Założenie aparatu ortodontycznego – z jakim kosztem trzeba się liczyć?

Proste zęby wpływają zarówno na samoocenę i samopoczucie na co dzień, ale przede wszystkim są podstawą zdrowia i prawidłowej higieny. Dziś zakładanie aparatu ortodontycznego nie wiąże się już z takimi represjami społecznymi, jak kilka dekad temu. Wiele osób ma jednak uzasadnione obawy – noszenie aparatu wiąże się z odpowiedzialnością i należy się do tego odpowiednio przygotować. Zobacz poniżej, jak wygląda proces zakładania aparatu ortodontycznego i ile kosztuje rozwiązanie, które może zapewnić zdrowy i piękny uśmiech!

Czym jest aparat ortodontyczny?

Przez lata powstało wiele mitów dotyczących leczenia, mającego na celu wyrównanie położenia uzębienia. Aparat ortodontyczny jest niczym innym jak przyrządem, służącym do regulacji odległości pomiędzy poszczególnymi zębami. To podstawowa metoda leczenia współczesnej ortodoncji, czyli dziedziny stomatologii zajmującej się korygowaniem wad zgryzu, leczeniem wad szczękowo-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Często synonimicznie zakładany na zęby przyrząd określa się jako aparat dentystyczny. Chociaż określenie to jest powszechnie akceptowane, prawidłową nazwą jest aparat ortodontyczny.

Aparat składa się z wielu części, które razem odpowiadają za korygowanie wad zgryzu i wad rozmieszczenia uzębienia. Główne elementy konstrukcyjne to

wsporniki – części przypominające niewielkie kwadraty, które montowane są na przednich częściach zębów. Wsporniki mogą być metalowe lub ceramiczne.1

 

Jeszcze kilka dekad temu występowały wyłącznie w kolorystyce metalowej, obecnie spotkać można także wsporniki różnokolorowe bądź przezroczyste, które mogą ułatwiać psychologiczne aspekty noszenia aparatu ortodontycznego. Przez wsporniki przechodzi specjalny łuk, który je łączy i ściska w zależności od sposobu regulacji wybranego przez lekarza ortodontę. Trzecim elementem całości są gumki mocujące, które pomagają w utrzymaniu łuku w obrębie wspornika i zabezpieczają jamę ustną na wypadek jego pęknięcia.

Kiedy należy nosić aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby należy nosić zawsze po zaleceniu ortodonty. Nie należy zwlekać z decyzją, ani przejmować się mniej istotnymi powodami, gdyż w grę wchodzi nie tylko przyszły wygląd uzębienia, ale przede wszystkim zdrowie. Najczęściej ortodonta zaleca założenie aparatu po badaniu diagnostycznym, które wykaże powikłania związane z wadami zgryzu i niektóre przypadki paradontozy. 

Wady zgryzu mogą rzutować na szereg innych powikłań, np. nieustanne bóle żuchwy i głowy, kruszenie się zębów, a nawet niewyraźne mówienie. Aparat staje się też konieczny w przypadku małych dzieci, których uzębienie uniemożliwia prawidłowy wzrost i rozmieszczenie pozostałych zębów. Wszystkie powyższe problemy może rozwiązać stały aparat na zęby. Cena – w kontekście takich przypadłości medycznych – nie powinna grać roli. 

Oczywiście poza czynnikami medycznymi, wpływ na decyzję o aparacie ortodontycznym ma też estetyka uśmiechu. To szczególnie ważna płaszczyzna dla osób, które pracują w biznesie, mediach i innych branżach, w których bardzo istotny jest wizerunek i prezencja. Jeżeli nierówne zęby utrudniają realizowanie się i akceptację wyglądu, zdecydowanie się na aparat może być świetną decyzją na przyszłość.

 

Jakie korzyści niesie noszenie aparatu na zęby? 

Założenie aparatu dentystycznego pozwala na wyleczenie zdiagnozowanych problemów medycznych, uniknięcie dalszych powikłań chorobowych i poprawę estetyki uzębienia. Aparat najczęściej zakładany jest na okres 2 lat, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku i diagnozy. Niektóre wady zgryzu wymagają krótszego leczenia (np. 12 miesięcy), inne dłuższego (np. 3-4 lata).2 Ze względu na stopniowe zużycie komponentów oraz aspekty związane z dbaniem o prawidłową higienę jamy ustnej, nie zaleca się zakładania aparatu na zęby na dłuższy czas.

W praktyce korzyści wynikające z przeprowadzenia takiego leczenia są niezwykle szerokie.
Prawidłowo ułożone zęby to:
• redukcja stłoczenia zębów;
• możliwość dokładniejszego dbania o higienę zębów w celu prewencji przed próchnicą;
• mniejszy nacisk na ozębną zębów, co przekłada się na wytrzymałość trzonów zębów;
• redukcja bólów żuchwowo-szczękowych;
• ograniczenie chronicznych bólów głowy i kręgosłupa. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wyróżniamy dwa główne rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome (zdejmowane). Różnice wynikają z konieczności dostosowania optymalnego zakresu działania, jakie będzie wykazywał dany aparat ortodontyczny. Rodzaje główne, czyli stałe aparaty i ruchome, można jeszcze podzielić na szczegółowe warianty. Każdy z nich odpowiada za inne działanie.

Aparaty ruchome 

 

Aparaty ortodontyczne ruchome mogą być samodzielnie zdejmowane przez pacjenta. Montaż aparatu umożliwia zakładanie go i ściąganie bez konieczności udawania się do ortodonty. W tej kategorii znajdują się między innymi popularne rotatory, które najczęściej należy zakładać tylko na noc. Odpowiadają one za rozszerzanie podniebienia i walkę z wadami zgryzu. Ponadto w obrębie tej konstrukcji wyróżniamy między innymi:

• aparaty bierne – akrylowe płytki przeznaczone najczęściej dla mniejszych dzieci w celu ćwiczeniach prawidłowego zgryzu.

• aparaty mechaniczne czynne – zakładane są na zęby, przyzębie lub kość szczękową w celu ćwiczenia prawidłowego rozwoju kości podniebienia i żuchwowo-szczękowych. Składają się z płytki, drutu oraz śruby ortodontycznej, odpowiadającą za regulację aparatu. Przykładem takich konstrukcji mogą być płytki Schwarza.

• aparaty czynnościowe mechanicznie – to przyrządy, które zbudowane są tak, aby wykorzystywać naturalne działanie sił mechanicznych, powstających w obrębie jamy ustnej i układu mięśniowego. Stosowane są zazwyczaj w leczeniu wad dotylnych. Do tej grupy zalicza się między innymi aparaty Frankla i Baltersa. 

Aparaty stałe

Aparaty stałe to najczęściej stosowane przyrządy w walce z popularnymi wadami zgryzu oraz nierównym uzębieniem. Zbudowane są one ze specjalnych pierścieni mocowanych na każdym zębie za pomocą kleju. Przez pierścienie przechodzi łuk aparatu, który będzie ściągał lub rozszerzał odstępy między nimi, wywierając tym samym nacisk na zęby. Większość stałych aparatów składa się także z haczyków poślizgowych, ligatury i gumek zabezpieczających.

Pierścienie stałego aparatu mogą być wykonane z metalu lub – rzadziej – ceramiki. Wyróżniamy przyrządy z zamkami porcelanowymi, a nawet szafirowymi. Istnieją także aparaty samoligaturujące, które montowane są na wewnętrznej stronie zębów.

Aparat ortodontyczny – jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Bez względu na to, jakiego rodzaju problem skłonił nas do udania się do ortodonty, absolutnie nie należy obawiać się pierwszej wizyty. Najprawdopodobniej będzie to wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i zbada stan uzębienia. Wizyta może zakończyć się przedstawieniem propozycji leczenia i ustaleniem planu. Możliwe jest jednak, że ortodonta skieruje pacjenta na dodatkowe badania, np. prześwietlenie jamy ustnej.

Aparat dentystyczny nigdy nie jest zakładany podczas pierwszej wizyty. Czynność ta wymaga przygotowania i kompletnej diagnostyki, z reguły zajmuje też więcej czasu niż standardowa wizyta wstępna. Oczywiście w trakcie przygotowań do pierwszej wizyty wiele osób zastanawia się, ile kosztuje aparat na zęby. Warto tę kwestię także poruszyć bezpośrednio z lekarzem ortodontą, który będzie odpowiedzialny za leczenie, dobór i założenie aparatu.

Koszty założenia aparatu na zęby

Leczenie ortodontyczne uznawane jest za drogie, chociaż sytuacja ta zmienia się w czasie. Cena aparatu ortodontycznego zakładanego na stałe (tj. najczęściej na okres 2 lat) wynosi od 2000 zł do 3000 zł za jeden łuk. Aparat niestandardowy, np. ceramiczny, z porcelanowymi zamkami lub ligaturujący, będzie droższy. Koszt aparatów estetycznych może sięgać nawet ok. 10 000 zł. 3

Oczywiście na to, ile kosztuje aparat na zęby, wpływa szereg innych czynników. Aparaty zostają dokładnie dostosowane do potrzeb pacjenta – niektóre problemy zdrowotne będą wymagały bardziej zaawansowanych przyrządów, których cena może być wyższa. Ostatecznie na wycenę wpływa także koszt montażu aparatu, który będzie się różnił w zależności od wybranego gabinetu ortodontycznego.

Zawsze, kiedy jest to zalecane, należy zdecydować się na aparat na zęby. Cena nie powinna być głównym argumentem decyzyjnym. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie warto zwlekać.

Nie mając w danym momencie środków na opłacenie wszystkich kosztów związanych z założeniem aparatu, można zdecydować się na bezpieczną pożyczkę od ręki (dostępna w Provident pożyczka od ręki z RRSO 75,22%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta). Rozłożenie ceny aparatu ortodontycznego na miesięczne raty pozwoli zachować stabilność budżetu domowego. Ignorowanie wady zgryzu przyczynia się do pogłębienia problemu, a w konsekwencji zwiększa końcowy koszt leczenia. Warto więc działać szybko i zdecydowanie, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem

Cena aparatu ortodontycznego – jak policzyć wszystkie koszty?

Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje aparat na zęby, należy wziąć pod uwagę w obliczeniach wszystkie koszty dodatkowe. Składają się na nie przede wszystkim okresowe i diagnostyczne wizyty u ortodonty. Stan uzębienia należy bowiem cyklicznie kontrolować, a aparat ortodontyczny musi być regulowany.

Całokształt kosztów związanych z założeniem aparatu może wynosić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Składają się na niego:

koszty wstępne: ok. 400 zł – diagnostyka, plan leczenia;
badania pomocnicze: ok. 200 zł – np. pantomogram, cefalometria;
założenie standardowego aparatu: ok. 2000-3000 zł – na jeden łuk;
wizyty kontrolne i regulacja aparatu: ok. 200-400 zł za wizytę – najczęściej wizyty comiesięczne;
zdjęcie aparatu: ok. 200-400 zł – koszt jednorazowy.2

Powyższy kosztorys założenia aparatu i leczenia ortodontycznego ma jednak charakter umowny i subiektywny. W medycynie występuje mnóstwo czynników niezależnych. Po dokładne dane należy zwrócić się do swojego lekarza ortodonty. Decyzja o założeniu aparatu na zęby na pewno jednak opłaci się dla naszego zdrowia!

Przeczytaj także:
Ile kosztuje wybielanie zębów? Poznaj metody oraz ceny
Czy odwołanie za brak biletu w komunikacji miejskiej jest możliwe?
Ile kosztuje wykończenie kuchni?

 

 

1https://jada.ada.org/article/S0002-8177(14)62340-0/fulltext 
2Koszt uśredniony na podstawie cenników gabinetów stomatologicznych w dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców) 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    24 sty 2023 09:15

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube