Jak oszczędzać pieniądze w 2023 roku? Co zrobić z oszczędnościami?

Inflacja w styczniu 2023 roku wyniosła aż 17,2%.1 To wysoki wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z jego wysokością w styczniu 2022 r. Stale rosnący wskaźnik inflacyjny zmniejsza też wartość pieniądza. Oznacza to, że zaoszczędzone środki, które nie pracują, po prostu tracą swoją wartość. Warto poznać kilka najciekawszych form oszczędzania i inwestowania kapitału. Zaoszczędzone pieniądze można skutecznie ochronić przed inflacją!

Plan oszczędzania w domu – jak zacząć oszczędzać kapitał?

Aby rozpocząć inwestowanie, trzeba w pierwszej kolejności odłożyć pieniądze na ten cel. W czasach stale rosnących kosztów życia to wyjątkowo trudne, ale nie niemożliwe. Wystarczy spróbować kilku prostych sposobów oszczędzania. Odłożenie nawet kilkuset złotych miesięcznie jest jak najbardziej realne.
Dobry plan oszczędzania w gospodarstwach domowych to podstawa. Można rozpocząć od:

Kontrolowania wydatków na żywność – w Polsce marnuje się nawet 9 mln ton żywności rocznie.2 Wystarczy rozsądnie planować zakupy, korzystać z promocji i nie popadać w konsumpcjonizm. To szansa na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w skali miesiąca.
Oszczędzanie energii elektrycznej – im mniejsze zużycie prądu, tym niższe rachunki od dostawcy energii. Gospodarstwa domowe mogą w ten sposób zaoszczędzić sporo dodatkowej gotówki.
Ograniczenie drobnych przyjemności – każdy z nas może przez jakiś czas zrezygnować z wyjścia do restauracji, kina lub filiżanki ulubionej kawy. W tej kwestii oszczędności mogą sięgać do kolejnych kilkuset złotych miesięcznie.

To proste porady, które umożliwiają skuteczne odkładanie pieniędzy. Z wykorzystaniem kilku sprawdzonych sposobów można zaoszczędzić w skali miesiąca nawet ponad 1000 złotych. Takie środki umożliwiają już inwestowanie małych kwot w polecane instrumenty finansowe. Odkładanie kapitału do tzw. skarpety nigdy nie jest korzystne. W ten sposób pieniądze tylko tracą na wartości. Przykładowo: inflacja na poziomie 17,2% powoduje, że dotychczas zarobione 1000 złotych jest warte tylko 828 złotych.

Dowiedz się więcej: Chcesz odkładać? Oto 8 sposobów na oszczędzanie pieniędzy!

Gdzie trzymać oszczędności w czasach rosnącej inflacji?

Przetrzymywanie zaoszczędzonego kapitału na rachunku bankowym bez atrakcyjnego oprocentowania nie przynosi żadnych efektów. To jedynie bezpieczna forma przechowywania środków, które z czasem i tak tracą na wartości. Co zrobić, aby stale rosnące koszty życia i inflacja nie pochłonęły wszystkich zaoszczędzonych środków? 

Wystarczy dobrze zaplanować sposób lokowania pieniędzy, aby wypracować – chociażby niewielkie – zyski. Najpowszechniejsze metody przetrzymywania zaoszczędzonych środków to:

Lokaty terminowe – po wpłaceniu środków na lokatę pieniądze będą pracować same na siebie. Niestety, oprocentowanie lokat nie jest równe wartości inflacji, dlatego zyski będą tylko pozorne. To jednak lepszy sposób na przetrzymywanie zaoszczędzonego kapitału niż bezczynne leżakowanie pieniędzy na rachunku bankowym lub w gotówce.
Konta oszczędnościowe – zasada jest podobna jak w przypadku lokat bankowych. Zyski nie pokrywają utraty wartości pieniądza. Dużym plusem jest stały dostęp do zaoszczędzonych środków, które można wpłacać i wypłacać na konto oszczędnościowe. Nie traci się wówczas wypracowanych odsetek, co odróżnia konto od lokat.

Zaoszczędzone pieniądze można bezpiecznie trzymać na koncie w banku lub na lokacie. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia wypłatę środków o wartości do 100 tys. euro w razie problemów z płynnością finansową banku3.

O swoje oszczędności warto zadbać kompleksowo i poszukać rozwiązań, które zredukują utratę wartości pieniądza do minimum. Należy jednak mieć przy tym na uwadze, że niektóre z nich są ryzykowne

Jak zacząć i w co inwestować małe kwoty w 2023 roku?

Inwestycje to jeden ze sposobów na to, co zrobić z oszczędnościami w czasach rosnącej inflacji. Lokowanie kapitału w korzystne instrumenty finansowe można zacząć już od niewielkich kwot. Osoby ze stosunkowo niewielkim kapitałem przeznaczonym na inwestycje mogą skorzystać z kilku opcji:

obligacje Skarbu Państwa;
obligacje spółek prywatnych;
lokaty bankowe;
fundusze inwestycyjne.

Wyjątkowo dobrą propozycją, w co inwestować małe kwoty, są fundusze inwestycyjne. Zarządzane przez wykwalifikowanych specjalistów z towarzystw inwestycyjnych umożliwiają wypracowanie ponadprzeciętnych zysków. To wystarczy, aby pomnożyć swoje zaoszczędzone pieniądze i ochronić je przed inflacją

Ciekawym rozwiązaniem jest też inwestycja małych kwot w obligacje Skarbu Państwa. Zasada jest prosta. Sprzedając obligacje, Minister Finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną kwotę na pewien czas, a następnie zwraca ją wraz z należnymi odsetkami. To bezpieczny sposób na małe inwestycje z wysoką stopą zwrotu.

To tylko przykłady tego, w co inwestować małe kwoty. Odkładanie pieniędzy zawsze powinno wiązać się z planowaniem przyszłych inwestycji. Nawet niewielkie kwoty mogą przyczynić się do znacznego powiększenia kapitału. To pierwszy krok do zrealizowania większej inwestycji i pomnożenia swoich zaoszczędzonych pieniędzy.

Osoby, które nie mają doświadczenia w finansach, mogą skorzystać z pomocy doradców finansowych. Taka współpraca owocuje wyborem najkorzystniejszych form inwestowania, które chronią środki przed rosnącą inflacją i jednocześnie umożliwiają wypracowanie sporych zysków.

 

Prognozy analityków a odkładanie pieniędzy – czy się nimi kierować?

Metod, w co inwestować małe kwoty, jest naprawdę wiele. Przed rozpoczęciem nieco większych inwestycji, np. na giełdzie, warto zdobyć dodatkową wiedzę w tym zakresie. Analitycy banków i zewnętrzni specjaliści co jakiś czas wskazują, jakie formy inwestowania będą generować największe zyski. Podstawowa analiza sytuacji w gospodarce krajowej i międzynarodowej umożliwia podjęcie właściwej decyzji o tym, gdzie trzymać oszczędności.

Specjaliści najczęściej uwzględniają czynniki gospodarcze wewnętrzne i zewnętrzne, a także notowania na giełdzie. Korzystając z takich analiz, można podjąć rozsądną decyzję, co zrobić z oszczędnościami i w co inwestować małe kwoty. Trzeba przy tym pamiętać, że ostatecznie to właściciel majątku ponosi ryzyko każdej inwestycji.

Osoby zarządzające większym kapitałem, mogą skorzystać z kilku innych propozycji, które prawdopodobnie przyniosą spory procent zwrotu w przyszłości:
nieruchomości – mimo mocnego wpływu inflacji i rosnących cen surowców na branżę budowlaną, inwestowanie w nieruchomości wciąż jest opłacalne. Ceny mieszkań i domów nie przestają rosnąć, a więc po kilku latach od zrealizowanej inwestycji stopa zwrotu może być pokaźna.
surowce – inwestowanie w złoto, srebro lub inne wartościowe dobra materialne to odpowiedni  sposób na ochronę swoich środków przed inflacją. Taką formę lokowania środków należy traktować długoterminowo.
kryptowaluty – to dość niebezpieczna forma lokowania wolnego kapitału, choć może wygenerować wyjątkowo wysoki procent zwrotu. Lokowanie kapitału w kryptowaluty bez podstawowej znajomości tego rynku wiąże się ze sporym ryzykiem utraty wpłaconych środków.

Skuteczność prognoz analitycznych może sięgać nawet do kilkudziesięciu procent. Warto słuchać wskazań analityków. Inwestowanie małych kwot wiąże się z nieco mniejszym ryzykiem straty. Mimo to warto skorzystać z polecanych metod lokowania kapitału, aby zmaksymalizować swoje zyski i pomnożyć odłożone pieniądze.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy ma sens tylko wtedy, kiedy odłożone środki zostaną rozsądnie zainwestowane. Nawet małe inwestycje bywają opłacalne. W czasach rosnącej inflacji i kosztów życia samo oszczędzanie pieniędzy do tzw. skarpety nie wystarczy. Tylko dobry plan na zarządzanie budżetem domowym i ustalenie tego, w co inwestować małe kwoty, pozwoli zwiększyć wartość swoich oszczędności i realnie ochronić je przed nieustępującą inflacją. 

Przeczytaj także:
Oszczędzanie na emeryturę – jak zabezpieczyć przyszłość?
Sposoby na oszczędzanie na jedzeniu
Jak oszczędzać prąd? 5 zmian do wprowadzenia od zaraz!

Bibliografia:
1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-styczniu-2023-roku-dane-wstepne,2,135.html 
2. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/4xp-czyli-szanuj-zywnosc 
3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160000996 

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    17 mar 2023 09:33

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube