Miesięczne wydatki na jedzenie – ile wynoszą w polskim domu?

Miesięczne wydatki gospodarstw domowych w Polsce rosną nie tylko ze względu na chęć spożywania coraz lepszych i ekologicznych produktów żywnościowych. Dotyczy to także stale rosnącej inflacji, która według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2023 roku wyniosła już 17,2%.  To, ile Polacy wydają miesięcznie na zakupy spożywcze, uzależnione jest od kilku czynników, np. miejsca zamieszkania i statusu społecznego.

Wydatki na zakupy spożywcze w Polsce – dlaczego towary są coraz droższe?

Koszty jedzenia dla jednej osoby w 2022 roku były już dość wysokie głównie ze względu na stale rosnącą inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Dla porównania inflacja w styczniu 2022 roku wynosiła 9,2%1, natomiast w styczniu 2023 r. – już 17,2%2. To prawie drugie tyle, co oznacza drastyczny wzrost cen artykułów spożywczych, usług, a nawet surowców naturalnych.

Co więcej, wpływ na ceny produktów na półkach sklepowych mają też m.in.:
indywidualne ustalenia dostawców;
decyzje producentów; 
marże sklepowe;
ogólna sytuacja gospodarcza; 
susze i klęski żywiołowe;
koszty importu towarów.3

To najważniejsze czynniki, które przekładają się na to, ile miesięcznie na jedzenie wydają gospodarstwa domowe w Polsce.

Koszt jedzenia dla jednej osoby 2021/2022

Miesięczne wydatki na usługi konsumpcyjne (według danych statystycznych GUS) wynosiły 1269 złotych jeszcze w 2021 roku.4 W tej kwocie zawierało się również to, ile Polacy wydają na jedzenie.

Dane za rok 2022 i 2023 nie zostały jeszcze wskazane przez Główny Urząd Statystyczny. Można jednak założyć, że będą to kwoty nawet o kilkaset złotych wyższe w porównaniu do danych z 2021 roku. Dlaczego? Głównie za sprawą stale rosnącej inflacji.

To, ile miesięcznie na jedzenie wydają gospodarstwa domowe, uzależnione jest m.in. od:

statusu społecznego;
wieku;
indywidualnych preferencji;
poziomu dochodów miesięcznych. 

Średnie wydatki na jedzenie zazwyczaj są większe w przypadku osób, które zarabiają powyżej minimalnej pensji krajowej.5 Doświadczeni pracownicy mają z kolei szansę na większe zarobki niż młodzi ludzie.

Ile więc Polacy wydają na jedzenie w skali miesiąca? Tego nie da się jednoznacznie określić. Kwoty w skali miesiąca na jedną osobę to prawdopodobnie ok. 1300-1600 zł, biorąc pod uwagę poziom inflacji oraz dane GUS z 2021 roku. 

Miesięczne wydatki na jedzenie – skąd wziąć środki na stale drożejącą żywność?

W wyniku stale rosnących cen żywności, usług oraz dystrybucji towarów gospodarstwa domowe mogą potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego, aby nie obniżać poziomu życia. Sposoby na podreperowanie domowego budżetu to m.in.:

dodatkowa praca dochodowa;
ograniczenie wydatków związanych z zakupem zbędnych dóbr, np. alkoholu;
sprzedaż nieużywanych przedmiotów.

Dobrym rozwiązaniem może być pożyczka online (dostępna w Provident pożyczka Samoobsługowa PRO z RRSO 19,75%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta). Taka forma wsparcia domowego budżetu pozwoli chwilowo podreperować sytuację finansową, bez konieczności rezygnowania z wyższej jakości żywności. 

 

Wydatki na jedzenie – jak można je ograniczyć?

Istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, ile miesięcznie na jedzenie dla jednej osoby wydają gospodarstwa domowe. Można zainstalować funkcjonalną aplikację na smartfona, która ułatwi zarządzanie wydatkami oraz umożliwi ocenę kosztu jedzenia dla jednej osoby. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą zaś śledzić swoje transakcje, zapisując je w notesie. 

Co więcej, wydatki gospodarstwa na żywność można ograniczy poprzez
1. Rozsądne zarządzanie budżetem domowym.
2. Realizowanie zakupów w tańszych marketach.
3. Udział w programach lojalnościowych i akcjach promocyjnych sklepów.
4. Zakup tańszych zamienników lub produktów żywnościowych mniej znanych marek.
5. Zamawianie produktów przez internet. 

Przeczytaj także:
Domowe przetwory – sposób na zdrowie i oszczędności!
Chcesz zmniejszyć wydatki domowe? Sprawdź, czy znasz te sposoby
5 sposobów na nagłe wydatki

Bibliografia:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-styczniu-2023-roku-dane-wstepne,2,135.html
2. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-styczniu-2022-roku-dane-wstepne,2,123.html 
3. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-styczniu-2023-roku-dane-wstepne,2,135.html 
4. https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/12470/PW%2029.pdf?sequence=1
5. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/sytuacja-gospodarstw-domowych-w-2021-r-w-swietle-badania-budzetow-gospodarstw-domowych,3,21.html  

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    26 mar 2023 08:33

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube