Remont generalny silnika – kiedy jest potrzebny i ile kosztuje?

Silniki pojazdów mechanicznych nie są niezniszczalne. To oznacza, że prędzej czy później ulegają awarii. Twój samochód nie pracuje tak, jak powinien? Być może czeka Cię kapitalny remont silnika. To spory wydatek, szczególnie jeśli nie zareagujesz w odpowiednim momencie. Kontynuowanie jazdy samochodem z uszkodzoną jednostką silnikową to proszenie się o kłopoty. W skrajnych przypadkach remont auta może mocno nadszarpnąć domowy budżet.

Jak zachowuje się zatarty silnik?

Szukasz podpowiedzi, jak zachowuje się zatarty silnik? Jest wiele objawów, które świadczą o konieczności umówienia wizyty w zakładzie mechaniki pojazdowej.

Kilka standardowych objawów wskazujących generalny remont silnika to1:
Metaliczne stukanie podczas pracy jednostki – ten objaw powinien Cię mocno zaniepokoić. Jeśli usłyszysz podejrzane stuki, piski lub zgrzyty, natychmiast wyłącz silnik. Takie objawy mogą świadczyć o uszkodzonym rozrządzie, tłokach lub wypalonych zaworach.
Ślady oleju pod samochodem – na kapitalny remont silnika mogą wskazywać oleiste plamy pod autem. Wycieki mogą być dopiero objawem poważniejszych problemów, szczególnie jeśli je zbagatelizujesz. Kiedy stan oleju silnikowego będzie zbyt niski, może dojść do zatarcia silnika.
Niebieski dym z układu wydechowego – takich objawów boi się każdy kierowca. Najczęściej wskazują na generalny remont silnika. Zatarte pierścienie, uszkodzone tłoki lub „wydmuchana” uszczelka pod głowicą. To tylko początek tego, co wygeneruje koszty kapitalnego remontu silnika.
Błędy w systemie komputera pokładowego – objawem wskazującym na remont kapitalny silnika są kontrolki na kokpicie pojazdu. Najpowszechniejszy „check engine” nie musi świadczyć o najgorszym, ale oczywiście może.
Wiedząc, jak zachowuje się zatarty lub uszkodzony silnik, będziesz w stanie zareagować odpowiednio szybko. W przeciwnym razie doprowadzisz do tego, że nawet kapitalny remont silnika nie będzie opłacalny.

Co obejmuje generalny remont silnika?

Kapitalny remont silnika oznacza konieczność wymiany wielu podzespołów jednostki centralnej pojazdu. W razie poważnych uszkodzeń generalny remont silnika może obejmować2:
planowanie głowicy,
wymianę tłoków, wału korbowego, pierścieni, uszczelniaczy zaworowych,
regenerację wtryskiwaczy,
wymianę uszczelki pod głowicą,
regenerację turbosprężarki,
wymianę rozrządu.

W skrajnych przypadkach może też dojść do konieczności wymiany skrzyni biegów. To generuje dodatkowe wydatki. Powyższe elementy to nie wszystko, co obejmuje generalny remont silnika. W trakcie rozbiórki jednostki silnikowej może okazać się, że wiele innych elementów wymaga naprawy, regeneracji lub wymiany. Po zakończonym remoncie konieczna jest także wymiana oleju na nowy wraz z kompletem filtrów.

Ile trwa kapitalny remont silnika samochodowego?

Nie da się jednoznacznie ustalić, ile trwa kapitalny remont silnika. Przeważnie profesjonalne zakłady mechaniki pojazdowej są w stanie zrealizować to zadanie w kilka dni roboczych. Elementy wpływające na całkowity czas potrzebny do kapitalnego remontu silnika to:
dostępność części w hurtowniach,
obłożenie serwisu na pracę, czyli dostępne terminy,
poziom skomplikowania konstrukcji samochodu.

Ile kosztuje remont silnika?

Twój samochód ma zatarty silnik? Koszt naprawy takiego pojazdu może oscylować w granicy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.3 Skąd takie rozbieżności, jeśli chodzi kapitalny remont silnika? Koszt robocizny to nie wszystko. Na całkowite wydatki wpływa:
cena części zamiennych,
liczba godzin poświęconych na remont w warsztacie,
ceny usług zewnętrznych warsztatów, np. firmy zajmującej się regeneracją turbosprężarek.

Masz problem z zebraniem środków potrzebnych na generalny remont silnika? Możesz posiłkować się pożyczką online w Providencie. Możesz złożyć wniosek o pożyczkę do 30 tys. złotych z okresem spłaty 48 miesięcy (dostępna w Provident Polska S.A. Pożyczka na 48 miesięcy z RRSO 19,98%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta).

Przed podjęciem decyzji o zobowiązaniu finansowym dokładnie przeanalizuj swoje dochody i wydatki. Upewnij się, że spłata raty nie będzie dla Ciebie problemem. Zapoznaj się także z treścią umowy, a w razie jakichkolwiek pytań – skontaktuj się z naszym Doradcą!

Pojazdy mechaniczne często się psują i generują wysokie koszty napraw. To szczególnie odczuwalne, jeśli konieczny jest kapitalny remont silnika. Na niektóre usterki nie masz żadnego wpływu. Musisz pogodzić się z faktem uszkodzenia jednostki i wykonać kapitalny remont silnika. Nigdy nie zwlekaj z wymianą niezbędnych części. Podróżowanie uszkodzonym autem generuje tylko większe koszty.

Przeczytaj także:
Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?
Suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna – podobieństwa i różnice
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Poradnik dla przyszłego kierowcy  

Bibliografia:

1. https://carotechautomotive.com/can-a-seized-engine-be-fixed/ 
2. https://www.familyhandyman.com/project/how-to-fix-a-seized-engine/ 
3. Uśredniony koszt w oparciu o ceny części dostępnych w wyszukiwarkach cenowych oraz o koszty robocizny w miastach powyżej 300 000 mieszkańców.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    11 maj 2023 06:55

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube