Jak korzystać z wpłatomatu? Co musisz wiedzieć?

Wpłatomat to urządzenie umożliwiające transfer gotówki na konto bankowe. Praktycznie każdy może skorzystać z funkcjonalności tego sprzętu. Aby wpłacić pieniądze, wystarczy mieć aktywne konto w banku. Przydatna jest także wiedza, jak działają wpłatomaty. W poniższym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji na ten temat.

Wpłatomat – co to takiego? 

Wpłatomat to urządzenie umożliwiające wpłatę gotówki na konto bankowe. Jest najczęściej połączony ze standardowym bankomatem. Co to oznacza? Otóż wszelkie transakcje mogą polegać zarówno na wpłacie, jak i wypłacie gotówki ze swojego rachunku bankowego.

Każdy, kto chciałby zamienić fizyczną gotówkę w środki na koncie bankowym może skorzystać z wpłatomatu. Wystarczy mieć aktywną kartę bankomatową lub aplikację banku. Wybierając tę drugą opcję, potrzebna będzie funkcja wygenerowania kodu BLIK.

Według danych statystycznych Narodowego Banku Polskiego liczba wpłatomatów w Polsce w 2022 roku wyniosła aż 9973 urządzeń. Aby ocenić skalę rozwoju branży finansowej w tym sektorze, warto zestawić te dane ze statystykami z 2016 roku. Wtedy liczba wpłatomatów na terenie kraju wynosiła 5951 urządzeń.1 Jak widać, popularność wpłatomatów rośnie, a w ciągu 6 lat ich liczba niemal się podwoiła.
jak korzystać z wpłatomatu?

Jak zbudowany jest wpłatomat? 

Nowoczesny wpłatomat to urządzenie, które wygląda niemal identycznie jak bankomat. Wielkość pojedynczych wpłat jest uzależniona od zastosowanego modułu pośredniczącego i pojemności kasety na gotówkę.2

Wpłatomat składa się z kilku elementów konstrukcyjnych takich, jak:
separatora, czyli elementu umożliwiającego rozdzielanie poszczególnych banknotów,
pozycjonera, który odpowiada za ułożenie banknotów,
skanera – dzięki temu wpłatomat może zweryfikować czy wpłacane pieniądze są prawdziwe,
zasobnika – w tym miejscu pieniądze oczekują na zatwierdzenie transakcji przez klienta,
kasety – tutaj przechowywane są pieniądze wpłacone do wpłatomatu,
drukarki – służy do drukowania potwierdzenia transakcji. 3

Główna różnica między wpłatomatem, a bankomatem (bez funkcji wpłacenia gotówki) to rodzaj realizowanych transakcji. Korzystając z bankomatu, można wyłącznie wypłacić pieniądze. Wpłatomat umożliwia wykonanie obydwu transakcji – zarówno wpłat, jak i wypłat środków.

Jak działa wpłatomat?

Aby wyrobienie paszportu było możliwe trzeba złożyć odpowiedni wniosek do dowolnego punktu paszportowego w Polsce wraz z kompletem dokumentów. Co potrzeba do wyrobienia paszportu? Kilka niezbędnych elementów to:

1. Aktualne, kolorowe zdjęcie – najlepiej wykonać je u profesjonalnego fotografa. Zdjęcie powinno być nie starsze niż 6 miesięcy. Ile zdjęć do paszportu jest obecnie wymagane? Tylko jedno. Dokładne warunki techniczne dla zdjęć do paszportu są wskazane w poradniku Ministerstwa Cyfryzacji.3
2. Dowód uiszczenia opłaty urzędowej. Poniesione koszty nie są zwracane po złożeniu wniosku.
3. Dokumentację potwierdzającą prawo do wyrobienia paszportu ze zniżką, np. legitymacja studencka.
4. Dotychczasowy paszport (jeśli był wydany). Alternatywnie można zabrać ze sobą dowód osobisty.
5. Skrócony odpis aktu małżeństwa – w sytuacji, kiedy nazwisko posiadacza paszportu zostało zmienione.

Urząd może opcjonalnie poprosić o przedstawienie odpisu polskiego aktu urodzenia ze stanu cywilnego. Osoby, które są urodzone poza granicami polski lub zawarły związek małżeński w innym kraju, muszą dokonać transkrypcji dokumentów.

Jak wpłacać pieniądze do wpłatomatu? Instrukcja dla początkujących

Na zrealizowanie takiej operacji nie potrzeba więcej niż kilka minut. Aby wpłatomat przyjął gotówkę i przetransferował ją na rachunek bankowy, trzeba wykonać kilka kroków.

1. Przygotować odliczoną gotówkę.
Niektóre bankomaty w Polsce przyjmują banknoty bez konieczności wskazywania ich liczby. Wtedy wystarczy podać tylko kwotę i włożyć pieniądze do podajnika. Inne urządzenia wymagają podania liczby banknotów oraz kwoty celem dodatkowej weryfikacji.

2. Przygotować kartę płatniczą lub wygenerować kod BLIK.
Jak działa wpłatomat w poszczególnych opcjach wpłaty? W praktyce bardzo podobnie. Korzystając z karty płatniczej, wystarczy włożyć ją w odpowiednie miejsce i zatwierdzić transakcję kodem PIN. Następnie trzeba podać kwotę wpłaty i włożyć banknoty do podajnika.

Wpłatomat nie przyjmuje bilonu. Możliwa jest wpłata wyłącznie banknotów zachowanych w dobrym stanie (bez zagięć).

Transakcje z kodem BLIK również wymagają zatwierdzenia operacji. Najpierw trzeba podać kod BLIK, a następnie kwotę wpłaty. Finalnie zatwierdzić transakcję kodem PIN lub odciskiem palca w aplikacji mobilnej.

3. Włożyć gotówkę do kasety przyjmującej.
Korzystając z wpłatomatu, kluczowe jest to, aby włożyć do podajnika odliczoną gotówkę w banknotach. Urządzenie automatycznie zweryfikuje autentyczność banknotów, a także obliczy przyjętą kwotę. Na ekranie wpłatomatu pojawi się informacja o ilości wpłacanych pieniędzy, którą trzeba zatwierdzić.

4. Zakończyć transakcję i zabrać potwierdzenie operacji.
Po zatwierdzeniu operacji karta płatnicza zostanie wysunięta z urządzenia. Osoby korzystające z kodu BLIK mogą schować urządzenie mobilne. Wpłatomat wydrukuje potwierdzenie operacji w ciągu kilkunastu sekund. 

Wpłata dokonana za pośrednictwem wpłatomatu pojawia się na koncie bankowym najczęściej w ciągu kilkunastu minut. Czas zaksięgowania operacji zależy od rodzaju wykorzystanego urządzenia. Wpłata we wpłatomacie należącym do banku, z którego pochodzi również rachunek bankowy, na który dokonujemy wpłaty, jest księgowana natychmiastowo.

Zewnętrzne urządzenia do wpłat gotówkowych księgują środki na koncie najczęściej do końca dnia następującego po dniu zrealizowania operacji.

Co zrobić, kiedy wpłatomat nie zaksięgował operacji?

W razie jakichkolwiek problemów z realizacją transakcji trzeba skontaktować się z  bankiem, z którego pochodzi rachunek bankowy, na który dokonaliśmy wpłaty, lub operatorem wpłatomatu. Niestety, po poinformowaniu odpowiedniego podmiotu o zaistniałej sytuacji środki nie zostaną natychmiastowo zwrócone na konto. Instytucja musi ustalić, czy podana kwota transakcji rzeczywiście miała miejsce.

Podczas zgłoszenia wystarczy podać dokładną godzinę realizacji transakcji, kwotę oraz lokalizację wpłatomatu. Po dopełnieniu formalności i weryfikacji zasadności zgłoszenia środki powinny zostać zaksięgowane na rachunku bankowym. 

Przeczytaj też: Jak cofnąć przelew i gdzie się zgłosić?

Ile kosztuje wpłata środków we wpłatomacie?

Wpłata środków na konto bankowe jest najczęściej darmową operacją. Bezpłatna realizacja transakcji ma miejsce w urządzeniach należących do instytucji prowadzącej rachunek klienta. Korzystanie z wpłatomatów zewnętrznych operatorów lub innych banków może wiązać się z dodatkowymi prowizjami. Te najczęściej opiewają na kwotę maksymalnie kilku procent wartości operacji.
jak korzystać z wpłatomatu?

Jak działa wpłatomat? Księgowanie operacji

Transakcje polegające na wpłatach gotówki najczęściej są realizowane natychmiastowo. To oznacza, że po wykonaniu operacji środki pojawią się praktycznie od razu na rachunku bankowym.

Wpłatomaty w Polsce mogą jednak księgować operacje w czasie nawet do 24 godzin. Od czego to zależy? Jest kilka czynników:
godziny sesji ELIXIR banków,
czas wykonania operacji – wpłaty środków w nocy najczęściej są księgowane dopiero za dnia,
kwota transakcji,
rodzaj wpłatomatu.

Co zrobić, aby pieniądze pojawiły się na koncie praktycznie od ręki? W tym celu warto skorzystać z wpłatomatu banku, z którego pochodzi rachunek bankowy, na który dokonujemy wpłaty. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych prowizji za wpłatę, a operacja zostanie zaksięgowana w kilkanaście sekund.

Środki na koncie mogą pojawić się z pewnym opóźnieniem po wpłacie banknotów w urządzeniu innego banku lub zewnętrznego operatora. 

Kto może skorzystać z wpłatomatu?

Wpłatomaty są dostępne dla każdego, kto ma własny rachunek bankowy, kartę płatniczą lub aplikację mobilną banku. Do wpłaty środków na konto nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Osoby nieletnie posiadające konta bankowe mogą wpłacić banknoty we wpłatomatach bez dodatkowej weryfikacji.

Praktycznie każdy może zdecydować się na wpłacenie środków na rachunek bankowy. To wyjątkowo prosty proces, który nie zajmuje więcej czasu niż kilka minut. 

Czy warto korzystać z wpłatomatów?

Nie ma żadnych wątpliwości, że korzystanie z ekspresowych wpłat gotówki to ogromne udogodnienie dla klientów banków. Wiedza, jak korzystać z wpłatomatu, jest ogólnodostępna. Osoby z dostępem do aplikacji mobilnej banku lub karty płatniczej mogą realizować takie operacje na terenie całej Polski. 

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wpłatę środków we wpłatomacie. Kilka z nich to:
dostęp do wpłatomatów bez ograniczeń czasowych – 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu,
zerowe lub niskie opłaty za realizację transakcji,
krótki czas księgowania środków na koncie bankowym,
oszczędność czasu,
ogólnodostępność urządzeń na terenie całego kraju.

Bibliografia:
1. https://nbp.pl/system-platniczy/dane-i-analizy/karty-platnicze/ 
2. https://bank.pl/wp-content/uploads/2010/04/nbs.2008.01.025-028.pdf 

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    22 cze 2023 08:22

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube