Jak cofnąć przelew? Gdzie się zgłosić, aby anulować przelew?

Pomyłka przy wpisywaniu numeru konta może zdarzyć się każdemu. W przypadku podania nieistniejącego numeru konta – banki są wyposażone w algorytmy, które w krótkim czasie zwrócą na nasz rachunek wszystkie źle wysłane środki. Co jednak w sytuacji, w której pomylimy numery konta i nasze pieniądze zostaną wysłane nieznajomej osobie? Czy bank pomoże je nam odzyskać?

Przelew na złe konto – skutki

 

Zrealizowanie przelewu na niepoprawny numer rachunku bankowego bywa mocno kłopotliwe. Sytuacja jest tym gorsza, jeśli odbiorca środków nie wykazuje chęci do szybkiego zwrotu pieniędzy do nadawcy. Skutkiem popełnienia błędu w trakcie realizowania przelewu jest zamrożenie środków na jakiś czas. 

Nie musisz martwić się, że po wykonaniu takiej transakcji całkowicie stracisz swoje pieniądze. Po złożeniu stosownego wniosku do banku z pewnością otrzymasz zwrot środków, aczkolwiek w skrajnych przypadkach procedury mogą potrwać nawet nieco ponad miesiąc

Przelew na zły numer konta a przepisy

Szczegółowe kwestie odnoszące się do tego, jak przebiega procedura zgłoszenia i zwrotu środków w razie wykonania nieprawidłowego przelewu, znajdziesz w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Zgodnie z art. 143a ust. 1, jeśli dojdzie do realizacji przelewu na nieprawidłowy rachunek odbiorcy, bank nadawcy jest zobowiązany do podjęcia zdecydowanych działań w celu zorganizowania zwrotu środków. Mowa tu o terminie 3 dni roboczych od dokonania zgłoszenia nieprawidłowej transakcji przez płatnika.1

Uwaga! Bank płatnika oraz odbiorcy nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej za niepoprawnie wykonaną transakcję. Warto jednak wiedzieć, że instytucja nadawcy jest zobowiązana uruchomić procedury, które pomogą odzyskać należne środki przez płatnika, który dopuścił się błędu.2  

Czy można cofnąć przelew internetowy? Poradnik krok po kroku

Już od kwietnia 2018 roku przelew na zły numer konta nie stanowi ogromnego problemu. Przed nowelizacją przepisów wykonanie błędnego przelewu wymagało zgłoszenia sprawy na policję, gdyż banki obowiązywała tajemnica bankowa. Zrobiłeś przelew na złe konto? Nie martw się i postępuj według tych kolejnych kroków:

1. Gdy zauważysz, że przez pomyłkę wysłałeś pieniądze nie na to konto, na które zamierzałeś, wyślij zgłoszenie do swojego banku czy instytucji finansowej, skąd przelewałeś środki.

2. W przeciągu 3 dni od Twojego zgłoszenia bank czy inna instytucja finansowa, która prowadzi Twoje konto, poinformuje odbiorcę o zaistniałym błędzie i konsekwencjach niezwrócenia otrzymanych środków w przeciągu 30 dni.

3. Jeśli poinformowana instytucja nie prowadzi rachunku odbiorcy, wówczas skontaktuje się z bankiem czy instytucją finansową obsługującą jego konto.
Ostatni etap dzieli się na dwa scenariusze:

W pierwszym odbiorca zwraca pieniądze, na specjalnie stworzone w celu zachowania jego anonimowości konto techniczne, w przeciągu 30 dni. Następnie po 1-2 dniach środki wracają na Twój rachunek bankowy.

Druga możliwość to niedokonanie przez odbiorcę zwrotu Twoich środków w przeciągu 30 dni od omyłkowego przelewu. W takiej sytuacji bank czy instytucja finansowa, w której dokonałeś zgłoszenia, ma obowiązek podać Ci dane właściciela rachunku, na który przez przypadek przelałeś środki. Od tego momentu masz możliwość złożenia pozwu w sądzie, powołując się na bezpodstawne wzbogacenie odbiorcy.

Należy pamiętać, że za ewentualne koszty całej operacji możesz zostać obciążony Ty – nie zaś przypadkowy odbiorca. Dokładne informacje dotyczące całej procedury możesz znaleźć na stronie polskiego Rzecznika Finansowego.3

To prosty poradnik, który jasno odpowiada na pytanie, jak cofnąć przelew krok po kroku. Sprawy związane z cofnięciem przelewu najczęściej mają swój finał tuż po poinformowaniu instytucji finansowej o zaistniałej sytuacji. Jeśli bank nie ma problemów ze skontaktowaniem się z odbiorcą przelewu, a dana osoba wykazuje chęć zwrotu środków – pieniądze wrócą na Twój rachunek bankowy nawet w ciągu kilku dni.

Czy można anulować przelew oczekujący?

W wielu bankach w Polsce można skutecznie wycofać przelew, który nie został jeszcze zaksięgowany w ramach sesji Elixir. Co to oznacza? Otóż cofnięcie przelewu jest możliwe najczęściej wtedy, kiedy zainterweniujesz dość szybko po zleceniu transakcji. Proces anulowania przelewu przed jego zaksięgowaniem możesz wykonać przez:
aplikację mobilną,
serwis transakcyjny,
telefonicznie na infolinii banku.

Niektóre banki za anulowanie transakcji mogą pobierać dodatkowe opłaty. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje i jak anulować przelew, skontaktuj się ze swoim bankiem lub przeczytaj tabelę opłat dołączoną do regulaminu korzystania z rachunku bankowego.

Jak cofnąć przelew BLIK? Czy to możliwe?

Transakcje w nowoczesnej odsłonie, czyli przelewy BLIK mają charakter natychmiastowy, dlatego ich anulowanie po zatwierdzeniu operacji jest niemożliwe. Jeśli wykonasz przelew na BLIK na nieprawidłowe dane, musisz poinformować bank o zaistniałej sytuacji, a następnie poczekać na zakończenie procedury zwrotu przez instytucję.

Jak odzyskać pieniądze z przelewu, jeśli działania banku nie przynoszą efektów?

Musisz pamiętać, że w razie błędnie wykonanego przelewu bank nie może w takiej sytuacji podawać danych osobowych właściciela numeru konta, na które zostały przelane środki. W razie braku zwrotu należnych środków przez odbiorcę, mimo interwencji banku, konieczne jest założenie sprawy sądowej. Tylko wtedy masz szansę na odzyskanie należnych środków. 

Osoby, które nie zwrócą błędnie otrzymanego przelewu, narażają się na konsekwencje, wynikające z Kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 405. Zgodnie z nim w razie bezpodstawnego uzyskania korzyści majątkowych należy zwrócić te środki. Oznacza to, że nikt nie ma prawa do zatrzymania otrzymanych pieniędzy, szczególnie jeśli transakcja została wykonana omyłkowo. 

Uruchomienie tzw. machiny sądowej w tym przypadku powinno być ostatecznością. Jeśli jednak prośby banku, czy nawet wysłane ponaglenia do odbiorcy błędnego przelewu nie przynoszą żadnych efektów, nie ma innego rozwiązania – trzeba założyć sprawę w sądzie.

Czy można i jak cofnąć przelew? Podsumowanie

Wykonałeś operację na większą kwotę i zastanawiasz się, jak cofnąć przelew? Dopiero po chwili zorientowałeś się, że numer konta był nieprawidłowy? Szybka reakcja umożliwia anulowanie przelewu bez interwencji banku. Pamiętaj o tym, że cofnięcie przelewu zaksięgowanego w ramach sesji Elixir będzie niemożliwe. 

Jeśli minęło już trochę czasu, konieczne będzie złożenie reklamacji do banku. W skrajnych przypadkach może zaistnieć potrzeba zaangażowania sądu. To właśnie te dwie instytucje będą najbardziej pomocne przy cofaniu przelewu i odzyskiwaniu środków. 

Przeczytaj także: 
Kiedy przyjdzie przelew – najważniejsze informacje o przelewach
Jak poprawnie zrobić przelew zagraniczny?
Otrzymałeś mandat karny? Sprawdź, jak zapłacić go przelewem!

 
Bibliografia:
1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/U/D20111175Lj.pdf
2. https://rf.gov.pl/faq-bledny-przelew/
3. https://rf.gov.p
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 kwi 2024 08:17

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube