Ile kosztuje wynajem kampera i czy warto się na to zdecydować?

Wynajem kampera może być świetnym sposobem na zapewnienie sobie wielu ciekawych chwil. Podróżowanie kamperem po całym kraju, a nawet dalej, potrafi być niesamowitą przygodą. Na szczęście, aby móc sobie na to pozwolić, wcale nie trzeba posiadać takiego pojazdu na własność. Wystarczy go wypożyczyć. Ile zapłacimy za wynajem kampera i kiedy naprawdę warto skorzystać z tej opcji?

Podróżowanie kamperem jeszcze nigdy nie cieszyło się takim zainteresowaniem

Przyczyn można szukać w wielu czynnikach. Okres pandemiczny sprawił, że ludzie jeszcze bardziej zapragnęli podróżować – bezpiecznie i na własnych warunkach. Z drugiej strony kampery gwarantują też niesamowite poczucie wolności. Ostatecznie to przecież wygodne domki na kółkach! 

To, co najpiękniejsze w przypadku kamperów, to prostota. Mając do dyspozycji odpowiedni samochód, jedyne co trzeba zrobić, to spakować potrzebne rzeczy i przekręcić kluczyk w stacyjce. Jeśli dysponujemy takim pojazdem, nie musimy wcale planować długich wakacji czy rezerwować hotelu. Wystarczy spontaniczna decyzja, aby wybrać się gdzieś na weekend, a efekt na pewno będzie odprężający. To także świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć do rodzinnego albumu, do których z przyjemnością wróci się po latach. 

kamper  

Kamperem na wakacje. Jak i gdzie można podróżować?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje podróżowanie kamperem, warto zastanowić się, co oznacza taka możliwość i czemu cieszy się taką popularnością. Przede wszystkim jeżdżenie na wycieczki kamperem jest niezwykle wygodne. Do dyspozycji cały czas mamy dosłownie wszystko, czego możemy potrzebować – nierzadko łącznie z podstawowym zapleczem sanitarnym. Najważniejsze jednak jest to, że jazda kamperem jest możliwie najbardziej elastyczna – kierunek podróży zależy de facto od naszych indywidualnych preferencji. 

kamper 

Bardziej problematycznym aspektem jest nocleg. Gdzie można legalnie parkować kamperem na noc? Na to pytanie znajdziemy różne odpowiedzi w zależności od tego, do jakiego kraju pragniemy jechać. W większości państw Unii Europejskiej rozróżnia się dwa terminy: parkowanie kampera (parking) i kempingowanie (camping). 

W pierwszym przypadku samochód musi pozostać na otwartym miejscu parkingowym ogólnego przeznaczenia z wyłączonym silnikiem. Nie mogą być rozstawione krzesła, inne meble czy akcesoria. Dach pojazdu również musi pozostać zamknięty, a z samochodu nie mogą się wydostawać żadne zapachy. Z kolei kempingowanie definiuje się jako otwarte korzystanie z kampera i wszystkich jego możliwości. Dopuszczalne jest więc rozstawienie podkładów poziomujących, schodów i wszystkich elementów zewnętrznych, które nie są zwarte z płytą pojazdu. 

Koszt wynajmu kampera na dobę. Czy to się opłaca? 

Cena za wynajem kampera oscyluje w przedziale 200-800 złotych za dobę. Widełki te są niezwykle szerokie, ponieważ wiele zależy zarówno od pojazdu i jego rodzaju, jak i firmy oraz jej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że nie w każdej większej miejscowości znajdziemy firmę, która oferuje wypożyczenie kampera. Cena wynika więc również z mechanizmu kształtowania się stosunku popytu do podaży w określonym regionie. 

Kolejnym czynnikiem jest pora roku. Większość działających na rynku firm uzależnia politykę cenową od sezonu. W sezonie letnim dobowa cena za wynajem kampera może wynosić nawet 500-800 złotych, podczas gdy w sezonie zimowym, przy mniejszym zainteresowaniu, koszt ten może być dwukrotnie niższy. Czasem jednak można sporo zaoszczędzić, jeśli zarezerwuje się wynajem z odpowiednim wyprzedzeniem.  

Co jeszcze wpływa na łączny koszt wynajmu kampera? Rodzaje pojazdów

Dobowy koszt wynajmu kampera zależy od kilku czynników. Przede wszystkim kluczowy jest rodzaj pojazdu. Wyróżniamy wiele modeli tego typu pojazdów, które różnią się rokiem produkcji, jednostką napędową, a także szeregiem opcji kempingowych. Do tych ostatnich zaliczymy między innymi wbudowaną instalację sanitarną, liczbę i rodzaj łóżek, zabudowę meblową, rozkładany dach, zaplecze kuchenne i nie tylko.

Kampery dzielimy również ze względu na klasy. Im wyższa klasa pojazdu, tym wyższa cena wynajmu kampera. Najpopularniejsze samochody na rynku to:

  • kampery klasy B (Kamper-VAN) – mniejsze, kompaktowe kampery, popularne do wycieczek na krótkie i średnie trasy. Są stosunkowo tanie i niezawodne, ale cierpią na brak zbyt wielu rozwiązań kempingowych ze względu na mniejszą przestrzeń.
  • kampery klasy C (alkowe) – popularne, duże kampery, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem. W tych pojazdach część pasażerska z łóżkami znajduje się nad kabiną kierowcy. Wysokość pojazdów zwykle przekracza trzy metry. 
  • kamery pół-integral i integral – najbardziej prestiżowe, wielkogabarytowe odmiany kamperów. Pierwszy wariant ma część mieszkalną częściowo zintegrowaną z częścią kierowcy, drugi – integral, całkowicie zintegrowaną. Integrale idealnie nadają się na najdłuższe możliwe wyprawy, jednak należy liczyć się z wyższą ceną. 

Ile kosztuje nowy kamper?

Oczywiście na entuzjastów kempingu czeka także alternatywne rozwiązanie. Zamiast rozważać, ile kosztuje wynajem kampera, warto także sprawdzić, ile kosztuje nowy kamper. Jeśli podróżujemy często i szukamy rozwiązań, które w długim terminie będą opłacalne, zakup własnego samochodu będzie najlepszym możliwym pomysłem. 

Pod względem cenowym najkorzystniej wypadają kampery typu VAN oraz z osłoną alkową. Ceny za nowy kamper zaczynają się już od 150 tys. złotych. Należy jednak zwrócić uwagę na wyposażenie, które w przypadku tego typu pojazdów ma największe znaczenie dla wygody podróży. Dodatkowe opcje wyposażenia pociągają za sobą kolejne koszty. Alternatywą jest jednak zakup używanego kampera, za którego –  w zależności od modeli i stanu technicznego – można zapłacić kilkakrotnie mniej! 

Avatar

Admin

Opublikowano:
06 kwi 2022 09:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube