Ile kosztuje garderoba i szafa na wymiar?

Szafa na wymiar to świetne rozwiązanie do zabudowy wolnych wnęk i przestrzeni. Dodatkowo stanowi miejsce do przechowywania nie tylko odzieży wykorzystywanej na co dzień, ale również kołder, kurtek i wszystkich rzeczy, które zajmują dużo miejsca. Dzięki zabudowie można je umieścić np. tuż pod sufitem, gdzie w przypadku gotowych modeli szaf pozostawałoby wolne i niewykorzystane miejsce. Ile kosztuje garderoba na wymiar, szafa w zabudowie i niezbędne komponenty używane do montażu? 

Szafa na wymiar – koszt podstawowy 

W przypadku garderoby lub szafy na wymiar można stwierdzić, że koszty zaczynają się od około 1500 zł. Górna granica może jednak sięgać kwot oscylujących nawet w granicach 20 000 zł i więcej1. Wszystko zależy od szeregu czynników, związanych głównie z materiałem, wyposażeniem i wykorzystanymi komponentami.  

Podstawową kwestią jest wymiar, czyli wielkość, jaką będzie miała szafa na zamówienie. Koszt rośnie wraz z gabarytem. Im większa szafa, tym więcej materiału potrzebnego do zmontowania mebli, zatem i wyższa cena. Ponadto każdy wariant można wyposażyć dodatkowo w przydatne komponenty i akcesoria. 

Punktem wyjściowym w projektowaniu szafy na wymiar jest korpus, czyli obudowa. Szafa na wymiar daje możliwość zbudowania mebla bez podłogi, sufitu i ścian bocznych, np. w przypadku, gdy zależy nam na jak najniższym koszcie. Wówczas istotny jest front oraz sposób jego zamontowania. 

Popularnym rozwiązaniem, które stosowane jest przy szafach na wymiar, jest szyna (prowadnica), dzięki której możliwe będzie utworzenie dwóch skrzydeł przesuwnych. Znacząco ułatwi to korzystanie z szafy, a otwieranie jej nie będzie uciążliwe. Wewnątrz natomiast wystarczy zamontować drążki lub półki montowane bezpośrednio do ścian bocznych. Takie rozwiązanie jednak nie będzie zbyt estetyczne, zważywszy na fakt, że zakup szafy na wymiar planowany jest raczej na lata. 

Tego typu szafa to dobre wyjście w mieszkaniach na wynajem. Prowadnicę zakupić można już za 150 zł, podobnie jak front w podstawowej wersji o szerokości 50 cm. W ten sposób koszt najprostszej szafy o szerokości 100 cm (bez drążków i półek oraz montażu) będzie wynosił około 450 zł. 

szafa  

Ile kosztuje garderoba na wymiar – szafa pod zabudowę i jej wnętrze

Jeżeli marzy nam się perfekcyjna szafa, w której każdy rodzaj garderoby ma specjalnie przeznaczone dla niego miejsce, oczywiście istnieje taka możliwość. Trzeba liczyć się z tym, że tego typu wyposażenie generuje znaczne koszty i może niekiedy przerosnąć cenę całego korpusu, nawet w przypadku, gdy jest to pełna bryła wraz z podłogą, ścianami bocznymi i górą.

Najpopularniejszymi elementami, w jakie najczęściej wyposażona jest szafa na wymiar, to ścianki działowe, drążki oraz półki. Im więcej elementów, tym wyższy koszt ostateczny zamówionego mebla. Coraz częściej wybierane są również szuflady, w tym kosze druciane, szuflady przeszklone lub z zabudowaniem pełnym. Ile wówczas kosztuje szafa na wymiar? 

szafa 

Cena półek w zależności od głębokości mebla i długości potrzebnego elementu zaczyna się już od 20 zł i rośnie wraz z rodzajem materiału, z którego jest wykonana, maksymalnego obciążenia czy rodzaju dołączonych mocowań. Podobny koszt będą miały drążki. W przypadku szuflad trzeba liczyć się z ceną od około 90 zł za sztukę, a tych zazwyczaj jest kilka3

Niezbędne i opcjonalne elementy dodatkowe

Należy pamiętać, że istnieje wiele drobnych elementów, które są w szafie niezbędne. To m.in. uchwyty, okucia, wieszaki, prowadnice szuflad, zawiasy, ciche domykanie lub spowolnienie szuflad przy zamykaniu. Takich elementów może być w szafie naprawdę wiele, co również wpływać będzie na ostateczny koszt mebla. Przykładowo, jeden zawias do drzwi szafy można kupić już za 2,50 zł. Jednak, czy sprawdzi się on podczas dłuższego użytkowania? Wybór zawiasów za kwotę 30 zł, daje ku temu większą gwarancję4, jednak ostateczny wybór zależy od zamawiającego.  

Ciekawą opcją i wartą przemyślenia jest także oświetlenie do szafy. Tu również możliwe są różne warianty. Najtańszym i dobrym wyborem będzie prosta listwa LED, której koszt to okolice 40 zł za sztukę5. Listwa LED jest łatwa w montażu oraz dostępna praktycznie w każdym sklepie budowlanym. 

Design i wzornictwo w szafach na wymiar

Projektując szafę na wymiar, można pokusić się o zamówienie frontów szklanych z dowolnie wybraną grafiką, zdjęciem lub lustrem. Tego typu urozmaicenie również generuje koszt dodatkowy. Najtańszą z opcji będzie z pewnością klasyczne lustro. Cena takiego frontu będzie wyższa od zwykłego komponentu o minimum 50%. Najdroższa opcja to panele personalizowane z własną grafiką lub zaprojektowanym wzorem.

Jednak wybierając rodzaj garderoby, zazwyczaj liczymy się ze znacznym wydatkiem na ten cel. Jest to mebel, który posłuży przez wiele lat i korzystać z niego będziemy kilka razy dziennie. Dlatego wybranie dodatkowych opcji może być dobrą decyzją, gdy rozważana jest szafa pod zabudowę. Pomimo pokaźnych rozmiarów, umieszczenie na jej froncie elementów zdobniczych czy luster, może optycznie powiększyć pomieszczenie lub stać się znakomitym i podziwianym przez gości elementem wystroju.  

Bibliografia:

1 https://www.homebook.pl/artykuly/3811/szafy-do-zabudowy-ceny-od-czego-zalezy-koszt-szafy-na-wymia

2 https://www.ikea.com/pl/pl/cat/drzwi-pax-z-zawiasami-19112/

3 https://www.castorama.pl/szuflada-wewnetrzna-do-korpusu-58-x-75-cm-goodhome-atomia-biala-id-1128934.html?store=0&exactc=7b548adcd9a73a19fecbfd33750c36b8&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=Cj0KCQiAybaRBhDtARIsAIEG3km6dz7tlhpyKTF350DbLLzAoauw8d9nNiJTsgLFjHfCYwEafVJA1_8aAiiGEALw_wcB

https://www.ceneo.pl/Akcesoria_do_mebli/Rodzaj:Zawiasy.htmse=6tdUUSAAegEUInPDd0jhvB7H0C1TBDZh&gclid=Cj0KCQiAybaRBhDtARIsAIEG3kkSG1yvp17ZM2S7lerVO6yj7a141wUxsRKSjQGVLaqwHGzBUpTkNochdmsf_wcB

5 https://www.ikea.com/pl/pl/cat/oswietlenie-szaf-16283/

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    12 kwi 2022 12:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube