Pierwsza praca wakacyjna nastolatka: wady i zalety

Praca sezonowa to dla wielu młodych ludzi pierwsza okazja, by wejść na rynek pracy i spróbować zdobyć jakiekolwiek doświadczenie zawodowe. Jedni podejmują ją z troski o własną przyszłość, a inni chcą po prostu zaoszczędzić na wymarzony wyjazd lub inne potrzeby. Czy praca na wakacje to dobre rozwiązanie i czy warto ją podjąć?   

Praca wakacyjna – na co należy uważać?

W dzisiejszych czasach o pracę nie jest trudno, tym bardziej powinniśmy zachować szczególną  ostrożność. Zwłaszcza młodzi ludzie bez zawodowego doświadczenia, mogą szybko paść ofiarą nieuczciwego pracodawcy. Zwlekanie z podpisaniem umowy, nieprzestrzeganie przepisów związanych z bezpieczeństwem higieny pracy - te i wiele innych przewinień może sprawić, że pierwsza praca stanie się jedynie utrapieniem.

Zazwyczaj pracodawcy, poszukując chętnej osoby do pracy sezonowej, zatrudniają je na umowę zlecenie. To oznacza, że pracownikom nie przysługuje urlop, nie obejmują ich także ubezpieczenie, a w przypadku np. choroby każdy dodatkowy dzień wolny oznacza niższą pensję. Praca na wakacje to bardzo często żmudne i monotonne zajęcie poparte niskimi zarobkami. Młodzi ludzie zazwyczaj mają mniejsze oczekiwania wobec wynagrodzenia, dlatego podejmują się trudnych zadań za mniejsze pieniądze.

Jakie korzyści wynikają z pracy sezonowej? 

Praca wakacyjna nastolatka

Nie należy oczywiście popadać w skrajności, ponieważ prace wakacyjne posiadają także bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, to dobry sposób, by nastolatek nauczył się wypełniania powierzonych mu obowiązków oraz odpowiedzialności. Sezonowe funkcje zazwyczaj nie są cennym doświadczeniem zawodowym, jednak mogą być istotne, jeśli chodzi o budowanie relacji ze współpracownikami. Umiejętność dostosowania się do sytuacji oraz nowo poznanej grupy jest niezmiernie ważna, dlatego warto zyskać je właśnie w ten sposób. Doświadczenie zdobyte na wakacjach może się okazać przydatne w przyszłości. Wielu rekruterów zwraca uwagę na to, czy kandydat podejmował sezonową pracę w młodości. W opinii pracodawców jest to oznaka odpowiedzialności, zaradności, co zwiększa szanse podczas rekrutacji.

Pierwsza pensja – na co ją przeznaczyć?

Podjęcie sezonowej pracy może się okazać plusem dla nastolatków także pod względem niezależności finansowej. I chociaż często uzyskane przychody okazują się niewielkie, to dla osób mieszkających z rodzicami to doskonała okazja, by zaoszczędzić pieniądze na realizację własnych planów.

Jak podaje Barometr Providenta, to wakacyjne wyjazdy będą największym obciążeniem dla portfeli Polaków w tym roku, można więc przypuszczać, że to także jeden z głównych celów dla osób pracujących sezonowo. Poza tym jest to także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na czas studiów lub inne przyszłe wydatki. Pierwsza pensja może tylko częściowo pokryć koszty niektórych, droższych zachcianek. Pozostałą część można opłacić np. dzięki pożyczce.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    25 maj 2018 02:05

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube