Ile kosztują okulary korekcyjne i jak je dobrać?

Wzrok to zmysł, który jest niezwykle ważny w naszym życiu. Dzięki niemu możemy podziwiać piękno otaczającego nas świata, rozróżniać kolory, czytać książki, pracować. Jednak wraz z wiekiem, a także wieloma złymi nawykami dnia codziennego, nasze oczy mogą coraz bardziej słabnąć. Szczególnie wiele godzin spędzanych przed ekranami komputerów, telewizorów oraz telefonów sprawia, że już coraz młodsze osoby narzekają na problemy z widzeniem. Niestety wiele osób bagatelizuje pojawiające się problemy lub w ogóle nie zdaje sobie z nich sprawy. To ogromny błąd, ponieważ odwlekanie wizyty u specjalisty i zakupu odpowiednich okularów może bardzo negatywnie wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Aktualnie oferta oprawek i szkieł jest tak szeroka, że każdy jest w stanie znaleźć model idealny dla siebie.

Kiedy wzrok zawodzi. Skąd wiadomo, że to czas na okulary?

Kiedyś okulary nie były ani modne, ani szczególnie popularne. Nosiły je osoby, które naprawdę nie miały wyboru ze względu na dużą wadę wzroku. Obecnie modne oprawki to już nie powód do wstydu, a wręcz często ekstrawagancki dodatek, który pomaga wyrazić naszą osobowość i podkręcić codzienne stylizacje.

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Wiele osób wciąż jednak kojarzy pogorszenie wzroku ze starością. Jednak celowo odwlekając moment badania wzroku i kupna okularów, działamy jedynie na swoją niekorzyść. Bez odpowiedniego leczenia wada wzroku będzie się bowiem tylko szybciej powiększać, a nasze zdrowie i samopoczucie znacznie ucierpi z tego powodu.

Często też nie potrafimy odczytać sygnałów, które świadczą o konieczności odwiedzenia okulisty. Oto 5 najczęstszych objawów, świadczących, że z naszym wzrokiem dzieje się coś złego:

 • Pogorszenie widzenia z daleka lub bliska – jeśli przestajemy dostrzegać odległe przedmioty lub w trakcie czytania książki rozmazują nam się litery;
 • Częste bóle głowy – kiedy ból następuje np. po pracy przed komputerem lub jeździe samochodem;
 • Nieostre widzenie – kiedy widzimy coraz częściej zniekształcone, niewyraźne przedmioty;
 • Falowanie linii prostych – jeśli patrząc np., na okno, jego rama delikatnie faluje lub się zakrzywia;
 • Problemy z ostrością, zmęczenie oczu – oczy nas bolą, są zaczerwienione i mamy poczucie ich przemęczenia.

Okulista czy optometrysta? Do jakiego specjalisty należy udać się na badanie

Tak naprawdę wzrok powinno się badać regularnie, a nie tylko kiedy naprawdę już odczuwamy wyraźny dyskomfort widzenia. Często jednak jeśli już zdecydujemy się udać na badanie, nie wiemy do kogo się wybrać. Specjaliści zajmujący się wzrokiem to:

 • Okulista – diagnozuje i leczy wady wzroku, choroby oczu, przepisuje leki, przeprowadza badania okulistyczne;
 • Optometrysta – diagnozuje i mierzy skalę wady wzroku, wystawia recepty okularowe i prowadzi terapię widzenie obuocznego;
 • Optyk – wykonuje okulary, dopasowując je indywidualnie według dostarczonej recepty;
 • Ortoptysta – diagnozuje i leczy zeza, wykonuje badania okulistyczne.

Uzbrojeni w taką wiedzę, powinniśmy najpierw udać się do okulisty, który zbada nasz wzrok i określi stan naszych oczu. Kolejna wizyta powinna odbyć się u optometrysty, jeśli okulista stwierdzi konieczność noszenia okularów. Optyk natomiast zrealizuje receptę, i to u niego dobierzemy odpowiednie szkła i oprawki. Wiele osób zastanawia się pewnie, ile kosztują okulary. Niestety ceny mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie jest to produkt leczniczy należący do najtańszych.

Podstawowe badania wzroku

Wizyta u okulisty na badanie wzroku to nic, czego należałoby się obawiać. Podstawowym badaniem wzroku jest sprawdzenie ostrości widzenia z daleka oraz bliska. Pozwala to na ocenienie zdolności rozdzielczej siatkówki, która umożliwia prawidłowe rozróżnianie położonych znaków w bliskim sąsiedztwie. Tutaj wykorzystuje się tablice Snellena, na której umieszczone są znaki różnej wielkości, które badany ma za zadanie odczytać z odpowiedniej odległości. Opcjonalnie mogą się na tablicy znajdować również fragmenty tekstu. Ostrość sprawdza się w każdym oku oddzielnie poprzez kolejno zasłanianie oczu.

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Kolejnym rodzajem badania jest autorefraktometria, którą przeprowadza się za pomocą komputera. Pozwala ono ocenić krzywiznę rogówki oka, dzięki czemu możliwe jest określenie wartości wady sferycznej oraz astygmatyzmu. Wykorzystuje się tutaj metodę skiaskopii, czyli badania, które polega na wyznaczeniu kierunku ruchu odblasku pochodzącego z dna oka. Odblask badany jest w obrębie źrenicy w wyniku rzutowania wiązki promieni świetlnych.

Jednym z rutynowych badań jest również pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Jest to ważne, ponieważ nadciśnienie może świadczyć np. o rozwoju jaskry lub innych chorobach. Inną wersją tego badania jest przeprowadzenie go tonomerami z pomocą kropli znieczulających.

Na szczęście idąc do specjalisty, nie musimy znać się na rodzajach badań. Specjalista dobierze odpowiedni rodzaj kontroli naszego wzroku.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy i osobowości?

Cena oprawek do okularów zależy od materiału, z którego zostały wykonane, marki, a także wzoru. Jednak prawdziwą umiejętnością jest dobranie odpowiednich oprawek do kształtu naszej twarzy. Nie jest to zadanie proste – nie każdemu będą pasować te same okulary. Na szczęście ogromny wybór oprawek sprawia, że każdy znajdzie te idealne dla siebie. Należy jednak przed wizytą u optyka dokładnie prześledzić swoją twarz oraz najnowsze trendy. Warto podejrzeć na ulicy, u celebrytów lub znajomych, jakie teraz się nosi oprawki. Wybór odpowiednio wyglądających okularów jest ważny, bowiem nosi się je na co dzień. Powinny one zatem pasować do twarzy, podkreślać mocne strony, a także wyrażać osobowość i styl.

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Dość drogim elementem okularów są szkła. Są one bowiem dobierane indywidualnie do danej wady wzroku. Ceny szkieł do okularów zależą przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane. Nikt już bowiem nie nosi, nawet przy dużej wadzie wzroku, okularów, które przypominają przysłowiowe denka od butelek. Lekkie i nierysujące się łatwo materiały zapewniają osobom z wadami wzroku komfort oraz bezpieczeństwo na co dzień. Niestety, odpowiednie szkła bywają niemałą inwestycją, która może sięgać kilku tysięcy złotych.

Jak dobrać kształt oprawek do kształtu twarzy?

 • Twarz trójkątna – tutaj najlepiej sprawdzą się oprawki okrągłe lub owalne, które pomogą w wyregulowaniu proporcji twarzy;
 • Twarz owalna – właściciele takiego kształtu twarzy są prawdziwymi szczęściarzami. Pasuje im bowiem dosłownie każdy kształt oprawek;
 • Twarz kwadratowa – najlepiej sprawdzą się oprawki okrągłe i owalne, które pomogą złagodzić rysy twarzy;
 • Twarz pociągła – strzałem w dziesiątkę będą oprawki okrągłe, kwadratowe, typu aviator lub duże ramki. Dzięki temu pozwoli to na optyczne skrócenie twarzy;
 • Twarz okrągła – warto dobrać do niej oprawki kwadratowe, prostokątne lub w stylu kociego oka. Dzięki temu optycznie wyszczuplimy i wydłużymy twarz.

Dobór odpowiednich oprawek jest oczywiście sprawą indywidualną. Jeśli nosimy okulary na co dzień, wtedy warto mieć nawet kilka różnych par, które będziemy mogli zmieniać w zależności od okazji.

Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  08 lut 2022 01:30

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube