Na co i od kogo najczęściej pożyczamy pieniądze?

Kończy się lato. To dla wielu z nas czas przesilenia, gorszego nastroju i spadku energii. Na szczęście są sposoby na to, by także jesienią świetnie się bawić i cieszyć doskonałym humorem. Warunek jest jeden – nie dać się gorszej pogodzie i korzystać z życia! Oto kilka pomysłów na kreatywne zabawy w wielkim mieście.

Na sportowo

Pożyczki stały się niemalże normą w dzisiejszym świecie. Wiąże się to zarówno z naszymi finansowymi nawykami, jak i z konsumpcyjnym trybem życia. Od kogo i na co Polacy najczęściej pożyczają pieniądze?

Finanse Polaków – jak zarządzamy pieniędzmi?

Czy Polacy prawidłowo zarządzają swoimi finansami? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Provident Polska, z planowaniem finansów wśród naszych rodaków bywa różnie. 40% pytanych przyznaje, że nie uwzględnia przyszłych wydatków w domowym budżecie. Dotyczy to przede wszystkim ludzi przed 25. rokiem życia (60%) ale także osób starszych (47%). Dodatkowo, można zauważyć jedną ciekawą zależność. Jak się okazuje, procent Polaków planujących wydatki wzrasta wraz z ich zamożnością. Świadome kontrolowanie wydatków może być więc czynnikiem wpływającym na stan naszego majątku.

Kiedy decydujemy się na pożyczkę?

Na co i od kogo pożyczamy?

Najczęściej pieniądze pożyczamy w momencie pojawienia się niespodziewanych wydatków. Brak finansowych planów sprawia, że ponad połowa z nas nie gromadzi oszczędności (robi to jedynie 49% Polaków), którymi moglibyśmy dysponować w sytuacjach kryzysowych. W efekcie, gdy do takiej sytuacji dojdzie, jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy finansowej. Innym powodem pożyczki może być po prostu niecierpliwość. Gdy w grę wchodzi np. zakup wymarzonego urządzenia, nie chcemy zwlekać. Wolimy od razu dokonać zakupu, zamiast czekać, aż uzbieramy odpowiednią sumę pieniędzy. Dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu są również wydatki sezonowe. Wyjazdy wakacyjne, Boże Narodzenie, Wielkanoc – to okresy w których zwykle wydajemy więcej.

Pożyczki na różne potrzeby

Na co przeznaczamy pożyczone pieniądze? W odpowiedziach górują przede wszystkim niespodziewane wydatki – 73%. Wzięcie pożyczki na remont i zakup sprzętu RTV i AGD deklaruje ponad połowa badanych. Z pożyczonych pieniędzy bylibyśmy w stanie sfinansować również specjalne wydarzenia, takie jak wesela i komunie.

Pożyczka, ale od kogo?

Do kogo zgłaszamy się najpierw w celu pożyczenia pieniędzy? Jak okazuje się pierwszym wyborem Polaków są rozmaite instytucje finansowe. Możliwości otrzymania pożyczki jest bardzo wiele, można wybierać pomiędzy niewielkimi a dużymi sumami. Na pożyczkę w instytucji pozabankowej zdecydowałoby się 36% pytanych. Okazuje się jednak, ze z problemami finansowymi równie często zgłaszamy się również do bliskich (34%). Pożyczamy zarówno od rodziny jak i znajomych. Z kredytu w banku skorzystałoby 15% ankietowanych. Najmniej liczna grupa sięgnęłaby w takim wypadku po oszczędności (13%).

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    29 paź 2018 02:53

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube