Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości w sieci?

Coraz więcej spraw załatwiamy przez Internet. Robimy zakupy, korzystamy z konta w banku i portali społecznościowych. Jest to wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Nie wzbraniamy się przed udostępnianiem w sieci prywatnych informacji, ale czy wiemy kto i w jakim celu będzie miał do nich dostęp?

Realne konsekwencje internetowej niefrasobliwości

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do kradzieży tożsamości w Internecie nie potrzeba wiele. Wystarczy złamać hasło do skrzynki mailowej połączonej z portalem społecznościowym. Stąd już tylko krok, by uzyskać dostęp do naszego konta na Facebooku i w innych portalach. Przezorny internauta nie będzie używał tej samej poczty do wszystkich serwisów, z jakich korzysta. Oraz będzie dbał o to, aby nie udostępniać na nich zbyt wielu informacji.

Istnieje wiele możliwości wykorzystania danych osobowych w sieci: od głupich żartów zaczynając, a na poważnych przestępstwach kończąc. Przestępca może użyć naszej tożsamości do tego, aby wynająć i ukraść samochód, bądź założyć fałszywe konto na portalu randkowym. Może też próbować zaciągnąć na nasze konto pożyczkę. Lepiej zapobiegać niż mierzyć się z konsekwencjami własnej beztroski. Warto podchodzić odpowiedzialnie do tematu bezpieczeństwa w sieci.

Poza podstawową zasadą dotyczącą adresu e-mail, należy pamiętać o tym, aby nie umieszczać w sieci zdjęć naszych dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Pamiętajmy, że to co raz zostało wrzucone w Internet, zostaje w nim na zawsze. Zwróćmy uwagę, że jeżeli wyślemy pracodawcy np. skan naszego dowodu osobistego za pomocą maila, a potem ktoś niepowołany uzyska do niego dostęp – będzie mógł z łatwością skorzystać ze wszystkich danych na nim umieszczonych.

Zabezpieczaj się

Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości w sieci?

Konieczne jest dbanie o dobre zabezpieczenie sprzętu na którym pracujemy. Nawet najprostszy, darmowy program antywirusowy chroni nas przed atakami cyberprzestępców oraz informuje w przypadku, gdy ktoś będzie podejmował takie próby.

Regularnie powinno się zmieniać hasła do wszystkich witryn internetowych, z których korzystamy i nigdy nie wolno udostępniać ich osobom trzecim. Warto zadbać o ich poziom trudności – dobrze by były jak najbardziej skomplikowane i składały się z abstrakcyjnego ciągu znaków i liczb. Przy korzystaniu z nie swojego komputera pamiętajmy, aby zawsze wylogować się ze swoich kont. Nigdy nie pozwalajmy przeglądarkom na zapamiętywanie haseł i loginów, a najlepiej używajmy trybu prywatnego – kiedy z niego korzystamy, nie zapisują się żadne informacje na temat przeglądanych przez nas stron – dzięki temu trudniej jest nas namierzyć.

Warto dbać o regularne aktualizacje oprogramowania – służą one nie tylko instalacji nowych funkcji, Dzięki nim łatane są dziury, przez które ewentualni hakerzy mogliby dostać się do informacji na nasz temat.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    12 kwi 2019 01:55

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube