Czy odwołanie od mandatu za brak biletu jest możliwe?

Każdemu może zdarzyć się przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w których z nieuzasadnionych przyczyn można otrzymać wezwanie do zapłaty. Jeżeli zostało ono przyznane nienależycie, warto zdecydować się na napisanie odwołania. Jak wygląda taka procedura i czy warto z niej skorzystać? Jak odwołać się od mandatu za brak biletu?

Czym jest mandat MPK / MZK?

Podróżując komunikacją miejską, gdy w trakcie kontroli biletów okaże się, że pasażer nie ma ważnego biletu lub zwolnienia z opłaty za przejazd, kontroler zacznie wypisywać krótki kwit. Dokument ten powszechnie określa się jako “mandat MPK” lub “mandat MZK” (w zależności od tego, jak nazywa się firma komunikacyjna). 

W większości miast w Polsce ma się do czynienia właśnie z tymi dwiema nazwami, które oznaczają Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne lub Miejski Zakład Komunikacji. Jednak otrzymany kwit z perspektywy prawnej wcale nie jest mandatem. To wezwanie do zapłaty za brak biletu, które wynika z regulaminu przedsiębiorstwa zarządzającego komunikacją miejską.

W praktyce tego rodzaju “mandat” w komunikacji miejskiej można otrzymać za kilka różnych rodzajów niedopełnienia obowiązków wynikających z roli pasażera. Najpopularniejszym jest rzeczywiście brak biletu, czyli tzw. jazda na gapę. Inne powody to między innymi brak ważnego dokumentu, który potwierdzałby możliwość korzystania z biletów ulgowych lub przejazdów darmowych. Wezwanie do zapłaty za brak biletu (albo nałożone z innego powodu) zazwyczaj opiewa na kwotę rzędu 150-300 złotych. Za wysokość opłat odpowiada każdorazowo konkretne przedsiębiorstwo komunikacyjne.

Czy można się odwołać od przyjętego mandatu?

Po otrzymaniu wezwania pasażer ma do wyboru dwie opcje: uregulować należność lub zdecydować się na odwołanie od mandatu MPK / MZK. Odwołanie za mandat za brak biletu może mieć mniejsze lub większe szanse powodzenia, a wszystko zależy od indywidualnych szczegółów związanych z daną sprawą.

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować odwołać się w każdej sytuacji, istnieją konkretne przesłanki wskazujące na to, że w wybranych okolicznościach nie ma szansy na anulowanie mandatu. Przykładem może być często pojawiające się pytanie, czy można się odwołać od przyjętego mandatu. Jeżeli wezwanie zostało przyjęte, nie ma możliwości odwołania się od niego ze względu na wystąpienie zjawiska prawnego określanego jako uznanie długu.

 Tutaj przeczytasz jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu.

Margy Crane/Shutterstock

Kiedy można odwołać się od wezwania do zapłaty MPK / MZK?

Osoba, która otrzymała wezwanie do zapłaty, zazwyczaj ma 7 dni od dnia przejazdu, podczas którego otrzymała mandat, na złożenie odwołania od mandatu MPK / MZK. Bardzo często to także okres, kiedy opłata za mandat będzie niższa. Wyróżnia się wiele sytuacji, kiedy wezwania zostały nałożone na pasażerów niesłusznie. Przyczynami odwołania, które mają duże szanse na pozytywne rozpatrzenie, są błędy kontrolerów biletów

Nierzadko pasażerowie piszą odwołanie od mandatu za nieskasowany bilet. Większość regulaminów firm komunikacyjnych uznaje, że pasażer ma czas na skasowanie biletu do momentu następnego postoju. Zdarza się jednak, że kontroler wcześniej sprawdza bilety, co będzie skutkowało otrzymaniem wezwania. W ostatnich latach rośnie również liczba spornych sytuacji związanych z cyfrowym kasowaniem biletów na urządzeniach mobilnych.

Jak odwołać się od mandatu za brak biletu?

Jeżeli okoliczności sprawy powodują przekonanie, że mandat został przyznany niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zdecydowanie warto rozważyć dalsze kroki. Istnieją sytuacje, kiedy osoby poszkodowane decydują się na odwołanie od mandatu za brak biletu. Przyczyną może być np. brak uwzględnienia przez kontrolerów zwolnienia z pobierania opłat za przejazd komunikacją miejską. Zanim jednak pasażer zastanowi się, jak napisać odwołanie od mandatu MPK / MZK, warto prześledzić całą procedurę.

 

Aby mieć możliwość odwołania od mandatu (za brak biletu lub z innych przyczyn), nie należy akceptować mandatu. W terminie do 7 dni od otrzymania mandatu należy złożyć odwołanie zawierające stosowne uzasadnienie. Na tym etapie zakład komunikacji będzie miał trzy możliwe sposoby reakcji

korespondencyją próbę wyjaśnienie sytuacji i dochodzenia do należności;
zaakceptowanie odwołania i unieważnienie wezwania do zapłaty;
skierowanie sprawy do sądu. 

Warto zaznaczyć, że nie ma obowiązku prowadzenia korespondencji z firmą komunikacyjną. Czasem takie działania mogą skończyć się efektem odwrotnym od zamierzonego – m.in. na skutek zawarcia informacji, które mogłyby dowodzić wystąpienia zjawiska uznania długu.

 

Sachiczko/Shutterstock

Jak napisać odwołanie od mandatu (MPK, MZK)?

W internecie można znaleźć bardzo wiele gotowych dokumentów, które wystarczy jedynie uzupełnić i wysłać do przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Nie istnieją przepisy prawne, które regulowałyby, co powinno znajdować się w takim dokumencie. Oczywiste jest, że konieczne będzie podanie pełnych danych osobowych i adresowych, wskazanie daty wystąpienia sytuacji i danych z otrzymanego wezwania.

Zastanawiając się, jak napisać odwołanie do mandatu za brak biletu (lub nałożonego z innej przyczyny), dobrze jest dokładnie przeanalizować sytuację i skonkretyzować nieprawidłowości popełnione przez kontrolerów. Jeśli tylko występują jakiekolwiek wątpliwości, dobrym krokiem będzie skontaktowanie się z prawnikiem. Osoby do 26 r.ż., które wciąż się uczą, mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej organizowanej przez gminę.

Kiedy występuje przedawnienie mandatu komunikacyjnego?

W sprawach komunikacyjnych istnieje procedura przedawnienia. Przedawnienie mandatu komunikacji miejskiej występuje po roku od jego nałożenia pod warunkiem, że w tym czasie nie zostały podjęte kroki prawne. Jeżeli firma komunikacyjna zgłosi sprawę do sądu po upływie tego okresu, istnieje duża szansa na to, że sąd nie będzie mógł wydać wyroku ze względu na uznanie przedawnienia. 

Przeczytaj także:
Czym jest kwota wolna od podatku?
Ile kosztuje wybielanie zębów?
Ile kosztują okulary korekcyjne i jak je dobrać?

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    15 sie 2022 01:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube