Pożyczka od 18 lat – o czym pamiętać?

Wejście w dorosłość otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Wraz z przekroczeniem progu pełnoletności uzyskujemy pełną osobowość prawną, a tym samym mamy możliwość m.in. podjęcia zobowiązania kredytowego. Zanim jednak udamy się do banku lub innej instytucji finansowej, powinniśmy dowiedzieć się co nieco o przebiegu całej procedury. O czym powinien pamiętać 18-latek planujący wzięcie pożyczki?

Pożyczka od 18 lat – podstawowe wymagania

W dzisiejszych czasach wzięcie pożyczki lub kredytu nie stanowi większego problemu. Taką możliwość oferują zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Na uzyskanie finansowania może pozwolić sobie praktycznie każdy z nas. Oczywiście uprzednio należy spełnić postawione przez pożyczkodawcę kryteria. I chociaż mogą być one określane w sposób indywidualny przez daną instytucję, to bardzo często ograniczają się do kilku podstawowych punktów.

Zdolność kredytowa klienta – zdolność kredytowa oznacza możliwość pożyczkobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Na procedurę weryfikacji zdolności kredytowej natkniemy się zarówno w przypadku banków, jak i instytucji pozabankowych. Taka informacja jest dla pożyczkodawcy bardzo ważna, stanowi swego rodzaju zabezpieczenie i gwarancję zwrotu pożyczki w terminie wyznaczonym w umowie.

Sprawdzanie zdolności kredytowej może odbywać się na różne sposoby, np. poprzez okazanie dokumentów potwierdzających zatrudnienie lub sprawdzenie historii kredytowej klienta w bazie danych BIK-u (Biura Informacji Kredytowej).

Wiek – instytucje finansowe zazwyczaj przyznają pożyczki od 18 lat, po takie rozwiązanie mogą sięgnąć jedynie osoby pełnoletnie. Wyznaczana jest nie tylko dolna, ale również górna granica – po przekroczeniu określonego wieku również nie będziemy mogli skorzystać z kredytu lub pożyczki. Najczęściej ten przedział wynosi od 75 do 80 roku życia.

Dodatkowe wymagania – dodatkowe wymogi stawiane przez pożyczkodawców wynikają z różnych przyczyn, np. z oferty lub technicznych aspektów danego rozwiązania. Najczęściej jednak są podyktowane potrzebą weryfikacji klienta.

W przypadku transakcji zawieranych przez internet, symboliczny przelew w wysokości 1 zł stanowi swego rodzaju potwierdzenie tożsamości klienta. Do tego wymagane jest oczywiście konto bankowe. Podobnie jest w przypadku telefonów komórkowych, na które niektórzy pożyczkodawcy przesyłają nr PIN, niezbędny podczas procedury pożyczkowej.

Jakie dokumenty są wymagane przy pożyczce dla 18-latka?

Jakie dokumenty powinniśmy przygotować, decydując się na pożyczkę od 18 lat? Niezbędne będzie oczywiście okazanie dowodu osobistego. Przy dopełnianiu formalności związanych z pożyczką konieczne będzie podanie numeru PESEL.

Kolejnym istotnym elementem w procesie przyznawania pożyczki jest zaświadczenie o zarobkach. To dokument niezbędny do prawidłowego określenia naszej zdolności kredytowej. W jaki sposób możemy potwierdzić wysokość naszych regularnych przychodów? Banki i firmy pożyczkowe akceptują różne formy zaświadczania o zarobkach. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na stałe, wystarczy przedstawić pożyczkodawcy umowę o pracę.

Oczywiście nie każdy 18-latek może pochwalić się stałym zatrudnieniem. Jakie dodatkowe dokumenty będą akceptowane przez instytucje finansowe?

Wielu pożyczkodawców akceptuje także umowy o dzieło oraz umowy zlecenie jako formę potwierdzenia wysokości dochodów. Tego typu formy zatrudnienia są z pewnością o wiele bardziej powszechne wśród osób wchodzących dopiero w dorosłość. Młodzi ludzie bardzo często rozpoczynają swoją karierę zawodową od tego typu umów. To także forma często spotykana np. w przypadku prac sezonowych.

Po jakim czasie dostanę przelew?

Pożyczka od 18 lat – o czym pamiętać?

Skoro mamy już za sobą proces składania wniosku pożyczkowego, to w jakim czasie możemy spodziewać się przelewu z pieniędzmi? To zależy oczywiście od procedur, jakie podejmuje pożyczkodawca podczas prowadzenia weryfikacji wniosku klienta. Jeśli za analizę historii kredytobiorcy odpowiada BIK, sprawdzanie naszych możliwości kredytowych może przebiec błyskawicznie. W przypadku Providenta wszystkie wnioski online są rozpatrywane automatycznie przez system. Formularz trafia do weryfikacji, a decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możemy otrzymać w ciągu kilkunastu minut.

A po jakim czasie dostaniemy przelew? Jeśli proces aplikowania i weryfikacji zakończą się pomyślnie, pieniądze mogą wpłynąć na nasze konto nawet w ciągu 15 minut. Ponadto środki otrzymamy niezależnie od dnia tygodnia. Wypłaty pożyczek są realizowane także w weekendy.

Czy potrzebuję zaświadczenia o zarobkach?

Czy zaświadczenie o zarobkach jest niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku pożyczkowego? Jak już wspominaliśmy wcześniej, jest to dokument bardzo ważny, zwłaszcza z perspektywy instytucji udzielającej pożyczki. Dzięki niemu pożyczkodawca jest w stanie określić, czy podejmowane przez nas zobowiązanie będzie odpowiednie i czy mamy finansowe możliwości, by zwrócić pożyczoną kwotę w czasie określonym w umowie.

Jakie dane powinny znaleźć się na zaświadczeniu o dochodach? W prawie nie ma zapisu, który określałby dokładnie zawartość takiego dokumentu, ważne jednak, by znalazło się w nim kilka podstawowych informacji o pożyczkobiorcy:

 • dane osobowe – imię, nazwisko, PESEL oraz adres korespondencyjny;
 • dane pracodawcy – nazwa zakładu pracy, adres, NIP, numer REGON;
 • data zawarcia umowy z pracodawcą;
 • rodzaj umowy (o pracę, zlecenie lub o dzieło) oraz okres, na jaki została zawarta;
 • wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Kto może wystawić zaświadczenie o zarobkach? Oczywiście po taki dokument powinniśmy udać się do naszego pracodawcy. Powinien on wydać takie oświadczanie na każdy wniosek pracownika. To oznacza, że możemy zgłosić się do niego za każdym razem, gdy potrzebujemy pisma potwierdzającego wysokość zarobków.

Czy pożyczki od 18 roku życia są droższe?

Czy decydując się na pożyczkę od 18 lat, zapłacimy za nią więcej niż inni pożyczkobiorcy? Nasz wiek nie ma wpływu na koszty związane z oferowaną pożyczką. Osoby w różnych grupach wiekowych mogą skorzystać z jednej oferty na takich samych warunkach.

Cena danej pożyczki będzie zależeć od oferty pożyczkodawcy. Poszukując tańszego rozwiązania, możemy skorzystać np. z okresowych promocji organizowanych przez instytucje finansowe. W ten sposób możemy pożyczyć pieniądze na atrakcyjnych warunkach, unikając przy tym np. spłaty odsetek. W poszukiwaniu najlepszych warunków warto korzystać z porównywarek i kalkulatorów pożyczkowych dostępnych w Internecie.

Pożyczka od 18 lat przez Internet

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla młodych dorosłych, jest pożyczka przez Internet. Jak proces uzyskiwania takiej pożyczki przebiega w praktyce?

Pierwszym etapem będzie oczywiście złożenie wniosku. W przypadku pożyczek online można to zrobić z wykorzystaniem bardzo przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator pożyczkowy. Takie rozwiązanie z łatwością znajdziemy na stronach pożyczkodawców, m.in. Providenta. Z jego pomocą w kilka chwil możemy określić, o jaką kwotę pożyczki się ubiegamy. Dodatkowo ustalamy również okres kredytowania.

Podczas gdy my wybieramy interesujące nas parametry pożyczki, kalkulator przedstawia nam szczegółowe informacje dotyczące wysokości rat, RRSO i całkowitego kosztu. W ten sposób możemy z łatwością dopasować wysokość finansowania do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Gdy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, możemy przejść do składania wniosku.

Jak już pisaliśmy wcześniej, przy składaniu wniosku pożyczkowego niezbędne będzie wprowadzenie określonych danych:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • dane teleadresowe,
 • informację na temat źródła dochodu.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól możemy przesłać wniosek do pożyczkodawcy. W takiej sytuacji pozostaje nam już tylko czekać na informację zwrotną odnośnie do rozpatrzenia naszej prośby.

Tak wypełniony formularz zostaje przekazany do weryfikacji. Następnie system analizuje naszą zdolność kredytową na podstawie danych zaczerpniętych z Biura Informacji Kredytowej. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cała operacja trwa zaledwie kilkanaście minut, po których natychmiast otrzymamy informację zwrotną.

Jeżeli wypełniliśmy już formularz i otrzymaliśmy wiadomość o zaakceptowaniu wniosku, pozostaje nam tylko potwierdzić swoje dane i czekać na przelew od pożyczkodawcy.

Pieniądze powinny znaleźć się na naszym koncie w ciągu 15 minut. Przelew otrzymamy niezależnie od dnia tygodnia. Środki wpłyną na nasze konto również w weekend.

,

Czy pożyczka przez internet jest bezpieczna?

Wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z produktami finansowymi online, zastanawia się, czy pożyczanie pieniędzy przez Internet to bezpieczna forma zobowiązania. Takie obawy mogą pojawić się również u młodych pożyczkobiorców przy okazji korzystania z pożyczek od 18 lat.

By internetowe transakcje przebiegały jak najbezpieczniej, banki i instytucje finansowe wykorzystują zaawansowane technologie, których zadaniem jest ochrona i zabezpieczanie naszych danych. Do takich działań można zaliczyć stosowanie standardu szyfrowania SSL oraz udostępnianie baz danych ograniczonej liczbie pracowników. W ten sposób ryzyko niekontrolowanego wycieku poufnych danych klientów maleje.

O zabezpieczeniach powinniśmy pamiętać i my. Jeśli decydujemy się na korzystanie z usług banków w Internecie, zadbajmy o dobrej jakości program antywirusowy. Dzięki niemu unikniemy wprowadzenia złośliwego oprogramowania na nasz komputer.

Pożyczka od 18 lat – gdzie szukać?

W jaki sposób możemy znaleźć najkorzystniejszą ofertę pożyczki od 18 lat? Rynek usług finansowych jest bardzo szeroki, jak w takim razie zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze? Tu z pomocą przychodzą nam narzędzia internetowe, takie jak wspominany wcześniej kalkulator pożyczkowy oraz porównywarki. Pierwsze pomaga nam w prosty sposób określić dogodne warunki pożyczkowe.

Porównywarka z kolei zestawia i porównuje oferty różnych firm oferujących pożyczki. Dzięki temu możemy zdecydować, który pożyczkodawca zaoferuje nam korzystniejsze warunki finansowania. Tu także możemy określić interesującą nas kwotę oraz okres spłaty. System wskaże oferty najlepiej odpowiadające na nasze potrzeby.

W sieci warto szukać także rankingów pożyczkowych. Znajdziemy je na wielu różnych portalach branżowych poświęconych tematyce finansów. Możemy się tam natknąć również na informacje o bieżących promocjach i specjalnych ofertach. Rzetelny research to klucz do sukcesu w poszukiwaniu pożyczki dopasowanej do naszych wymagań.

Pierwsza pożyczka – na co należy zwrócić uwagę?

Pożyczka od 18 lat – o czym pamiętać?

Decydując się na pożyczkę od 18 lat, zazwyczaj nie mamy jeszcze doświadczenia w poruszaniu się po świecie finansów. Na jakie aspekty związane z pożyczką warto zwrócić uwagę w momencie, gdy bierzemy ją po raz pierwszy?

Przede wszystkim pamiętajmy o świadomym korzystaniu z produktów finansowych. Rzetelna analiza dostępnych ofert pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów związanych np. z zadłużeniem.

Zanim sięgniemy po pożyczkę, upewnijmy się, czy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Zacznijmy od szczegółowej analizy domowego budżetu. Przed podjęciem zobowiązania sprawdźmy, czy w naszym domowym budżecie są jeszcze wolne środki na spłatę pożyczki. W przeciwnym wypadku będziemy jedynie zalegać z płatnościami, a pozornie korzystne rozwiązanie okaże się bardziej kosztowne, niż wcześniej zakładaliśmy.

Pilnujmy również terminowych spłat. Dzięki temu unikniemy naliczania odsetek. A jeśli mamy problem ze spłatą, skontaktujmy się z pożyczkodawcą. W przypadku Providenta możemy skorzystać np. z okresowej przerwy w spłacie.

Określmy także konkretny cel, na który pożyczamy pieniądze. Branie pożyczki tylko po to, by dysponować większą ilością środków, mija się z celem. W ten sposób poniesiemy jedynie dodatkowe koszty związane ze zwrotem zobowiązania. Pożyczoną kwotę lepiej przeznaczyć na konkretny zakup. Dzięki temu będziemy też wiedzieć, ile pieniędzy musimy pożyczyć.

,
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  25 lut 2020 01:33

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube