Wyciszanie mieszkania – zapewnij sobie ciszę w swoim domu!

Mieszkasz w bloku i doskwierają Ci dźwięki z sąsiedniego mieszkania? Wygłuszenie ścian w bloku może być niezbędne. W przeciwnym razie komfort użytkowania nieruchomości będzie niezadowalający. Chcesz dowiedzieć się, jak trzeba wykonać wygłuszenie mieszkania? Wystarczy, że kupisz sprawdzone materiały wygłuszające i zamontujesz na powierzchni ścian i sufitów.

Wyciszenie mieszkania w bloku – na czym to polega?

Problem z hałasami w blokach dotyczy wszystkich mieszkańców. W nowych budynkach mieszkalnych, jak i mieszkaniach w blokach z tzw. wielkiej płyty, wygłuszenie ścian jest niezbędne, aby podnieść komfort życia w bloku. Specyficzna konstrukcja dużych budynków mieszkalnych powoduje słyszalne przenoszenie dźwięków i drgań. Często zdarza się, że sąsiedzi z kilku pięter wyżej powodują hałas w mieszkaniach na niższych kondygnacjach.

Aby poprawnie wykonać wygłuszenie mieszkania, musisz dobrze zaplanować ten proces. Wygłuszenie ścian w bloku może być niewystarczające. Słyszysz dźwięki z zewnątrz lub sąsiednich mieszkań? W pierwszej kolejności sprawdź źródło problemu. Wyciszanie mieszkania polega na:
wygłuszeniu ścian,
wymianie stolarki okiennej i drzwiowe,
wyposażeniu mieszkania w meble, które pochłaniają dźwięki,
izolacja rur kanalizacyjnych oraz od ogrzewania.

Inwestycja w rozwiązania niwelujące dźwięki w mieszkaniach w bloku to trzy podstawowe zadania:
Wygłuszenie – to proces umożliwiający pozbycie się odgłosów przedostających się pomiędzy pomieszczeniami. Wygłuszanie dotyczy dźwięków, które są słyszalne zarówno z wewnątrz na zewnątrz, jak i na odwrót.
Wytłumienie – w tym przypadku stosuje się materiały wykończeniowe, które wchłaniają przeszkadzające dźwięki. Zależnie od stopnia słyszalności niechcianych dźwięków, można zastosować panele ścienne, sufitowe lub podłogowe.
Wyciszenie – jest to termin, który obejmuje wszystkie metody neutralizacji dźwięków słyszalnych w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych.

Dobrze wyciszone pomieszczenia w blokach są gwarancja komfortu użytkowania nieruchomości. Właściwie wygłuszone mieszkania to takie, które są zabezpieczone panelami akustycznymi oraz dźwiękoszczelną stolarką okienną i drzwiową.

Kiedy warto zdecydować się na wyciszenie ściany w bloku?

Przeszkadzające dźwięki w blokach to spory problem dla wszystkich mieszkańców. Przepisy nie przewidują konieczności stosowania systemów wyciszających i wygłuszających nieruchomości. To leży w kwestii właścicieli nieruchomości. Jeśli chcesz utrzymać poziom życia na zadowalającym poziomie – zdecyduj się na profesjonalne wygłuszenie mieszkania. Takie działania są przydatne w kilku sytuacjach:
w sąsiednim mieszkaniu mieszka rodzina z głośnymi dziećmi,
słyszysz w mieszkaniu rozmowy osób zamieszkujących mieszkanie obok,
dźwięki z całego bloku są przenoszone przez rury kanalizacyjne.

Wyciszenie podłogi w bloku to dobry sposób, aby zredukować dźwięki generowane przez osoby chodzące po nieruchomości. Takie działania są z korzyścią zarówno dla domowników, jak i sąsiadów. Im lepiej wygłuszone pomieszczenia, tym mniej dźwięków przedostaje się z mieszkania do mieszkania. 

Najlepsze sposoby na wygłuszenie mieszkania

Interesują Cię sprawdzone sposoby na wyciszenie ścian w bloku? Zakup i montaż standardowych paneli akustycznych to nie wszystko, co możesz zrobić w tym kierunku. Aby poprawnie wykonać wyciszenie ściany w bloku, możesz wykorzystać poniższe metody:

1. Montaż sufitu podwieszanego1 – to dobry sposób na ogólne wyciszenie mieszkania. Generuje konieczność wykonania generalnego remontu w domu. Gwarantuje doskonały poziom izolacji mieszkania. Stosując takie rozwiązanie, zredukujesz poziom słyszalności dźwięków z sąsiednich mieszkań na wyższych kondygnacjach. Montaż podwieszanego sufitu redukuje też zjawisko rozchodzenia się dźwięku po nieruchomości.
2. Tapety akustyczne na ściany2 – plusem takiego rozwiązania jest wysoka skuteczność wygłuszenia pomieszczeń, a także możliwość stworzenia dowolnie wybranego zdobienia. Ścienne tapety akustyczne są także odporne na mycie i szorowanie.
3. Wiszące elementy dekoracji wnętrza – wystarczy, że zainwestujesz w wiszące lampy, masywne zasłony i dekoracje ścienne z materiału. W ten sposób możesz zredukować zjawisko rozprzestrzeniania się dźwięku w nieruchomości. To dobry sposób, aby wyciszyć mieszkanie od środka i zwiększyć komfort życia domowników.
4. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej3– aby skutecznie zredukować słyszalność uciążliwych dźwięków z zewnątrz, warto kupić dźwiękoszczelne okna i drzwi. To spory wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. To idealny sposób, jak wygłuszyć mieszkanie.
5. Okiennice4 – w dzisiejszych czasach to rzadko stosowane rozwiązanie. Elementy drewniane montuje się na zewnątrz okien. Świetnie izolują dźwięki, a także nie wpuszczają światła do pomieszczeń mieszkalnych.
6. Płyty i maty wygłuszające5 – to standardowe rozwiązanie w przypadku wyciszania mieszkań w blokach. Maty są wykonane z elastycznej gumy i pianki z doskonałymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Możesz je stosować na powierzchnie płaskie – podłogi, ściany i stropy.
7. Dyfuzor Schroedera– to ciekawe rozwiązanie, które może być ciekawą dekoracją mieszkania i pochłaniaczem dźwięku. Zasada działania jest prosta. Dyfuzor rozprasza fale akustyczne, dzięki czemu zmniejsza się poziom hałasu w nieruchomości.
8. Płyty korkowe na ścianę– kolejny ciekawy pomysł, który jest podpowiedzią, jak wyciszyć mieszkanie. Taki element dekoracyjny stworzysz samodzielnie z drewnianych kostek. To akustyczny izolator, który zachowuje swój piękny wygląd na lata.
9. Akustyczne tkaniny8 – firany, zasłony, a także ozdoby ścienne z ciężkich i grubych materiałów. Takie elementy dekoracyjne nieruchomości są świetnymi izolatorami dźwięku.

Operację “wyciszenie mieszkania” możesz wykonać na kilkanaście sposobów. Jeśli problem niekorzystnych dźwięków nie jest duży, spróbuj najłatwiejszych metod. Unikniesz wysokich kosztów i generalnego remontu nieruchomości. Możesz wykonać wyciszenie ściany w bloku, nie tracąc jednocześnie ciekawego stylu wykończenia nieruchomości. Czasem wystarczy przykleić do ścian panele akustyczne, podwiesić sufit z uszczelnieniem lub powiesić grube zasłony na karniszach.

Wyciszenie mieszkania w bloku – co najlepiej tłumi dźwięki?

Na rynku jest dostępnych wiele materiałów budowlanych wyciszających dźwięki w pomieszczeniach. Takie rozwiązania powinny być wdrażane przez wykwalifikowanych specjalistów. To gwarancja, że zastosowane systemy pochłaniania dźwięków będą maksymalnie skuteczne. Kilka sprawdzonych metod materiałów na wyciszenie mieszkania w bloku to:
Tynki akustyczne9 – świetny sposób, aby efektywnie wyciszyć nieruchomość. Zdecyduj się na takie rozwiązanie, jeśli planujesz generalny remont lub odebrałeś mieszkanie od dewelopera. Tynki mogą być nanoszone na mury natryskowo, co znacznie ułatwia przedsięwzięcie.
Gotowe płyty budowlane z warstwą termoizolacyjną – takie materiały występują w różnych formatach i grubościach. Są dość ciężkie, dlatego zalecany jest montaż przez wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Płyty o takiej wadze zamontowane na kleju montażowym świetnie pochłaniają dźwięki z zewnątrz i wewnątrz mieszkania.

Alternatywnie możesz kupić folie dźwiękoizolacyjne. Stanowią zabezpieczenie dla murowanych powierzchni, a dodatkowo pochłaniają dźwięki z zewnątrz. 

 

Wygłuszenie ścian w bloku – ile to kosztuje?

Koszty przedsięwzięcia będą zależne od tego, czym wygłuszysz mieszkanie od sąsiada. Standardowe rozwiązania polegające na montażu płyt akustycznych to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych.10 Pozostałe metody wyciszenia mieszkania w bloku generują zupełnie inne koszty:
montaż podwieszanego sufitu – do kilku tysięcy złotych11,
zakup wyposażenia wnętrza, które pochłania dźwięku – od kilkuset złotych w górę12,
wykonanie osłon ścian z płyty korkowej – kilkaset złotych wraz z montażem.13

Możliwości na wyciszanie mieszkania jest znacznie więcej. Już teraz wiesz, że braknie środków w domowym budżecie? Możesz zdecydować się na pożyczkę online w Providencie na 48 miesięcy (dostępna w Provident Polska S.A. Pożyczka na 48 miesięcy  z RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta). To dobry sposób na pokrycie do 100% kosztów inwestycji w wyciszenie i wygłuszenie mieszkania.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj jednak swój budżet. Upewnij się, że comiesięczna rata nie będzie trudna do spłaty. Przeczytaj także dokładnie warunki umowy.
 
Podsumowując: całkowite koszty wyciszenia podłogi, ścian i sufitów w bloku mogą sięgnąć nawet ponad 10 tys. złotych. Takie przedsięwzięcie nigdy nie należy do najtańszych. Mimo to warto postawić na poprawę komfortu. Zainwestuj w sprawdzone rozwiązania pochłaniające dźwięki. To wydatek, który zwróci się z nawiązką w postaci idealnej ciszy w mieszkaniu.

Przeczytaj także:
Wybór pierścionka zaręczynowego w 7 krokach
Zasady segregacji śmieci – dlaczego warto ich uczyć?
Jak oszczędzać prąd? 5 zmian do wprowadzenia od zaraz!

Bibliografia:

1. https://www.secondskinaudio.com/soundproofing/drop-ceiling-soundproofing/ 
2. https://asoundproofhouse.com/soundproofing-wallpaper/ 
3. https://www.ecolinewindows.ca/noise-reducing-windows/ 
4. https://www.soundproofingstore.co.uk/does-soundproofing-foam-work 
5. https://acousticgeometry.com/types-of-sound-diffusers/ 
6. https://soundproofexpert.com/is-cork-good-for-soundproofing/ 
7. https://indowwindows.com/resources/blog/soundproof-curtains/ 
8. https://www.certainteed.com/sound-advice-when-where-how-to-reduce-noise/ 
9. https://akinco.ae/acoustic-plasters-the-benefits-of-noise-canceling-plastering/ 
10. Cena uśredniona na podstawie kosztu zakupu paneli akustycznych w ogólnodostępnych wyszukiwarkach cenowych
11. Uśredniona cena na podstawie kosztu specjalistów w dużych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców) i zakupu materiałów
12. Cena uśredniona na podstawie kosztu zakupu wyposażenia (akustyczne tkaniny, elementy dekoracyjne) w ogólnodostępnych wyszukiwarkach cenowych
13. Uśredniona cena na podstawie kosztu specjalistów w dużych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców) i zakupu materiałów

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    26 kwi 2023 09:27

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube