8 sposobów na urządzenie efektywnego domowego biura

W czasach kiedy na rynku pracy króluje model pracy zdalnej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób urządzić domowe biuro. Gabinet w domu to ogromna wygoda – oczywiście pod warunkiem, że jest zaaranżowany zgodnie z zasadami ergonomii i komfortu pracy. W trakcie aranżowania domowego biura warto wykorzystać sprytne sposoby na stworzenie funkcjonalnej powierzchni do pracy – nawet w niewielkich pomieszczeniach, np. monitor wbudowany w ścianę. Więcej ciekawych porad można znaleźć w poniższym artykule.

Jak urządzić domowe biuro? Od czego warto zacząć?

Według raportu opublikowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wiele osób wskazuje na liczne pozytywy wynikające pracy zdalnej.1 Warunki w domowym gabinecie nie powinny jednak odbiegać od norm, które obowiązują w biurach organizowanych przez pracodawców.

Samodzielne zagospodarowanie przestrzeni biurowej w domu to nie lada wyzwanie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto wziąć pod uwagę preferencje aranżacyjne, styl pracy oraz liczbę godzin spędzanych dziennie przed ekranem komputera w gabinecie.

Za idealną sytuację można uznać taką, kiedy w nieruchomości można wydzielić osobne pomieszczenie do zaaranżowania je na domowy gabinet. To spore ułatwienie, które nie generuje w późniejszych etapach prac tak wielu problemów związanych z tym, jak urządzić domowe biuro.

Niezależnie jednak od tego, czy dysponuje się dodatkowym pokojem, podstawowe zasady dotyczące tego od czego zacząć i jak urządzić home office są takie same. W pierwszej kolejności należy stworzyć dobry projekt pomieszczenia. Na tym etapie przyda się dokładne wymierzenie powierzchni podłogi i ścian. Dzięki temu zaplanowanie rozmieszczenia mebli, dodatków oraz urządzeń biurowych będzie o wiele łatwiejsze. 

Home office – jak urządzić domowy gabinet? 4 kluczowe wskazówki

Kiedy projekt na gabinet w domu jest już gotowy, można przystąpić do właściwego procesu aranżacji i kompletowania wyposażenia do pomieszczenia przeznaczonego na home office. Oto lista kroków, których warto się trzymać:

1. Wydzielenie odpowiednich stref tematycznych – podstawową wskazówką odnośnie do tego, jak urządzić domowe biuro, jest jasne ustalenie przeznaczenia konkretnych przestrzeni w pokoju. Efektywna praca zdalna będzie możliwa tylko wtedy, kiedy domowe biuro zostanie podzielony na strefę tylko do pracy, czyli biurko, a także strefę relaksu, np. przestrzeń z fotelem lub wygodną kanapę poza biurkiem.

2. Zakup ergonomicznych mebli i akcesoriów – jeśli chodzi o pracę zdalną, warunki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z domowego biura. Warto zainwestować w ergonomiczne krzesła biurowe, biurka z regulowaną wysokością, a także podstawki pod nogi, które odciążają kręgosłup podczas wielogodzinnej pracy przy biurku.

3. Montaż odpowiedniego oświetlenia – to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni biurowej w swoim domu. Kluczowe jest nie tylko główne oświetlenie sufitowe, ale także lampy nablatowe. Dzięki temu praca zdalna jest o wiele wygodniejsza i mniej męcząca dla oczu.

4. Inwestycja w rośliny – stres rujnuje zdrowie i samopoczucie, ale można minimalizować jego negatywne efekty. Badania wykazały, że rośliny w otoczeniu pracy redukują nawet do 37% napięcia.2

Wiedząc już, jak urządzić home office, można stworzyć naprawdę przyjazne miejsce do efektywnej pracy – nawet w niewielkim pomieszczeniu swojego domu lub mieszkania. 

 

Sztuczki i triki aranżacyjne, czyli jak urządzić funkcjonalne biuro w domu

Warto wykorzystać kilka trików ułatwiających stworzenie funkcjonalnego pokoju do home office. Dzięki nim nawet z pozoru Oto kilka przydatnych sposobów, które mogą sprawić, że gabinet w domu stanie się doskonałym miejscem do pracy:

1. Funkcjonalne, rozkładające się meble – to szczególnie dobre rozwiązanie dla małych powierzchni biurowych. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest rozkładane biurko z ukrytymi schowkami na urządzenia biurowe. Dodatkową opcją może być automatycznie podnoszony blat biurka, dzięki temu w trakcie pracy zdalnej można zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą.

2. Montaż monitora we wnęce ściennej – dzięki temu monitor komputerowy nie zajmuje dodatkowej powierzchni na biurku, a dodatkowo może zostać gustownie schowany w przestrzeni aranżacyjnej biura.

3. Zakup fotela masującego – to ciekawa opcja dla osób, które cenią sobie wysoki poziom ergonomii i wygody pracy.

4. Ukryte gniazdka elektryczne – zawsze warto zadbać łatwy o dostęp do źródła energii elektrycznej w domowym biurze. Montując ukryte gniazdka, np. wysuwane z blatu lub szafek można wygodnie korzystać z nich wygodnie, bez ryzyka, że złącza elektryczne lub kable będą przeszkadzać w pracy.

Zakup profesjonalnego sprzętu do zdalnego realizowania zadań może być kosztowny. Ergonomiczne fotele czy biurka z regulowaną wysokością są jednak inwestycją w codzienny komfort i lepsze samopoczucie. W sfinansowaniu zakupu może pomóc pożyczka internetowa (dostępna w Provident pożyczka Samoobsługowa PRO z RRSO 19,75%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta).

Dzięki niej wydatki rozłożą się na raty, a domowy budżet nie będzie tak obciążony. To sposób na urozmaicenie swojego dnia pracy i podarowanie sobie nieco przyjemności

Domowe biuro – gabinet w domu. Jaki wybrać styl aranżacji?

Powierzchnia przeznaczona do home office powinna być przyjazna dla oka i jednocześnie wpływać pozytywnie na procesy myślowe podczas pracy. W tym przypadku dość istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian i dodatków.

Stonowane barwy sprzyjają pracy wymagającej skupienia. Do pobudzenia skrupulatnego wykonywania zadań dobrze sprawdzają się też odcienie czerwieni. Z kolei niebieski jest łączony z kreatywnością i myśleniem poza schematami.3

Organizując przestrzeń do pracy w swoim domu, warto wziąć pod uwagę 3 popularne style aranżacyjne.

styl

cechy

 

 

skandynawski

 • doskonale łączy się z elementami wyposażenia domowego biura w stylu nowoczesnym i minimalistycznym
 • do urządzenia home office w stylu skandynawskim potrzebne będzie połączenie prostoty i drewnianych elementów
 • w domowym biurze w stylu skandynawskim powinny królować maksymalnie 2-3 kolory (zarówno ścian jak i wyposażenia)

 

 

 

boho

 • aranżacja domowego biura w stylu boho powinna uwzględniać takie kolory ścian i mebli jak: butelkowa zieleń, odcienie beżu oraz brązu
 • home office w stylu boho warto wzbogacić o drewniane dodatki, np. w postaci figurek czy wazonów
 • mile widziane są także plecionki, makramy oraz frędzle przy kocach i zasłonach

 

angielski

 • domowe home office w stylu angielskim to typowy, klasyczny gabinet w stonowanych barwach
 • w aranżacji domowego biura na styl angielski powinny zagościć takie meble jak: stylizowany, ciężki fotel, drewniana komoda czy nawet ludwikowskie biurko

Tabela 1. Opracowanie własne

Praca zdalna – warunki w domowym biurze. Podsumowanie

Zapewniając sobie odpowiednie warunki do pracy w domu, można poczuć się naprawdę komfortowo i z przyjemnością wykonywać swoją pracę, bez konieczności dojazdów do siedziby firmy przez zakorkowane miasto. Każdy remont należy zacząć od projektu i wymierzenia pokoju. Następnym krokiem jest wyznaczenie koloru ścian i wyposażenia. Końcowy etap urządzania biura domowego to wybór dodatków i akcesoriów, które pomogą odprężyć się zarówno podczas pracy, jak i po niej. 

Przeczytaj także:
Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący wodę?
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca?
Jak uchronić oszczędności przed inflacją?

 

Bibliografia:
1. https://www.parp.gov.pl/component/content/article/77706:praca-zdalna-juz-nie-benefit-jeszcze-nie-codziennosc
2. https://www.uts.edu.au/about/faculty-science/partners-and-community/uts-science-focus/medical-and-biomedical-sciences/how-humble-houseplants-can-improve-your-health
3. https://www.sciencedaily.com/releases/2009/02/090205142143.htm 
 
Avatar

 • Anna
 • Opublikowano:
  16 lut 2023 12:33

  Udostępnij

  Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube