Jak łatwo spłacać pożyczkę? Pięć zasad!

Terminowe uregulowanie zaciągniętego zobowiązania to nie lada wyzwanie. Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Aby uniknąć trudnych sytuacji, warto trzymać się kilku zasad. Sprawdź, co możesz zrobić, aby spłacanie pożyczki zawsze kończyło się sukcesem.

Podejmuj przemyślane decyzje

Jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki warto zastanowić się jaka kwota nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego miesięcznego budżetu. Tę samą kwotę pożyczki możesz spłacać w dłuższym lub krótszym okresie. Sprawdź w kalkulatorze pożyczki jak rozkładają się raty przy różnych terminach spłaty. Ogólnie zasada jest taka, że im dłuższy okres spłaty pożyczki, tym niższa miesięczna rata. Warto poświęcić chwilę by świadomie dokonać wyboru i zaoszczędzić sobie kłopotów w przyszłości.

Nie chowaj głowy w piasek

Bardzo często osoby mające problemy ze spłatą rat kredytu, celowo spychają to na dalszy plan, ponieważ boją się odpowiedzialności. Nie jest to jednak dobry sposób na spłatę pożyczki. W efekcie powstaje jeszcze większe zadłużenie, a do drzwi coraz częściej puka listonosz z kolejnym wezwaniem do zapłaty.

Jeżeli chcesz oszczędzić sobie nerwów, porozmawiaj z doradcą klienta o swoich przejściowych trudnościach w domowym budżecie i wspólnie ustalcie plan spłaty zobowiązania. Taki, który będzie dostosowany do Twoich aktualnych możliwości finansowych.

Korzystaj z wakacji kredytowych

Każdy, kto spłacał kiedyś większy kredyt wie, że problematyczna może być wówczas większa inwestycja, taka jak np. zakup nowej lodówki, pralki lub szafy trzydrzwiowej. A to dlatego, że wszystkie pieniądze, poza tymi przeznaczonymi na konsumpcję i opłaty za media, odkładane są na opłacenie raty kredytu. Finansowym kołem ratunkowym może być zawieszenie spłaty raty kredytu.

Zagospodaruj odłożone pieniądze

Umiejętne gospodarowanie pieniędzmi prowadzi do oszczędności. Odłożoną gotówkę warto przeznaczyć na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Nie kupuj tego, co niepotrzebne, albo tego, bez czego możesz się obejść. W pierwszej kolejności zmierz się ze spłatą pożyczki.

Nie pożyczaj zbyt wiele

Choć dla niektórych może wydać się to oczywiste, to dla innych nie jest już tak jasne. Chodzi o to, aby podczas spłacania jednego kredytu, lub pożyczki nie zaciągać kolejnych. Zwłaszcza wtedy, jeżeli mamy problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań i z trudnością pokrywamy stałe koszty. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest zaciśnięcie pasa lub poszukanie dodatkowego źródła dochodu. Jeśli nie mamy pewności, czy wystarczy nam pieniędzy na spłatę rat, lepiej zrezygnujmy z pożyczki.

 

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    26 lip 2018 10:12

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube