Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?

Grudzień to dla Polaków czas sporych wydatków. Nic dziwnego. Przygotowanie świątecznego przyjęcia, prezenty gwiazdkowe, wyjazdy – wszystko to kosztuje. W tym okresie wzrasta więc zainteresowanie pożyczkami, które pozwalają odciążyć nadszarpnięte domowe konto. Zanim jednak zdecydujesz się zaciągnąć takie zobowiązanie, dokładnie przeanalizuj swój domowy budżet, bo każdą należność będziesz musiał w kolejnych miesiącach spłacić.

Z czego sfinansujemy święta?

Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?

Święta Bożego Narodzenia mocno weryfikują plany budżetowe Polaków. Zaczynają zauważać, że spis wpływów i wydatków się nie dopina, niektórzy zaczynają szukać dodatkowego źródła finansowania. Jak wynika z badania Barometr Providenta aż 84% badanych zamierza sfinansować świąteczne zakupy ze swoich bieżących dochodów, a co piąty z nas naruszy w tym celu swoje oszczędności. 4% wykorzysta środki pochodzące z programów wsparcia np. 500+. Niewielki odsetek Polaków chce wspomóc się pożyczką – 1% planuje w tym celu zwrócić się do rodziny, a 1% do banku lub innej instytucji finansowej.

1722 zł na święta

Tegoroczne badania wykonane na zlecenie Providenta wskazały, że na święta Polacy wydadzą średnio 1722 zł. Planują rozsądnie podejść do wydatków – 30% ankietowanych zadeklarowało, że

choć kupi wszystkie potrzebne na święta produkty, to ograniczy się do tych najtańszych. 40% badanych stwierdziło z kolei, że choć koszty są dla nich ważne, to w ich zakupowych koszykach znajdą się też droższe specjały. Co piąty z respondentów zadeklarował, że podczas świąt nie musi liczyć się z kosztami. 10% Polaków nie będzie mogło jednak pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki.

Bywa, że Polacy nie chcą rezygnować z uroczystego przyjęcia i luksusowych upominków. W takiej sytuacji zwracają się o wsparcie, które ma pomóc spełnić wszystkie gwiazdkowe marzenia. Te mniejsze i te całkiem duże. Bo rosnące wciąż wydatki wiążą się z coraz większymi oczekiwaniami i planami względem grudniowych uroczystości.

Dla kogo?

Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?

Takie rozwiązanie faktycznie bywa pomocne. Pozwala spełnić gwiazdkowe marzenia, kupić najpiękniejsze prezenty i przygotować doskonałą świąteczną kolację. Zanim jednak zdecydujesz się na zobowiązanie, przelicz dokładnie swoje przychody i pomyśl, czy będziesz je potem w stanie uregulować bez uszczerbku na codziennych potrzebach. Bo to nie tylko zastrzyk gotówki, ale duża odpowiedzialność.

Sięgnięcie po ten rodzaj asekuracji finansowej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czasami warto nieco ograniczyć swoje świąteczne ambicje i zmniejszyć budżet przeznaczony na tę okazję. Pod choinką wystarczy umieścić symboliczne upominki, na stole nie szaleć z ekstrawagancją. Tak, by zmieścić się w swoim bieżącym budżecie i nie musieć przy okazji grudniowych szaleństw zapożyczać się na kolejne miesiące.

Rozsądek na pierwszym miejscu

Przed podjęciem decyzji o pożyczce sprawdź, czy firma, w której chcesz zaciągnąć zobowiązanie, znajduje się w rejestrze instytucji pożyczkowych prowadzonych przez KNF. Unikaj pożyczania środków od podmiotów, które nie prowadzą profesjonalnej działalności. Dokładnie zapoznaj się ze szczegółami oferty. Sprawdź warunki spłaty i dopasuj je do swoich możliwości. Ważne, żebyś miał świadomość wszystkich kosztów związanych z pożyczką. Upewnij się również, że rozumiesz podpisywaną umowę. Jeśli nie, poradź się kogoś. Pamiętaj, że możesz wziąć umowę do domu, przeczytać, skonsultować z rodziną i podpisać następnego dnia.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    04 gru 2019 09:05

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube