Domowa siłownia - jaki wybrać sprzęt do siłowni w domu?

Siłownia w domu to świetne rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i cenią sobie maksimum komfortu podczas wykonywania sesji treningowych. Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić siłownię w domu? W trakcie przygotowywania prywatnej, domowej siłowni musisz zadbać o sprzęt i jego rozkład, a także o bezpieczeństwo w przygotowanym pomieszczeniu. Ten poradnik pomoże Ci urządzić miejsce do ćwiczeń i wybrać najlepszy sprzęt na siłownię domową.

Własna siłownia w domu – czy to dobry pomysł? 

Prowadzenie aktywnego trybu życia oraz utrzymywanie dobrej formy fizycznej jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia człowieka.1 Częste ćwiczenia powodują, że włókna mięśniowe stają się grubsze, wytrzymalsze i odporne na zmęczenie. Ciągły ruch sprawia też, że kości stają się mocniejsze, a więc i mniej podatne na urazy mechaniczne, czyli np. złamania.

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wykupienie karnetu na siłownie i regularne uczestniczenie w zajęciach, najczęściej z powodu ograniczonego czasu czy miesięcznych zobowiązań na karnet. Rozwiązaniem tego problemu jest siłownia w domu. Dlaczego warto zdecydować się na domową siłownię? Oto kilka powodów:

Oszczędność wolnego czasu – siłownia w domu jest dostępna zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Nie musisz tracić czasu na dojazdy do miejsca ćwiczeń, a zaoszczędzone minuty i godziny możesz poświęcić na odpoczynek i regenerację.
Pełna niezależność – dzięki domowej siłowni możesz ćwiczyć w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. To kolejny atut zachęcający do skompletowania sprzętu do domowej siłowni.
Maksimum swobody i prywatności – podczas sesji treningowych w domu nie musisz stresować się tym, że ktoś patrzy. W domowej siłowni na ma nikogo oprócz Ciebie. Nie odczuwasz więc stresu i niepewności, a to rzutuje na efekty treningów.
Oszczędność pieniędzy – sprzęt na siłownię domową to jednorazowy wydatek z cyklicznymi inwestycjami w nowe akcesoria i obciążenia. W porównaniu do cen karnetów na siłowniach domowe zacisze treningowe może mocno odciążyć Twój budżet.

Siłownia w domu to dobry sposób, aby cieszyć się świetną formą i kondycją niezależnie od pory roku. Wystarczy, że masz odpowiednio duże pomieszczenie do przeznaczenia pod aranżację siłowni, a także środki niezbędne do zakupu sprzętu treningowego. Wpływ ćwiczeń na zdrowie jest ogromny, dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, zbuduj własną siłownię w domu.

domowa siłownia

Jak urządzić siłownię w domu i od czego zacząć? Poradnik dla miłośników sportu

Siłownia w domu to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazdu do sali treningowej i jednocześnie cenisz sobie maksimum prywatności. Od czego zacząć, aby domowa siłownia była przygotowana tak, jak należy?

1. Wstępnie przygotuj pomieszczenie przeznaczone pod domową siłownię.
2. Wykonaj pomiary powierzchni użytkowej pomieszczenia, w których chcesz urządzić siłownię.
3. Określ cele, które chcesz osiągnąć podczas treningów w zaciszu domowym.
4. Sprawdź koszty, jakie wygeneruje zakup sprzętu do domowej siłowni.
5. Poszukaj dostawców.
6. Zamontuj sprzęt, akcesoria i zacznij ćwiczyć w domowym zaciszu.

Samodzielne urządzenie domowej siłowni wymaga poświęcenia przede wszystkim czasu i pieniędzy. Potrzebujesz też odpowiednio dużego pomieszczenia. Domowa siłownia wcale nie musi być przygotowana w pokoju na poddaszu. Nie musisz też przekształcać swojej sypialni w siłownię. Wystarczy, że masz własny garaż – to idealne miejsce na domową siłownię!

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac związanych z urządzaniem domowej siłowni, ustal swoje cele oraz potrzeby treningowe. To podstawa, aby wybrać odpowiedni sprzęt do domowej siłowni. Ćwiczysz profesjonalnie lub przygotowujesz się do zawodów kulturystycznych? Potrzebujesz zupełnie innego zestawu akcesoriów i wyposażenia domowej siłowni niż w przypadku rekreacyjnego prowadzenia sesji treningowych.

Domowa siłownia – o czym nie można zapomnieć?

Z pewnością wiesz, że w podczas sesji treningowych w domowej siłowni możesz generować sporo hałasu. Aby nie uprzykrzać życia innym domownikom, musisz pamiętać o odpowiedniej izolacji akustycznej podłogi i ścian. Wystarczy, że wykorzystasz maty wygłuszające, a skutecznie zatrzymasz dźwięki w domowej siłowni.

Istotna jest też wentylacja. Nie chodzi tu o otwarte okna czy drzwi. Potrzebujesz wydajnych nawiewników powietrza, kratek wentylacyjnych, a nawet klimatyzacji. To podstawa, aby utrzymać komfortowe warunki do ćwiczeń w domowej siłowni. Świetnym pomysłem jest także osuszacz powietrza, który usunie z siłowni w domu wilgoć, a to korzystnie wpłynie na stan Twojego zdrowia.

Dodatkowym elementem wyposażenia domowej siłowni jest nagłośnienie. Bez tego nie stworzysz w klimatu, który sprzyja wykonywaniu nawet wyjątkowo ciężkich sesji treningowych. Pamiętaj jednak o tym, że sprzęt audio nie może być przesadnie głośny – to tylko siłownia w domu, a więc musisz liczyć się z komfortem innych osób przebywających w nieruchomości.

Jak wybrać sprzęt na siłownię domową?

Zanim zdecydujesz się na konkretny sprzęt do domowej siłowni, musisz ustalić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Na etapie poszukiwania urządzeń do ćwiczeń, weź pod uwagę:
cenę,
materiał wykonania,
maksymalne obciążenie,
przeznaczenie sprzętu,
poziom skomplikowania montażu.

Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z samodzielnym wniesieniem i montażem sprzętu  skorzystaj z usług profesjonalistów. W ten sposób szybko i bezproblemowo urządzisz domową siłownię tak, jak tylko chcesz.

Podstawowy sprzęt, który jest niezbędny w trakcie sesji treningowych to w szczególności:

1. Hantle i sztangi – standardowe wyposażenie każdej siłowni, także tej domowej. Są przydatne do wykonywania ćwiczeń tzw. wolnymi ciężarami. Obecnie na rynku dostępne są modele standardowe, a także z opcją automatycznej regulacji ciężaru. Cena zakupu takiego zestawu hantli lub sztangi z obciążeniem do domowej siłowni to kwota od kilkuset do nawet ponad 1500 złotych.3
2. Rowerek stacjonarny lub orbitrek – to przydatny sprzęt, na którym wykonasz niezbędne ćwiczenia cardio. Takie wyposażenie siłowni w domowym zaciszu jest niezbędne, jeśli chcesz zrzucić nadmiarowe kilogramy.
3. Bieżnia treningowa – przydatna szczególnie wtedy, kiedy jesteś miłośnikiem biegania. Jeśli przygotowujesz się do zawodów lub maratonu, bieżnia będzie sprzętem, który wykorzystasz w trakcie każdej sesji treningowej.
4. Atlas ćwiczeniowy – to sprzęt, który łączy w sobie funkcjonalność kilku urządzeń. To solidna konstrukcja, na którą potrzebujesz nieco więcej miejsca w domowej siłowni, Niemniej jednak warto zainwestować w profesjonalny atlas. Zyskasz możliwość wykonywania wielu ćwiczeń na jednym urządzeniu.
5. Ławki treningowe – są niezbędne do wyciskania sztangi z wolnymi ciężarami lub do stretchingu.

Domowa siłownia nie byłaby kompletna bez licznych akcesoriów treningowych, np. twistery do ćwiczeń, maty gimnastyczne lub do jogi, drążki treningowe, czy nawet skakanki.

Zakup sprzętu wysokiej jakości do domowej siłowni to inwestycja na wiele lat. Najlepsze urządzenia na rynku są w stanie wytrzymać nawet kilkanaście lat ciągłej eksploatacji. To znacznie korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do regularnego kupowania karnetów na siłownię, pokrywania kosztów dojazdów na salę treningową, a także poświęconego czasu na każde wyjście na siłownię. Wystarczy, że wybierzesz sprzęt do domowej siłowni od renomowanego producenta, a zyskasz komfort ćwiczeń i zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

Podsumowując: domowa siłownia to świetny sposób, aby uniezależnić się od sal treningowych i zyskać możliwość wykonywania ćwiczeń zawsze wtedy, kiedy tylko chcesz. Wystarczy, że kupisz odpowiedni sprzęt do domowej siłowni, akcesoria i zadbasz o komfortowe warunki w pomieszczeniu przekształconym na domową siłownię. W ten sposób przygotujesz idealne miejsce do ćwiczeń – zarówno amatorskich, jak i wykonywanych zawodowo.

Bibliografia:
1. https://zpe.gov.pl/a/aktywnosc-fizyczna-a-zdrowie/DohGDQ6Xy
2. https://www.wibroizolacjapolska.pl/wibroizolacja-budynkow/p126-Maty-i-Podkladki-wibroakustyczne-Rozwiazania-dla-klubow-Fitness-i-silowni/
3. https://www.ceneo.pl/Hantle?se=6tdUUSAAegEUInPDd0jhvB7H0C1TBDZh&gclid=Cj0KCQjw2eilBhCCARIsAG0Pf8tvmg4WeayZk_4MPRX_9YL70-Gj3Td2_Em34l_JeeELE0RRVuynJ7gaAqamEALw_wcB

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    18 sie 2023 10:22

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube