Jak zaplanować ogród? Co warto w nim mieć?

W dzisiejszych czasach każdy, kto ma własny dom wolnostojący, w zabudowie szeregowej lub jakiekolwiek inną nieruchomość z dostępem do terenów zielonych szuka inspiracji, jak zaprojektować ogród. Samodzielne stworzenie ogrodowej aranżacji wymaga poświęcenia przede wszystkim czasu oraz zaangażowania sporo środków z domowego budżetu. Przejrzyj poniższy poradnik i dowiedz się, jak zaplanować ogród, aby ten wyglądał pięknie i był funkcjonalny przez długi czas.

Jak zaprojektować ogród przed domem? Od czego zacząć?

Tworzenie aranżacji ogrodowych warto zacząć od podstaw, czyli od planowania i ustalenia tego, jakie rośliny zostaną w przyszłości posadzone w przydomowych rabatkach i donicach ogrodowych. Aby stworzona przestrzeń była funkcjonalna i cieszyła oko wszystkich domowników, musisz dobrze zaplanować: 
instalację elektryczną, 
sposób rozmieszczenia roślin i ich rodzaj, 
pozostałe elementy ozdobnej architektury ogrodowej,
wielkość trawnika.

To oczywiście tylko podstawy tego, jak zaprojektować ogród przed domem. W rzeczywistości proces ten jest znacznie bardziej złożony i wymaga poświęcenia wielu godzin na projektowanie oraz ustalanie sposobu ułożenia poszczególnych elementów. Zatem jak samemu zaprojektować ogród, aby ten był maksymalnie funkcjonalny? Skorzystaj z kilku poniższych wskazówek, a stworzysz perfekcyjną przestrzeń, która będzie cieszyć oczy domowników zarówno latem, jak i zimą.1

Zacznij od planowania

Podstawą w planowaniu ogrodowych aranżacji jest stworzenie kompleksowego projektu wraz ze wskazaniem rozmieszczenia poszczególnych elementów infrastruktury ogrodowej. Projekt terenów zielonych możesz wykonać samodzielnie z użyciem darmowego programu do tworzenia aranżacji ogrodowych np. GardenPuzzle lub z pomocą wykwalifikowanego architekta. Wybór należy do Ciebie. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić nieco domowego budżetu, postaw na samodzielne projektowane.

Przeprowadź niezbędne prace ziemne

Chodzi tu przede wszystkim o wyrównanie terenu pod trawnik i rabaty, a także uzupełnienie gleby o niezbędne mikro i makroskładniki odżywcze. Usuń z gruntu kamienie i zanieczyszczenia – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że rośliny ogrodowe będą rosnąć tak, jak powinny.

Wykonaj niezbędne instalacje ogrodowe

Po stworzeniu projektu i przeprowadzeniu prac ziemnych możesz wykonać podstawowe instalacje, które umożliwią w późniejszych etapach zakładania ogrodu stworzenie wyjątkowo pięknej i funkcjonalnej aranżacji. Postaw na wydajny system nawadniania, którego orurowanie poprowadzisz pod powierzchnią gruntu oraz instalację elektryczną, np. do stworzenia eleganckiego oświetlenia ogrodowego.

Ułóż nawierzchnię w ogrodzie

W tym przypadku warto postawić na kostkę brukową, kamienie ozdobne oraz płytki tarasowe. Alternatywnie możesz zbudować drewniany podest tuż przy wyjściu na ogród, ale ten będzie wymagał okresowej konserwacji. Wszystkie ścieżki i niezbędne elementy infrastruktury, które wymagają wykonania ciężkich prac ziemnych, zrealizuj jeszcze przed finalnym zasianiem trawy i posadzeniem roślin. W przeciwnym razie doprowadzisz do ich uszkodzenia.

Posadź rośliny i zbuduj małą architekturę ogrodu

Na tym etapie możesz posadzić rośliny wybrane jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Wcześniej jednak zbuduj ozdobne altany, pergole i trejaże. Będziesz mieć pewność, że żadne rośliny nie ulegną zniszczeniu w trakcie realizowania cięższych prac. Do przydomowego ogrodu warto wybrać też rośliny, które nie wymagają szczególnej troski, np.:
trzmielina,
trawy ozdobne,
hosty,
tuje,
drzewka owocowe.

Pamiętaj też, aby finalnie wybrać taką roślinność, która będzie ze sobą kompatybilna i pomoże Ci w stworzeniu perfekcyjnej aranżacji przydomowego ogrodu.2

Załóż trawnik i czekaj na pierwsze efekty

Ostatni etap poradnika, jak zaaranżować ogród to posadzenie trawnika. Możesz to zrobić dopiero po ostatecznym wyrównaniu i ubiciu gleby. Piękny zielony dywan przy odpowiedniej pielęgnacji pojawi się po kilku tygodniach, a Ty będziesz cieszyć się przepięknym ogrodem – zarówno latem, jak i zimą.

Jak zaplanować ogród – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować ogród wokół domu, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – jak chcesz to zrobić. Jeśli masz wiedzę, umiejętności i niezbędne narzędzia, możesz spróbować samodzielnie stworzyć ścieżki i rabaty, posadzić rośliny oraz zasiać trawnik.

Niemniej jednak samodzielne stworzenie projektu i praktyczne wykonanie aranżacji ogrodowej to spore poświęcenie: czasu i pieniędzy. Nigdy też nie masz pewności, że samodzielnie wykonane zadania będą zrealizowane poprawnie, a zasiane rośliny zaczną wzrastać.3

Kiedy samodzielne projektowanie i zakładanie ogrodu przy domu wydaje Ci się zbyt skomplikowane, możesz skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów – architektów ogrodowych, ogrodników oraz firm zajmujących się tworzeniem ścieżek, aranżacji terenów zielonych oraz sadzeniem roślinności.

Sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodu – co musisz mieć w swoim ogródku?

Stworzenie projektu, jak zaplanować ogród stanowi podwalinę dla późniejszych prac realizowanych w przydomowym ogródku. Na etapie realizowania konkretnych prac ziemnych, aranżacyjnych oraz podczas sadzenia roślin potrzebujesz niezbędnego sprzętu i akcesoriów ogrodowych. Niezbędne minimum to:
łopata,
grabie,
mniejsze łopatki do sadzenia i zasypywania roślinności,
taczki ogrodowe i budowlane,
kosiarka i podkaszarka,
nożyce do roślinnego ogrodzenia i krzewów,
worki na odpady zielone.

Powyższe elementy są podstawą, jeśli chcesz samodzielnie realizować prace ogrodowe i robić to z maksymalną przyjemnością. Brak odpowiedniego sprzętu i akcesoriów może skutkować tym, że prace związane ze stworzeniem ogrodowej aranżacji będą trwały znacznie dłużej lub nawet nie będziesz w stanie wykonać niektórych czynności, np. przycinania krzewów i drzew.

Pamiętaj, że samodzielne projektowanie i zakładanie ogrodu nie kończy się na zasianiu trawnika. Po zakończonych pracach i stworzeniu ogrodu wyglądającego tak, jak w projekcie, musisz też regularnie pielęgnować rośliny i wszystkie elementy infrastruktury ogrodowej. W przeciwnym razie nawet kompleksowy poradnik, jak zaprojektować ogród krok po kroku będzie bezskuteczny, gdyż z czasem stworzona aranżacja po prostu ulegnie zniszczeniu, a roślinność uschnie.

Tworzenie ogrodowych aranżacji – gdzie szukać inspiracji na tereny zielone?

Brak inspiracji na samodzielną aranżację ogrodu to żaden problem. W dzisiejszych czasach możesz skorzystać z wielu źródeł internetowych, aby zaczerpnąć nieco inspiracji i stworzyć idealny ogród tuż obok swojego domu. Dodatkowo powinieneś też wiedzieć, jak zaprojektować mały ogród tak, aby ten wyglądał na większy i jednocześnie pozostawał przytulnym miejscem do spędzania czasu w ciągu dnia i wieczorami.

Inspiracji ogrodowych zaczerpniesz też bezpośrednio w biurze projektowym. Umów się na konsultację swojego projektu ze specjalistą, zabierz zdjęcia aktualnego ogrodu oraz i poproś o pomoc w doborze roślin. Nawet jeśli wszystkie prace ogrodowe chcesz wykonać na własną rękę, dodatkowe wsparcie merytoryczne zawsze będzie przydatne.


Bibliografia:
1. https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/3870-zakladanie-ogrodu-w-7-krokach-od-czego-zaczac
2. https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/jak-samodzielnie-zaprojektowac-ogrod-zasady-projektowania-ogrodu-aa-kSUy-hwyB-dS6K.html
3. https://twojogrodek.pl/Zakladanie-ogrodu-krok-po-kroku-Od-czego-zaczac
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    27 wrz 2023 10:10

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube