Jak przygotować sprzęt do sezonu narciarskiego?

Sprawny i zadbany sprzęt narciarski zwiększa bezpieczeństwo na stoku. Umożliwia też swobodną jazdę, potęgując tym samym pozytywne doznania z atrakcji zimowych. Samo wyczyszczenie akcesoriów nie wystarczy, by cieszyć się narciarstwem lub snowboardingiem. Jak przygotować się do sezonu narciarskiego i o jakich procedurach trzeba pamiętać? 

Konserwacja sprzętu narciarskiego po każdym sezonie

Pierwszym krokiem przygotowań sprzętu do sezonu narciarskiego jest ich odpowiednia konserwacja tuż po zakończeniu obecnego sezonu. Jeśli dopilnuje się tego zadania, narty lub deska snowboardowa będą w znacznie lepszym stanie, gdy wyjmie się je za rok! O czym pamiętać? Kluczowe jest precyzyjne wyczyszczenie sprzętu i wysuszenie go. Co więcej, jeśli na jego powierzchni pojawiły się zadrapania lub ubytki, lepiej jest naprawić szkody jeszcze tego samego roku. Pozostawienie nart czy deski z głębokimi zarysowaniami może bowiem skutkować korozją. 

Przygotowanie sprzętu do sezonu narciarskiego – potrzebne zabiegi


O sprzęt zimowy należy zadbać przed nadejściem sezonu narciarskiego. Dzięki temu pozostanie czas na ewentualne naprawy lub wymianę artykułów. Jakie przygotowania czekają użytkowników nart, a jakie posiadaczy desek snowboardowych? Oto zabiegi pielęgnacyjne, których nie można pominąć!

 

Jak przygotować narty do sezonu?

Należy rozpocząć od precyzyjnych oględzin produktów. To etap pozwalajacy ocenić stan akcesoriów do zimowych aktywności i determinujący dalsze kroki. Zdarza się bowiem, że samodzielne zabiegi nie wystarczą. Niektóre uszkodzenia (np. ślizgu) mogą wymagać wizyty w serwisie. 

Oczyszczanie 

Prawidłowo konserwowane narty powinny być składowane już po oczyszczeniu. Jeżeli jednak na ich powierzchni zalega brud lub smar, niezbędne jest usunięcie tych zanieczyszczeń. W tym celu dobrze jest użyć ciepłej wody, gąbki i delikatnego płynu do naczyń. Tłuste plamy można zaś zlikwidować za pomocą dedykowanego zmywacza do smarów. 

Ostrzenie krawędzi

Przygotowanie sprzętu do sezonu narciarskiego wymaga od użytkowników posiadania ostrzałki do nart. Warto poświęcić nieco czasu na ostrzenie krawędzi, by zrobić to dokładnie. Powinny być one gładkie i pozbawione nierówności. Cały proces należy wykonywać od spodu, od strony bocznej narty. Zaleca się zachować kąt 88° – tak przygotowane narty do sezonu narciarskiego pozwala na swobodną i przyjemną jazdę. 

Smarowanie

Nieodłącznym elementem konserwacji nart przed sezonem jest smarowanie. Ta czynność zabezpiecza sprzęt przed nadmiernym ścieraniem na stokach (szczególnie w miejscach sztucznie naśnieżanych). Do woskowania wykorzystuje się dedykowany smar, dostępny w każdym sklepie z akcesoriami zimowymi. Warto wiedzieć, że na rynku znajdują się 2 rodzaje wosków, przeznaczonych do stosowania na ciepło lub na zimno.

Produkty nakładane na gorąco charakteryzują się dłuższą żywotnością i zapewniają lepszy poślizg. Ich aplikacja jest jednak droższa, gdyż wymaga zakupu specjalnego żelazka. Preparaty do stosowania na zimno to zaś tańsza alternatywa, która wymaga częstszego ponawiania. 

Ustawianie wiązań

Solidnie ustawione wiązania to podstawa bezpiecznych aktywności na nartach. Jak przygotować ten sprzęt do prawidłowej pracy w sezonie? Nie ma tu uniwersalnej rady. Siła wypięcia zależy m.in. od wagi narciarza, jego umiejętności czy rozmiaru buta narciarskiego. Wartość można obliczyć za pomocą dedykowanych kalkulatorów lub zwrócić się z prośba o pomoc do serwisu. Wiązania to bezpośredni łącznik między stopą a nartą, dlatego warto zadbać o bezawaryjne funkcjonowanie tego elementu!

Jak przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Przygotowanie do sezonu narciarskiego może obejmować nie tylko narty, ale i deskę snowboardową. Zabiegi pielęgnacyjne polegają jednak z grubsza na tym samym. Podstawowym etapem jest dokładne obejrzenie powierzchni. Wszystkie głębokie ubytki kwalifikują sprzęt do profesjonalnej naprawy w serwisie. Jeżeli zaś deska jest gładka i pozbawiona większych rys, można przejść do kolejnych etapów. Są to:

1. Oczyszczanie – powierzchnia powinna być wyczyszczona z resztek brudu czy zaschniętego smaru.
2. Ostrzenie krawędzi – najczęściej stosowane kąty ostrzenia to między 88 a 90°. Zależy to od umiejętności i stylu jazdy osoby użytkującej sprzęt. Wspomniane kąty sprawdzą się dla początkujących i średniozaawansowanych1.  Proces należy zacząć od dolnej płaszczyzny i stopniowo przechodzić do bocznej krawędzi. Przygotowanie do sezonu zimowego powinno odbywać się z użyciem specjalnej ostrzałki do deski snowboardowej.
3. Smarowanie – podobnie jak w przypadku nart, tu również konieczne jest nałożenie smaru. Wosk aplikuje się z pomocą rozgrzanego żelazka (dedykowanego do wspomnianego sprzętu). 

 

Wymiana nart lub deski snowboardowej przed sezonem

Niektóre uszkodzenia w sprzęcie zimowym sprawiają, że potrzebna jest interwencja profesjonalisty. Nie zawsze jednak dysponuje się budżetem na takie niespodziewane naprawy. Jeżeli nowa deska snowboardowa lub narty staną się nagłym wydatkiem, można skorzystać z pożyczki od ręki. Dzięki temu zyskuje się zastrzyk gotówki niezbędny do odpowiedniego przygotowania do sezonu narciarskiego. Naprawa czy wymiana sprzętu to sytuacja, w której nie warto zwlekać. Jakościowe, sprawne narty oraz deska snowboardowa to czynniki determinujące bezpieczeństwo na stoku.

Przeczytaj także:
Jak zorganizować tani wyjazd na narty za granicą?
Dokąd zimą na wypoczynek?
Jak się przygotować do spontanicznego wyjazdu za granicę?

 

Bibliografia: 

1 https://whitelines.com/snowboard-gear/set-up-maintenance/how-to-tune-and-detune-your-snowboard-edges.html

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    09 sty 2024 08:00

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube