Jak sprawdzić, czy stać mnie na pożyczkę?

Czy stać mnie na kredyt? Oto jest pytanie! Dobrze, gdy przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z bankiem lub firmą pożyczkową pojawi się ono w głowie potencjalnego klienta. Rozsądek to pierwszy krok do finansowego sukcesu – z pożyczką albo bez niej. Żeby zbadać swoją zdolność kredytową, należy przeanalizować kilka kwestii. Oto one!

Domowe obliczenia

Jak sprawdzić, czy stać mnie na pożyczkę?

Zanim radośnie złożymy podpis pod umową kredytową, w domowym zaciszu zastanówmy się, czy stać nas na taki zakup. Żeby decyzja o pożyczce nie stała się w przyszłości problemem, a raczej stanowiła pomocną dłoń, która ustrzeże nas przed kryzysem finansowym i pozwoli spełnić marzenia o dalekich podróżach lub remoncie mieszkania.

Dlatego pierwszym krokiem w indywidualnej analizie jest dokładne przejrzenie domowego budżetu. A żeby móc go oglądać, trzeba go najpierw stworzyć. Tabele z przychodami i wydatkami powinny być naszymi codziennymi kompanami. Po jednej stronie wpisujemy wszystkie nasze dochody, po drugiej – to, co wydajemy. Umieszczamy tu wszystko: od rachunków, czynszu, przez zakupy spożywcze, po ubrania i kawy na mieście. Okazuje się bowiem, że często to właśnie niewielkie z pozoru koszty stają się utrapieniem dla naszego budżetu. Im skrupulatniej je odnotujemy, tym większa szansa na to, że uda nam się je wykluczyć i, co za tym idzie, sporo zaoszczędzić.

Przed wzięciem dofinansowania musimy mieć pewność, że każdego miesiąca jesteśmy w stanie odłożyć sumę potrzebną na spłatę raty. W jednym z internetowych symulatorów sprawdźmy więc, ile mniej więcej będzie wynosić ta wartość i porównajmy ją z tym, co zostaje 30 dnia każdego miesiąca na koncie. Jeśli zapas jest spory, to mamy szansę na to, żeby bez problemów oddać zobowiązanie.

Porada fachowca

Jak sprawdzić, czy stać mnie na pożyczkę?

Dobrym krokiem jest udanie się do doradcy klienta, który – z pozycji eksperta – opowie o różnych rodzajach pożyczek, powie, na co należy uważać, jakich obliczeń dokonać i nad czym się zastanowić przed złożeniem prośby o wsparcie pieniężne. Taki specjalista będzie również w stanie wskazać godne zaufania przedsiębiorstwa. Wykaz sprawdzonych instytucji finansowych znajduje się na stronie KNF-u w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Decydujmy się na współpracę tylko z tymi firmami, które znajdują się na tej liście. Zanim podpiszemy umowę, kilka razy przeanalizujmy swoją sytuację. Może wystarczy trochę zacisnąć pasa i oszczędzić na codziennych wydatkach? Może dodatkowe środki wcale nie są nam niezbędne? To pytania, które muszą pojawić się w naszej głowie. Odpowiedzmy na nie szczerze i dopiero potem podejmujmy ostateczne decyzje.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    18 paź 2019 10:32

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube