Ile kosztuje wymiana okien? Poznaj koszty takiego przedsięwzięcia

Koszt wymiany okien w bloku może być podobny, jak w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych. Całkowite wydatki są uzależnione głównie od powierzchni przeszkleń, wybranego producenta stolarki okiennej oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Jeśli okna w Twoim domu nie działają już tak, jak powinny i nie utrzymują szczelności, pomyśl o ich wymianie na nowe. Poznaj koszt wymiany okien w nieruchomości i dowiedz się, jak wybrać nowe przeszklenia, aby nie przepłacać.

Koszt wymiany okien w nieruchomości – od czego zależy?

Wymiana okien w domach i mieszkaniach odbywa się najczęściej w ciągu kilkunastu lat eksploatacji stolarki okiennej. Producenci okien gwarantują ich trwałość przez 10, 15, a nawet 20 lat. To oznacza, że nawet wyższa cena wymiany okien nie powinna stanowić nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu – na taki wydatek można się przygotować z kilkunastoletnim wyprzedzeniem.

Czynniki, które rzutują na to, ile kosztuje wymiana okien w nieruchomości to:
Rozmiar otworów okiennych – im większe przeszklenia, tym wyższy koszt wymiany okien. Jeśli masz w nieruchomości standardowe wielkości okien, które są dostępne w ofercie producenta stolarki okiennej, całkowite koszty będą zdecydowanie niższe, niż w przypadku realizacji przeszkleń na indywidualne zamówienie.
Grubość okien – nowoczesne okna są wysoce energooszczędne, dobrze izolują ciepło oraz dźwięki z zewnątrz. Powszechnie stosowana stolarka okienna to przeszklenia 2-warstwowe lub 3-warstwowe.
Funkcjonalność stolarki okiennej – okna montowane w otworach ściennych mogą mieć wiele przydatnych funkcji, za które oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić. Opcja uchyłu po skosie, zabezpieczenia okna kluczykiem lub możliwość samodzielnej regulacji docisku – to dodatkowe opcje, które powodują, że koszty wymiany okien są nieco wyższe.
Materiał wykonania skrzydeł okiennych – popularne materiały wykonania okien to drewno oraz tworzywo sztuczne, czyli PCV. Zazwyczaj modele drewniane są nieco droższe od okien PCV, ale jednocześnie gwarantują doskonałe parametry techniczne i niepowtarzalny wygląd.1
Cennik firmy zajmującej się demontażem i montażem okien – jeśli planujesz wymianę stolarki okiennej w swoim domu lub mieszkaniu, koniecznie skontaktuj się z profesjonalnym serwisem i poproś o przedstawienie kosztów wymiany okien. Cennik wybranych firm pomoże Ci porównać wydatki i wybrać specjalistów, którzy zajmą się demontażem, obróbką otworów okiennych oraz wymianą okien w rozsądnej cenie i z zachowaniem wysokiej jakości świadczonych usług.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe parametry, bez problemu oszacujesz, ile wyniesie Cię wymiana okien. Cena to zawsze kwestia indywidualna, zależna od wybranego producenta stolarki okiennej oraz stopnia skomplikowania montażu okien i ościeżnic w miejscach przygotowanych w bryle budynku.

Wymiana okien w bloku vs w domu jednorodzinnym – co będzie droższe?

Nie ma żadnych wątpliwości, że o wiele tańsza będzie wymiana okien w bloku. Cena stolarki okiennej odgrywa tutaj kluczową rolę, podobnie jak cennik ustalony przez firmę monterską. Mieszkania w blokach najczęściej mają znacznie mniejsze powierzchniowo przeszklenia, a ich liczba jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do domu jednorodzinnego. To mocno rzutuje na całkowite koszty wymiany stolarki okiennej. Średnie ceny za sam montaż okien w bloku to wydatek na poziomie 80 zł za m2.2

W mieszkaniach najczęściej nie stosuje się także dużych przeszkleń tarasowych tak, jak ma to miejsce w domach jedno- i wielorodzinnych. To może wygenerować sporo dodatkowych kosztów, gdyż przeszklenia tarasowe mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych za jedno skrzydło. 3

Biorąc pod uwagę średnie ceny stolarki okiennej w standardowych rozmiarach, koszt zakupu pojedynczego skrzydła wraz z ościeżnicą to wydatek na poziomie od kilkuset do ponad 1500 złotych.4 Wraz z rosnącymi wymiarami stolarki okiennej rośnie też ich cena – dotyczy to zarówno okien drewnianych, jak i PCV.

Koszty wymiany okien – jak sfinansować taką inwestycję?

Biorąc pod uwagę fakt, że wymiana stolarki okiennej odbywa się średnio w ciągu kilkunastu lat, można odpowiednio wcześnie rozplanować domowy budżet, aby w 100% pokryć wydatki związane z takim przedsięwzięciem. 

Aktualnie zamontowane okna w mieszkaniu nie spełniają już oczekiwań domowników i wymogów technicznych, np. w klasie izolacji termicznej . W takiej sytuacji musisz zdecydować się na wymianę okien w bloku. Cena całkowita wraz z pomocą wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się montażem może sięgać do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli nie masz gotówki na zrealizowanie takiego celu inwestycyjnego w nieruchomości, możesz zdecydować się na alternatywne opcje finansowania np. na oferty Provident. 

Wymiana okien – koszt specjalistów, a może wymiana na własną rękę? Podsumowanie

Wymiana stolarki okiennej na nową bez podstawowej wiedzy, narzędzi oraz umiejętności nigdy nie kończy się dobrze. Podejmując się wymiany na własną rękę, trzeba przeanalizować za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Być może realnie ograniczysz koszty przedsięwzięcia, ale musisz liczyć się z ryzykiem, że w wyniku braku doświadczenia możesz uszkodzić zakupioną stolarkę okienną.

Jeśli chodzi o wymianę okien, koszt wsparcia specjalistów może oscylować w granicy od kilkuset złotych za metr kwadratowy. Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj cenniki firm zajmujących się montażem i dopiero wtedy oceń, z jakiego rozwiązania skorzystasz. Pamiętaj też, że koszt wymiany okien to jednorazowy wydatek, który trzeba pokryć maksymalnie raz na kilkanaście lat.


Bibliografia:
1. https://www.extradom.pl/porady/artykul-wymiana-okien-jak-przebiega-wymiana-okien-w-domu
2. https://kb.pl/okna-i-drzwi/ceny-okien/jaki-jest-koszt-wymiany-okien-w-bloku-sprawdzamy-ceny-prac-_sht/
3. https://forumbranzowe.com/domaktywny/poradnik/ile-dzisiaj-kosztuje-wymiana-okien/
4. https://www.ceneo.pl/Okna_scienne?se=6tdUUSAAegEUInPDd0jhvB7H0C1TBDZh&gclid=Cj0KCQjw2qKmBhCfARIsAFy8buK480xH6k5KmYv-64DcgCg7LX_r86sfaDGx1WTrX-LLV-WfUibfwJsaAsmREALw_wcB
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    20 wrz 2023 10:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube