Kredyt lub pożyczka na wakacje

My Polacy cenimy sobie spokój i wypoczynek. Gdy już decydujemy się na urlop, chcemy czerpać z niego jak najwięcej radości. Oczywiście niesie to za sobą dodatkowe koszty, a te nierzadko potrafią dosyć mocno nadwyrężyć domowy budżet. Gdzie najchętniej wypoczywamy i w jaki sposób finansujemy letnie szaleństwa?

Wakacje po polsku – jak wypoczywamy?

Pozyczka na wakacje

Wypoczynek to bardzo ważny aspekt naszego życia, przywiązujemy do niego coraz większą wagę. Doskonale widać to w sposobie, w jaki planujemy wakacyjny urlop. Chcemy, by był to dobrze spędzony czas i nie szczędzimy środków, by osiągnąć cel. Według szacunków Providenta na wakacyjny wypoczynek w 2019 roku wydaliśmy średnio 3396 zł [więcej]. To spory wzrost w stosunku do roku poprzedniego. W ciągu dwunastu miesięcy ta suma powiększyła się o niemal 670 zł.

Czy to oznacza, że odsetek wczasowiczów wyjeżdżających za granicę wzrasta? Oczywiście z roku na rok takich osób jest więcej, jednak największym powodzeniem wciąż cieszy się polskie morze. Chęć spędzenia letniego urlopu nad Bałtykiem zadeklarowało ok. 37% z nas. Niewiele mniej, bo 32% planowało w tym czasie zagraniczny wyjazd [więcej]. Dokąd wyjeżdżaliśmy najczęściej? Na pierwszym miejscu znalazła się Grecja, zaraz po niej plasują się Turcja i Bułgaria [więcej].

Długość urlopu – czy ma znaczenie?

Skąd w takim razie taki wzrost wydatków na wakacyjne wyjazdy? Przede wszystkim wyjeżdżamy coraz częściej i przy okazji decydujemy się na dłuższy pobyt – czy to w krajowych kurortach, czy też za granicą. 28% urlopowiczów zdecydowało się w zeszłym roku na wyjazd obejmujący od 7 do 9 dni [więcej].

Dużym powodzeniem wśród podróżujących cieszą się także wczasy trwające krócej niż tydzień. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że trend dotyczący długich urlopów jest dość silny, aż 32% z nas zdecydowało się na wyjazd trwający dłużej niż 10 dni.

Ponadto, koszty wakacji w Polsce coraz częściej zbliżają się do cen oferowanych przez zagraniczne kurorty. Sezon urlopowy oznacza wzrost cen noclegów, usług, żywności itp. Za 7-dniowy pobyt w Międzyzdrojach można było zapłacić nawet 2500 zł [więcej]. Warto podkreślić, że średnia wysokość wydatków na zagraniczne wakacje wyniosła 2540 zł. Na urlop zazwyczaj wyjeżdżamy w towarzystwie najbliższych, w efekcie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć koszt całego wyjazdu z własnej kieszeni, dlatego wybieramy różne sposoby opłacenia urlopu, m.in. pożyczkę na wakacje.

Tańszy wyjazd – zaplanuj go wcześniej

Pozyczka na wakacje

Skoro ceny wakacji rosną, poszukujemy różnych sposobów, by odciążyć domowe budżety w tym okresie. Rozwiązań jest wiele. Biura podróży oferują swoim klientom wakacje na raty, do dyspozycji mamy też cały asortyment pożyczek i kredytów. Przez lata synonimem tanich i atrakcyjnych wakacji były popularne oferty last minute. Ten trend jednak powoli zaczyna się zmieniać. Bo choć wakacji planowanych w odstępie maksymalnie 10 dni od wylotu w ostatnich miesiącach wciąż było najwięcej (25,8%), to ów trend odnotował prawie 10-procentowy spadek w stosunku do roku poprzedniego. Przybyło natomiast urlopów planowanych w odstępie miesiąca oraz ponad 180 dni [więcej]. Wcześniejsze planowanie pozwala nam rozłożyć koszt w czasie, sięgnąć po pożyczkę na wakacje bądź odłożyć wymaganą kwotę.

Wakacje na raty czy kredyt?

Która z metod finansowania urlopowego wyjazdu sprawdzi się lepiej – raty czy pożyczka na wakacje? Z pewnością każde z tych rozwiązań może okazać się korzystne. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy się do skorzystania z takiej oferty. Pamiętajmy o tym, że takie zobowiązanie oznacza dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z takiej oferty, planowanie najlepiej zacząć od określenia naszych finansowych potrzeb. W pierwszej kolejności oszacujmy swoje możliwości, a dopiero później dobierzmy wyjazd, który będziemy w stanie z łatwością opłacić. Ponadto sama procedura uzyskania finansowania nie trwa długo. Jeśli nie wiemy, skąd wziąć szybko pieniądze na wycieczkę last minute, pożyczka na wakacje może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    05 lut 2020 08:43

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube