Jak rozwijać pasje i talenty dziecka?

Posiadanie dzieci wiąże się z dużymi wydatkami. Wie o tym każdy, kto jest rodzicem. Już codzienne potrzeby pochłaniają sporo środków, nie mówiąc o pasjach i zainteresowaniach naszych podopiecznych. Chcąc zadbać o ich zadowolenie i o dobrą przyszłość, musimy liczyć się ze sporymi nakładami. Ale jak to zrobić, żeby móc sobie na nie pozwolić?

Wydatki rosną wraz z dzieckiem

Jak rozwijać pasje i talenty dziecka?

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot, głosi znane powiedzenie. I formuła ta sprawdza się również w kwestii finansowej. Bo im starsza pociecha, tym większe sumy. Z każdym rokiem potrzeby malca rosną. Najpierw idzie do przedszkola, później do szkoły – potrzebuje książek i zeszytów, kolejnych edukacyjnych akcesoriów. W dodatku rośnie jak na drożdżach i ciągle wymaga nowych ubrań.

Każdy rok to prawdziwa finansowa przeprawa dla rodziców. W tym gąszczu wydatków trzeba jeszcze znaleźć pieniądze na rozwijanie talentów maluchów. A te mogą być przeróżne. Od takich, które nie wymagają wielkich środków, aż do skomplikowanych, płatnych zajęć, sportów i aktywności. Specjaliści z Centrum im. Adama Smitha obliczyli, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia przez niego osiemnastego roku życia) mieści się między 176 tys. zł a 190 tys. zł!

Jak się przygotować?

Kwoty przytłaczają. Na wszystkie te przypadki powinniśmy się przygotować. Szkraby mają masę pomysłów, a naszą rolą jest pokazać im różne ścieżki, otworzyć jak najwięcej drzwi. Tak, by później mogły wybrać to, co jest dla nich najbardziej odpowiednie, co sprawia im najwięcej radości i daje spełnienie.

Nasze pociechy zasługują na wszystko, co najlepsze – tutaj wszyscy jesteśmy zgodni. Nie sposób jednak zaspokoić ich wszystkich zachcianek. Zadaniem dorosłych jest mądre dbanie o rozwój. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest dobre rozpisanie budżetu.

Myśl przyszłościowo

Jak rozwijać pasje i talenty dziecka?

Do planowania codziennych wydatków musimy podchodzić tak, jak podchodzimy do pracy, życia zawodowego. Tutaj nie ma miejsca na lekkomyślność i nadmierną beztroskę. Skrupulatnie rozpisany budżet jest kluczem do sukcesu i prostą drogą do umożliwienia naszym dzieciom wymarzonego rozwoju. Warto stworzyć coś na zasadzie biznesplanu – określić cel zbierania pieniędzy, okres, przez który będziemy to robić, ryzyko z tym związane. Takie oszczędności możemy odkładać na konto albo inwestować z pomocą doradcy finansowego.

Żeby nasze dzieci mogły w spokoju rozwijać swoje pasje i zainteresowania, to my, dorośli, musimy zadbać o swoje finanse. Większość hobby wiąże się z wydatkami – mniejszymi lub większymi. Każde jednak da malcowi poczucie, że robi coś ważnego. I pozwoli mu się rozwinąć. Nie pozwólmy więc, by nasza niefrasobliwość finansowa stanęła mu na drodze do osiągnięcia sukcesu.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    05 wrz 2018 02:30

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube