Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?

Dla wielu osób samochód to drugi dom, w którym spędzają sporą część swojego życia. Czy to dojazdy do pracy, czy trasy biznesowe lub wyjazdy turystyczne – wszystkie sprawiają, że chcemy czuć się w swoim aucie komfortowo. Zwłaszcza że zarówno porządek, jak i odpowiedni zapach wpływają również na nasze zdrowie i samopoczucie podczas jazdy. Zobacz, jak dbać o tapicerkę samochodową i gdzie szukać pomocy w odpowiednim jej wyczyszczeniu.

Pranie tapicerki samochodowej – od czego zacząć i jak często robić?

Nawet regularne i częste odkurzanie auta nie uchroni przed wnikaniem niektórych zabrudzeń głęboko w tapicerkę. Chociaż producenci aut przywiązują do tego znaczną uwagę i stale udoskonalają materiały, z których wykonane jest wnętrze samochodu, to mimo wszystko pranie tapicerki samochodowej to wciąż czynność, którą trzeba wykonać raz na jakiś czas.

Samodzielnie czyszczenie samochodu dla wielu właścicieli pojazdów to czysta przyjemność, która relaksuje. Wystarczy zgromadzić kilka środków do pielęgnacji auta, odkurzacz, zmiotkę i poświęcić kilka godzin swojego czasu, aby odświeżyć auto. Od czego zacząć?

Ile kosztuje pranie tapicerki?

Na pierwszy rzut należy odkurzyć środek pojazdu, tak aby pozbyć się wszystkich okruszków, śmieci, piasku, błota, włosów, niekiedy sierści zwierzaka, itp. Odkurzacz powinien być zaopatrzony w odpowiednią końcówkę, która dotrze do najmniejszych i trudno dostępnych zakamarków. Nie zapominamy też o suficie czy pozostałych elementach wyposażenia auta wykonanych, np. z plastiku. Jednym słowem – wszystko! Dzięki temu kolejne etapy oczyszczania wraz z praniem tapicerki samochodowej będą przebiegały szybciej i skuteczniej.

W dalszej kolejności następuje mycie i czyszczenie powierzchni gładkich. W zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane, należy dobrać odpowiednie środki chemiczne. Na szczęście na rynku jest bardzo duży wybór, dzięki czemu nie powinno to stanowić żadnego problemu. Na końcu zawsze warto użyć odpowiednich past konserwujących, które nabłyszczą i skutecznie zakonserwują wspomniane elementy wyposażenia samochodu.

W tym momencie zatrzymamy się na dłużej przy praniu foteli samochodowych. Tak naprawdę wystarczy specjalny środek piorący tapicerkę, np. pianka, który dobrze się wchłania i szczotka. Po spryskaniu foteli preparatem przeznaczonym do czyszczenia tapicerki trzeba za pomocą szczotki mocno wetrzeć środek w fotele. Następnie należy odczekać odpowiedni czas, który podany jest na opakowaniu środka piorącego i tapicerkę wysuszyć, np. odkurzaczem, bądź wytrzeć ściereczką do sucha.

Oczywiście w zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju plam, domowe pranie tapicerki samochodowej za pomocą dostępnych środków czyszczących może okazać się niewystarczające. Wówczas można zainwestować w odkurzacz piorący bądź skorzystać z profesjonalnej pomocy. Warto wziąć pod uwagę również koszty związane z czyszczeniem samochodu.

Zobacz też Ile kosztuje pomalowanie auta!

Pranie tapicerki – ile kosztuje?

Koszty samodzielnego prania tapicerki nie są duże, ale zależą od kilku czynników, m.in. stopnia zabrudzenia czy rodzaju plam. Za standardowy płyn, np. piankę do prania tapicerki samochodowej należy zapłacić od 15 do 60 zł. Najlepiej też kupić zestaw, w którym oprócz potrzebnych środków chemicznych, znaleźć można szczotki do prania tapicerki – również sufitu. Koszt takiego zestawu to około 100 zł. Co zrobić, jeśli plamy są na tyle głębokie, że zwykłe czyszczenie nie pomaga? Można zainwestować w odkurzacz piorący, który daje zdecydowanie lepsze efekty niż pranie ręczne. Nie jest to jednak tania przyjemność. Ceny sięgają nawet kilku tysięcy. Niemniej jednak już za 1000 zł można kupić przyzwoity sprzęt piorący.

Ile kosztuje pranie tapicerki?

Nie da się ukryć, że pranie tapicerki samochodowej to zajęcie również czasochłonne. Dla osób, które nie mają czasu czy sprzętu piorącego lub po prostu plamy w ich aucie są trudne do usunięcia, istnieją profesjonalne usługi czyszczenia tapicerki. Ceny są zależne od liczby pranych elementów. Na przykład: pranie foteli wraz z kanapą kosztuje 150 zł. Za pranie w pakiecie premium, w którym czyszczona jest również podłoga, podsufitka, a nawet bagażnik należy zapłacić około 350 zł. Jak widać, koszty kompleksowego i profesjonalnego czyszczenia wnętrza auta nie są zbytnio wygórowane. Dla porównania jedynie koszt płynu do mycia powierzchni gładkich waha się od mniej więcej 10 zł do 50 zł.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: ile trwa pranie tapicerki samochodowej? W warunkach domowych czas suszenia się wypranej tapicerki wynosi mniej więcej 3-4 godziny. Jeśli wyjątkowo nam się spieszy, wystarczy włączyć w samochodzie nawiew ciepłego powietrza, wówczas do godziny fotele powinny być suche i gotowe na przyjęcie pasażerów. W zależności od rodzaju materiału, z którego tapicerka została wykonana, czas suszenia może się wydłużyć. Najważniejsze, żeby przed wejściem do samochodu, całkowicie wysuszyć fotele. W przeciwnym razie może pojawić się nieprzyjemny zapach, który związany jest z wilgocią i niedosuszeniem.

Jakie są najtrudniejsze do usunięcia plamy?

Na sam koniec warto dowiedzieć się, które plamy są wyjątkowe uporczywe i trudne do usunięcia z tapicerki samochodowej. W przypadku poniższych plam najlepiej od razu skorzystać z profesjonalnej pomocy usług serwisowych. Zdecydowanie najgorsze są plamy po:

  • smarze czy oleju, o które w samochodzie nietrudno;
  • tłustym jedzeniu, które w trakcie jazdy często wypada i brudzi tapicerkę;
  • zwierzętach, które zostawiają sierść.

Dość częstym przypadkiem, zwłaszcza wśród taksówkarzy, są plamy po pasażerach, którzy najdelikatniej rzecz ujmując – źle poczuli się po imprezie. Wtedy prawdziwym ratunkiem jest skorzystanie z profesjonalnych usług serwisu czyszczącego tapicerkę samochodową.

Regularna pielęgnacja, odkurzanie i czyszczenie tapicerki samochodowej różnego rodzaju płynami pozwolą utrzymać ją w dobrym stanie najdłużej, jak się da. Pamiętajmy, że w samochodzie spędzamy sporo czasu, więc warto zadbać o to, by czuć się w nim jak najlepiej.

Sprawdź jeszcze Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B dla przyszłego kierowcy!

Avatar

Admin

Opublikowano:
25 kwi 2022 09:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube