6 zasad bezpiecznego pożyczania

Pożyczanie pieniędzy to trudna sztuka. Dlatego należy starannie dobierać firmę, która będzie udzielać wsparcia finansowego. Znaczenie ma ponadto między innymi ilość pożyczonej gotówki. Na co zwracać uwagę, aby nie popaść w spiralę długów?

Poznaj swoje granice finansowe

Przed zaciągnięciem każdej pożyczki musisz przede wszystkim ocenić, jak wysoką ratę jesteś maksymalnie w stanie spłacać. Znaczenie ma ponadto długość okresu kredytowania. Tu należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy za trzy, pięć, czy dziesięć lat nadal będę pracował w tym samym miejscu, co aktualnie?

Porównuj inne oferty

Z każdą pożyczką i kredytem związane są określone odsetki, prowizje i inne koszty dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie. Dlatego warto znać oferty różnych instytucji bankowych i pozabankowych, które trudnią się pożyczaniem pieniędzy. Pozwoli to na ogólne rozeznanie w rynku. I przede wszystkim wyczuli na niepokojąco okazyjne oferty. Kwestie te należy rozważać zawsze z ostrożnością.

Pożyczaj od zaufanych i znanych podmiotów

Pewną gwarancją bezpieczeństwa jest ponadto pożyczenie pieniędzy od znanych firm. A także tych, które istnieją na rynku od długiego czasu, ponieważ budzi to zaufanie. Przykładem takiej firmy jest Provident, która pomaga swoim klientom od 20 lat.

Warto wiedzieć, że przy Komisji Nadzoru Finansowego powstał rejestr instytucji pożyczkowych, który ułatwia konsumentom zweryfikowanie, czy dana firma działa legalnie, czy też nie. Znaczenie ma także to, że pożyczkodawcy powinni funkcjonować zgodnie z tzw. Ustawą antylichwiarską, która weszła w życie w 2016 roku i wprowadziła limit pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Korzystaj z pomocy dobrych doradców

Jeżeli jesteś zdecydowany na pożyczenie pieniędzy, jednak kompletnie nie wiesz, na jaki produkt powinieneś się zdecydować, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. To właśnie oni posiadają kompletne informacje na temat oferty danej instytucji. Oprócz tego potrafią bardzo dobrze dopasować transakcję, która najbardziej będzie odpowiadała potrzebom klienta. Dlatego pytaj i proś o dodatkowe informacje.

Uważaj na opłaty wstępne

Zasady bezpiecznego pożyczania

Niepokój powinny wzbudzić ponadto te oferty, które wymagają od pożyczkodawcy tego, aby wpłacił określoną kwotę pieniędzy za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Praktyka taka jest niezgodna z przepisami w naszym kraju. Istnieje duża szansa, że jeżeli zapłacisz te pieniądze, to je po prostu stracisz. Z tego względu unikaj tego typu firm.

Bezpieczeństwo danych osobowych to podstawa

Pewną pułapką jest tu także utrata danych osobowych. Sprawdź, czy strona pożyczkodawcy posiada certyfikat SSL (zielona kłódka przy adresie strony internetowej). Wszelkie niepokojące komunikaty powinny obudzić czujność pożyczkobiorcy.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    21 cze 2018 01:01

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube