Podatek od wygranych – obowiązek każdego zwycięzcy?

Podatek od wygranych – obowiązek każdego zwycięzcy?

Wypełniając kupon na loterii mamy w głowie przede wszystkim chęć wygranej. Nie zastanawiamy się nad tym, jaką część zwycięskiej kwoty będziemy musieli przekazać urzędowi skarbowemu. Czy podatek od wygranych obowiązuje w przypadku każdej nagrody?

Podatek od wygranej – co to takiego?

Czym jest podatek od wygranej? To kwota, którą musimy przekazać urzędowi skarbowemu np. w przypadku zwycięstwa na loterii, w konkursie itp. Wysokość podatku obejmuje 10% wartości wygranej. Oznacza to, że jeżeli uda nam się zdobyć główną nagrodę w loterii liczbowej np. milion złotych, to do naszej kieszeni trafi 900 tys. zł. Reszta (w tym wypadku 100 tys.) powędruje do urzędu skarbowego. Czy to dużo? Wszystko zależy oczywiście od zwycięskiej sumy.

Podatek dotyczy nie tylko nagród pieniężnych, ale również rzeczowych. Tutaj wymóg dodatkowej opłaty również obowiązuje, co jednak może rodzić pewne wątpliwości. Zakładając, że zwycięzca konkursu wygrał samochód o wartości 100 tys. zł, będzie zobowiązany do przekazania fiskusowi aż 10 tys. zł podatku. Oczywiście nie każdego stać na taki wydatek, natomiast sprzedaż auta przed dokonaniem opłaty nie wchodzi w grę. Z korzystnym rozwiązaniem wychodzą natomiast organizatorzy takich zabaw. Najczęściej albo sami oferują opłacenie podatku lub do nagrody rzeczowej dokładają pieniężną – w sam raz tyle by pokryć dodatkowe koszty.

Kogo ominie podatek?

Okazuje się jednak, że obowiązek odprowadzenia podatku od wygranej nie dotyczy każdej nagrody. Przede wszystkim obowiązuje on dopiero od konkretnego progu minimalnego. Jeżeli zwycięska kwota nie przekracza 2280 zł, to w takim wypadku urząd skarbowy nie pobiera dodatkowej opłaty. Podobnie jest w przypadku konkursów specjalnych dotyczących tematyki naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej i sportowej i organizowanych przez środki masowego przekazu. Tutaj ustalona kwota minimalna jest niższa i wynosi 2000 zł.

Czy w innych wypadkach da się uniknąć podatku?

Podatek od wygranych – obowiązek każdego zwycięzcy?

Przykłady wymienione wyżej to niestety jedyne przypadki, w których uniknięcie dodatkowej opłaty będzie możliwe. W każdej innej sytuacji zwycięzcę obowiązuje podatek od wygranej, a tę kwestię należy uregulować jeszcze przed odbiorem nagrody.

Czy sprzedaż nagrody jest opodatkowana?

A co gdybyśmy chcieli sprzedać nagrodę rzeczową? W takiej sytuacji będziemy mieć do czynienia z jeszcze jedną opłatą – podatkiem od wzbogacenia. Można jej uniknąć na dwa sposoby. Pierwszy wymaga wstrzymania się ze sprzedażą przez pewien okres. Po upływie 6 miesięcy (w przypadku mieszkania 5 lat) od wygranej nie mamy obowiązku wykazywania przychodu w deklaracji podatkowej.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    18 lis 2019 10:19

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube