Co zrobić z choinką w doniczce po świętach? 5 pomysłów!

Zakup żywej choinki na święta to doskonały pomysł, aby przyozdobić salon na Święta Bożego Narodzenia, a także wprowadzić do wnętrza nieco charakterystycznego, naturalnego zapachu lasu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić z choinką po świętach, szczególnie jeśli ta została zachowana w idealnym stanie. Wyrzucić, posadzić w ogrodzie, a może oddać do miejsca zbiórki? Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak dopasować rozwiązanie tak, aby nie mieć najmniejszego problemu z tym, co zrobić z żywą choinką po świętach.

Żywa czy sztuczna choinka – jaką warto wybrać?

Kupując żywą choinkę, należy liczyć się z tym, że konieczne będzie jej regularne podlewanie przez cały okres świąteczny. Warto też zaznaczyć, że w sytuacji, kiedy roślina zacznie usychać i gubić igły w domu może zapanować spory nieporządek, a igły z żywej choinki będą we wszystkich zakamarkach salonu, przedpokoju czy nawet kuchni. Sztuczne choinki mogą być dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku osób, które planują używać jej przez co najmniej kilka lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Miłośnicy natury i osoby chcące przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, powinni zdecydować się na żywą choinkę, która może być w 100% ekologiczna.  Wystarczy wybierać drzewka ze sprawdzonych i organicznych upraw, które są całkowicie biodegradowalne. Nie generują tak dużego problemu z tym, co zrobić z choinką po świętach, jak sztuczne modele, które są produkowane z tworzyw sztucznych mogących negatywnie wpływać na środowisko.

Czy żywą choinkę można spalić?

Zastanawiając się, co zrobić z żywą choinką po świętach, warto też wziąć pod uwagę możliwość jej spalenia – oczywiście nigdy w piecu przemysłowym! To mogłoby doprowadzić do nadmiernego zadymienia i wytworzenia zbędnych substancji lotnych, zanieczyszczających środowisko naturalne oraz nieruchomość. Aby bezpiecznie spalić żywą choinkę po świętach, warto drewno wysuszyć oraz pociąć. Dopiero wtedy materiał będzie nadawać się do wykorzystania na ognisko w plenerze.
 
Alejo Bernal/https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/bogota-colombia-december-24-2020-warm-1902225817

Kiedy rozebrać i co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Wielu Polaków decyduje się na rozebranie świątecznej choinki tuż po święcie Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Kolejnym terminem, z którym znaczna część społeczeństwa pozbywa się choinek, jest z kolei pierwsza niedziela po wyżej wspomnianym dniu. Niektóre drzewka pozostają ubrane nawet do 2 lutego, czyli święta Matki Boskiej Gromnicznej – to właśnie do tego dnia można spotkać ozdoby Bożonarodzeniowe w świątyniach katolickich. 

A więc co zrobić z żywą choinką po świętach? Po ściągnięciu dekoracji świątecznych i światełek, można oddać choinkę rolnikom, którzy sadzą je na swoich polach lub wokół domu. 

Co więcej, niewielkie naturalne drzewka, które uschły i straciły swoje igły, można wyrzucić na kontener z odpadami biodegradowalnymi. Co zaś zrobić z większymi choinkami po świętach? W tym przypadku warto sprawdzić harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych w swojej miejscowości.

Co zrobić z choinkami po świętach? 5 ciekawych sposobów

Dla osób, które zastanawiają się, co zrobić z choinką w doniczce po świętach, przedstawiamy kilka ciekawych porad. Dzięki temu żywe drzewko nie zostanie zwyczajnie zniszczone, a być może pozostanie ozdobą dla domu przez cały rok.

1. Ozdoba do ogrodu – to najpowszechniejszy sposób tuż po utylizacji rośliny. Jest to świetne rozwiązanie, ale tylko w przypadku dobrze ukorzenionych drzewek.

2. Ściółka dla roślin – z gałązek i igieł choinki można stworzyć dobrą ściółkę dla roślin lubiących kwaśne gleby.

3. Materiał do kompostownika przydomowego – można wykorzystać gałązki do zasilania kompostownika, a więc wytworzyć naturalny nawóz.

4. Zabawki dla dzieci – z pozostałych gałązek choinki można stworzyć razem z dzieckiem małe konstrukcje na wzór budowli.

5. Ognisko w plenerze – dobrze wysuszona choinka po świętach może posłużyć jako materiał opałowy na ognisko, oczywiście tylko po uprzednim pocięciu drzewka i wysuszeniu.

Segregacja śmieci – co zrobić z choinką po świętach i gdzie ją oddać? 

Odpowiadając na pytanie, co zrobić z choinką po świętach, można oddać ją do punktu zbiórki organizowanego w wybranych miejscowościach, wyrzucić do odpadów biodegradowalnych, posadzić w ogrodzie lub po prostu przeznaczyć na kompost. Możliwości jest naprawdę wiele. Najważniejsze jest jednak to, aby stosować się do zasad segregacji i działać proekologicznie. 

Przeczytaj także:
Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?
Święta za granicą – gdzie się wybrać?
Program Fair Trade – czy warto go wspierać?

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    02 sty 2023 07:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube