Ogrzewanie garażu – jak ogrzać garaż i dlaczego warto to zrobić?

Garaż to nieodłączna część wielu budynków mieszkalnych. Temperatury w pomieszczeniach garażowych mogą spadać nawet do 0 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji ogrzewanie tej przestrzeni jest niezbędne. Chcesz dowiedzieć się, jakie jest najlepsze ogrzewanie do garażu? Przeczytaj kompleksowy poradnik i zainwestuj w odpowiednią formę grzewczą do takich pomieszczeń.

Ogrzewanie do garażu – kiedy warto zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w garażu wolnostojącym lub dodatkowe grzejniki są przydatne szczególnie w sezonie zimowym. Przechowywane materiały budowlane, rowery i sprzęt ogrodowy źle znoszą nagłe spadki temperatur. Grzejniki lub ogrzewanie podłogowe w garażu to dobry sposób, aby utrzymać optymalną temperaturę na poziomie powyżej 20 stopni Celsjusza. Zainwestuj w ogrzewanie do garażu, jeśli:

garaż jest Twoim osobistym warsztatem,
przechowujesz w garażu rzeczy wrażliwe na zmienne temperatury,
chcesz parkować samochód w optymalnych warunkach przez całą zimę.

To sytuacje, w których naprawdę warto postawić na ogrzewanie podłogowe lub grzejniki w przydomowym garażu. Zawsze wtedy, kiedy wymagana jest optymalna temperatura wnętrza wyższa od tej panującej na zewnątrz – niezbędne będzie dobrze dopasowane źródło ciepła do garażu.

Ogrzewanie garażu – na co zwrócić uwagę przed wyborem źródła ciepła?

 Przed montażem ogrzewania garażowego zadbaj o dobrą izolację pomieszczenia. W przeciwnym razie ciepło będzie uciekać z pomieszczenia. Przez brak termoizolacji narazisz się na wysokie koszty ogrzewania w sezonie zimowym. 

Przeczytaj też: Ile kosztuje ocieplenie domu – jakie są ceny na ten rok? 

Zanim postawisz na konkretne źródło ogrzewania, weź pod uwagę zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło. Decydując się na ogrzewanie w garażu, weź pod uwagę:

funkcję, jaką ma pełnić garaż,
powierzchnię użytkową pomieszczenia,
średnie temperatury panujące na zewnątrz w okresie grzewczym,
sposób izolacji garażu,
preferowane temperatury.

Ogrzewanie garażowe a komfort cieplny budynku – co warto wiedzieć?

Szukasz idealnego rozwiązania, jak ogrzać garaż? Zanim rozpoczniesz inwestycję w panele grzewcze lub grzejniki, pomyśl o poprawnym uszczelnieniu garażu. Brak warstwy ocieplającej ściany oraz izolacji stropu spowoduje sporą utratę ciepła. Kilka wskazówek, które zwiększą efektywność cieplną obiektu to:

zaizoluj stolarkę drzwiową i okienną – możesz wykorzystać specjalistyczne uszczelki,
zainwestuj w wysokiej jakości bramę garażową – współczynnik przenikania ciepła powinien być zgodny z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej1,
stwórz odpowiednią warstwę izolacyjną podłogi w garażu – zastosuj gęste podłoże betonowe, izolację termiczną z płyt styropianowych oraz warstwę ochronną, czyli wylewkę właściwą.

Prace termomodernizacyjne garażu nie powinny skutkować stworzeniem idealnie szczelnego pomieszczenia. Kluczowa jest wentylacja powietrza. Inaczej wewnątrz garażu będą gromadzić się spaliny i wilgoć. To niebezpieczne nie tylko dla konstrukcji budynków, ale także dla człowieka.  

Jakie ogrzewanie w garażu będzie najlepsze?

Zastanawiasz się, czym ogrzać garaż? Jest kilka metod, które warto wykorzystać. W pierwszej kolejności ustal, do czego potrzebujesz garażu oraz położenie obiektu. Jeśli wyłącznie do przechowywania samochodu, nie musisz inwestować w dodatkowe źródło ciepła. Dotyczy to garaży stojących w bryle budynku domu jednorodzinnego. 
Pomieszczenia wolnostojące mogą wymagać dodatkowego źródła ciepła. Metody ogrzewania garażu są zależne od sposobu użytkowania obiektu.

1. Garaż jako obiekt do rekreacji – zaadaptowanie garażu na pokój do rekreacji zimą wymaga utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz. Tutaj idealnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe elektryczne lub grzejniki podłączone do instalacji C.O z termostatem. Garaże wykorzystywane zimą jako pokój do rozrywki i gier powinny być też wentylowane.
2. Garaż do parkowania pojazdów – w tym przypadku użycie ogrzewania podłogowego również jest zasadne. Śnieg i woda padająca bezpośrednio na posadzkę szybciej wyschnie. Opcjonalnie możesz użyć grzejników elektrycznych, które utrzymają optymalną temperaturę w garażu.
3. Garaż jako warsztat – uwielbiasz majsterkowanie? Długie zimowe wieczory wymagają zastosowania ogrzewania w garażu. Do lekkiego podniesienia temperatury wystarczy jedna lud dwie grzałki elektryczne. Możesz też zainwestować w nagrzewnicę lub komplety system ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe do garażu to dobry wybór, choć generuje większe wydatki montażu instalacji. W tym przypadku niezbędny jest też remont posadzki. Alternatywnie możesz użyć:
systemu grzejników elektrycznych,
nagrzewnic lub tzw. farelek,
mat grzewczych.

System ogrzewania garażu dopasuj do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Dopiero po ustaleniu preferencji rozpocznij inwestycję i zamów źródło ciepła. Prace podłączeniowe możesz przeprowadzić samodzielnie. Przyda Ci się jednak wiedza budowlana oraz podstawowe narzędzia.  

Grzejnik do garażu a podłogówka – skuteczność ogrzewania

Najefektywniejsze będzie ogrzewanie podłogowe w garażu. Taki system równomiernie rozprowadza ciepło po powierzchni obiektu. Jednocześnie jest to też najdroższe rozwiązanie – przede wszystkim pod kątem montażu.

Grzejnik do garażu to mniej efektywna metoda ogrzewania (w porównaniu do ogrzewania podłogowego), lecz tańsza w założeniu. W garażu, gdzie nie ma możliwości kucia betonowej podłogi – wygodniejszym rozwiązaniem będzie montaż grzejników, np. elektrycznych.
Do zalet takiego źródła ciepła należą m.in.:
niskie zużycie energii elektrycznej1,
brak konieczności wykonywania kosztownego remontu garażu,
możliwość zastosowania kilku punktów grzewczych.2

Ile kosztuje ogrzewanie w garażu?

Koszt ogrzewania garażu zależy od tego, jaki typ urządzeń grzewczych wybierzesz. Możesz zdecydować się ogrzewanie garażu: gazowe, elektryczne oraz olejne. Najmniej kosztowne są grzejniki ścienne. Możesz kupić je w cenie ok. 400-800 złotych za sztukę. Instalacja ogrzewania podposadzkowego to natomiast wydatek do kilku tysięcy złotych
Całkowita cena inwestycji w ogrzewanie garażu może oscylować na poziomie blisko do 10 tys. złotych. Wydatki są uzależnione od Twoich preferencji grzewczych oraz wybranych urządzeń.

Nie masz wystarczająco dużo gotówki na montaż ogrzewania podłogowego w garażu? Sprawdź pożyczkę samoobsługową PRO w Providencie. W ten sposób zdobędziesz nawet 15 tys. złotych z terminem spłaty do 36 miesięcy (dostępna w Provident pożyczka samoobsługowa PRO z RRSO 19,75%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta).

Przed podjęciem decyzji upewnij się jednak, że Twój budżet jest gotowy na spłatę rat. Dokładnie zapoznaj się też z umową pożyczki, a jeśli najdą Cię wątpliwości – skontaktuj się z naszym Doradcą!

Przeczytaj także:
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Ile kosztuje pomalowanie auta? Poznaj ceny lakierowania
Opłaty za sprowadzenie samochodu - jakie koszty poniesie kierowca?


Bibliografia:
1. https://www.bimstore.co/resources/what-are-the-benefits-of-electric-heating 
2. https://zpe.gov.pl/pdf/P60kSVIId 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    07 kwi 2023 10:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube