstotliwość zakupu uzależniona jest od stopnia zużycia. Najczęściej to psy generują wyższe koszty utrzymania – głównie ze względu na spożywanie większych ilości pożywienia, a także przez znaczne zapotrzebowanie na bodźce zewnętrzne w postaci zabawek, smyczy i legowisk. Można śmiało powiedzieć, że średni miesięczny koszt utrzymania psa jest często nawet dwa razy większy, niż średni miesięczny koszt utrzymania kota

Warto też dodać, że utrzymanie rasowego psa lub kota bywa znacznie droższe, aniżeli posiadanie adoptowanego kundelka czy kota – dachowca. Dzieje się tak, ponieważ wiele ras jest obciążonych chorobami genetycznymi. Przykładem jest dysplazja u psów, występująca m.in. u owczarków niemieckich, która generuje wysokie koszty leczenia, a także długotrwały proces rekonwalescencji. 

Co składa się na koszt utrzymania psa?

To, ile wynosi miesięczny koszt utrzymania psa, zależy m.in. od zapotrzebowania zwierzęcia na zabiegi pielęgnacyjne oraz stan zdrowia pupila. W finansach należy uwzględnić również ewentualne zniszczenia, wyrządzone przez zwierzę. Ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie oraz w skali roku? Oto kluczowe czynniki, które na to wpływają:

1. Karma – wbrew pozorom to właśnie karma generuje podstawowy koszt utrzymania psa. W skali miesiąca wydatki na ten cel mogą sięgać nawet kilkuset złotych, co oznacza, że w rocznym rozrachunku będzie to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Im lepsze jakościowo żywienie, tym wyższe miesięczne koszty. Do tej kwoty należy doliczyć elementy urozmaicające dietę, np. przysmaki do treningów. 

2. Wizyty u weterynarza – kontrolna wizyta u lekarza wiąże się z wydatkiem około 100-200 złotych, choć wiele zależy od lokalizacji oraz cennika wybranego gabinetu weterynaryjnego.  Jeśli dojdą do tego dodatkowe badania – koszt jednej wizyty może sięgnąć do kilkuset złotych.

3. Pielęgnacja – zakup szamponów i odżywek to obowiązek właściciela zarówno rasowego psa, jak i kundelka. Niektóre rasy (np. pudel) wymagają także regularnych wizyt u groomera. Ich koszt waha się w zależności od lokalizacji, wielkości psa oraz zakresu pracy i wynosi ok. 60-200 zł.

4. Akcesoria – potrzebne produkty dla psów to przede wszystkim legowisko, transporter samochodowy, miski, smycz i obroża lub szelki. Wyprawka dla psa to często wydatek nawet kilkuset złotych – zależnie od wybranej marki produktów.

5. Zabawki – to, ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie, zależy też od tego, w jakie zabawki zainwestuje przyszły właściciel czworonożnego przyjaciela. Im większy pies, tym droższe zabawki, które powinny być na tyle wytrzymałe, aby nadawały się do użytku przez dłuższy czas. W koszt utrzymania psa wliczają się gryzaki w zakresie cenowym od 7-10 zł do nawet 100-120 zł za naturalne wyroby. Wśród zabawek dla pupila mogą znaleźć się również maty węchowe (ok. 30-100 zł) czy wersje pobudzające myślenie (od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych).

6. Ubezpieczenie – kwestie ubezpieczenia zostały dokładnie opisane w tym artykule. Warto zabezpieczyć się na wypadek wysokich kosztów leczenia psa, by zachorowanie pupila nie było tak dotkliwe finansowo.

7. Pozostałe wydatki – inne wydatki generujące koszty utrzymania psa to m.in. ubrania, preparaty na kleszcze i insekty, a także wynajem tzw. petsittera, czyli opiekunki na czas wyjazdu.

Co składa się na koszt utrzymania kota?

Osoby zastanawiające się nad adopcją lub zakupem rasowego zwierzęcia, na pewno chcą wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie kota. To kwestia indywidualna, która uzależniona jest od następujących czynników:

1. Karma – w przypadku kotów sytuacja wygląda bardzo podobnie, jak u psów. Właściciel musi inwestować w wysokomięsną karmę, której całkowity miesięczny koszt zazwyczaj nie przekracza 200-300 złotych przy jednym pupilu. 

2. Żwirek i kuweta – przy utrzymaniu kota ważna jest też kuweta i jej wypełnienie, czyli żwirek. W skali miesiąca koszt wynosi ok. 40-60 zł w zależności od wybranego żwirku (bentonitowy, silikonowy, drewniany). 

3. Wizyty u weterynarza – rutynowa wizyta u weterynarza z kotem dachowcem lub rasowym to koszt ok. 100-200 zł.  Cena rośnie jednak, gdy podopieczny wymaga pogłębionej diagnostyki oraz leków. 

4. Pielęgnacja – z reguły kotów nie należy kąpać ani zabierać do kociego fryzjera, a więc w tym przypadku koszty utrzymania kota są zerowe. Trzeba jednak wyposażyć się w obcinaczkę do paznokci (koszt rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych) lub regularnie zabierać pupila do weterynarza, by ten skrócił kocie pazury.

5. Akcesoria – jeśli chodzi o akcesoria, miesięczny koszt utrzymania kota może wyglądać podobnie, jak psa. Koty potrzebują drapaka, transportera, legowiska, a nawet i smyczy oraz szelek, o ile są wychodzące. Średnie koszty roczne to w tym przypadku do kilkuset złotych, choć na rynku dostępne są też drapaki nawet za kilka tysięcy złotych. 

6. Zabawki – zabawki dla kota to głównie piłeczki, szeleszczące gadżety oraz piórka. To stosunkowo niewielki wydatek na poziomie do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

7. Ubezpieczenie – ubezpieczenie kota działa podobnie, jak polisa dla innych zwierząt, której koszty ustalane są indywidualnie z ubezpieczycielem. Średnio jest to wydatek do kilkudziesięciu złotych co miesiąc.

8. Pozostałe wydatki – w tej sekcji kryją elektroniczne gadżety do zabawy i akcesoria, takie jak np. automatyczny dozownik wody. Koszt utrzymania kota ze względu na inne wydatki jest raczej nieduży i nie przekracza kilkuset złotych rocznie.

Miesięczny koszt utrzymania psa i kota – porównanie wydatków

Przed podjęciem decyzji o adopcji lub zakupie zwierzęcia, warto sprawdzić, ile kosztuje utrzymanie psa i kota. Biorąc pod uwagę kwestie poruszone powyżej, można powiedzieć, że miesięczny koszt utrzymania psa bywa większy, aniżeli kota. Dotyczy to zarówno zwierząt rasowych, jak i kundelków czy dachowców (kotów). Znaczenie ma jednak waga zwierząt. Wykarmienie bernardyna będzie znacznie droższe, niż wyżywienie dla kota europejskiego, podczas gdy koszty karmienia obu pupili będą zbliżone w przypadku przeciętnej wagi kota i shih-tzu.

Warto też uwzględnić kwestie pielęgnacji zwierząt. Koszt utrzymania psa jest w tym przypadku większy, gdyż pojawia się konieczność wizyty u groomera (raz na kilka miesięcy), a także zakupu szamponów i odżywek. Posiadacze kotów muszą tylko kupić cążki do pazurów, płyn do mycia uszu oraz szczotkę do czesania.

Utrzymanie zwierząt domowych – obowiązki właścicieli psów i kotów. Podsumowanie

Trudno określić, które zwierzę pochłonie więcej funduszy. Można bazować tylko na orientacyjnych wyliczeniach lub wskazówkach hodowców odnośnie do tego, ile kosztuje utrzymanie psa lub kota. Każdy, kto waha się nad przygarnięciem zwierzęcia jako nowego członka rodziny, koniecznie powinien przejrzeć, ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie (a także kota) i podjąć samodzielnie decyzję. Dobrze jest mieć przygotowane zapasowe fundusze na wypadek zachorowania pupila albo wyrządzenia przez niego zniszczeń. 

Niezależnie od miesięcznych kosztów utrzymania zwierzęcia należy dbać o to, aby podopieczny miał zapewnione wszystko to, czego potrzebuje do szczęśliwego życia i funkcjonowania zgodnie ze swoją naturą.

Przeczytaj także: 

Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca?
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?
Zastrzeganie dowodu osobistego

Avatar

Admin

Opublikowano:
29 gru 2022 10:15

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube