Nie dostałem zwrotu podatku - co to oznacza? Czy muszę się martwić?

Rozliczanie PIT-ów to dla wielu osób niezwykle trudne zadanie. Język specjalistów od finansów jest bogaty w słowa, które dla zwykłych obywateli są zwyczajnie za trudne. W związku z tym, jak dowiedzieć się, dlaczego nie dotarł do Ciebie zwrot podatku? W tym artykule nie tylko poznasz możliwe odpowiedzi, ale i dowiesz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego mój zwrot się opóźnia?

Nie dostałem zwrotu podatku - co to oznacza? Czy muszę się martwić?

Powodów może być kilka. Pierwszy to podanie w formularzu niewłaściwego numeru konta. Wówczas urząd skarbowy powinien wrócić do Ciebie z prośbą o przesłanie poprawnych danych niemal od razu po zauważeniu błędu.

Poza tym, jeśli w międzyczasie założyłeś nowe konto, postaraj się sprawdzić, czy zwrot z podatku nie wpłynął na Twój poprzedni rachunek.

W przypadku, gdy US nie posiada żadnego numeru konta podatnika, wtedy z pewnością wyśle pieniądze pocztą. W takiej sytuacji mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, o które zostanie zmniejszona dostarczona Ci kwota. Warto też wiedzieć, że fiskus nie zwraca sum mniejszych lub równych 8,70 zł.

Polskie prawo podatkowe pozwala też urzędowi skarbowemu na wykorzystanie środków z nadpłaty na pokrycie zaległości podatkowych z wcześniejszych lat albo niezapłaconych mandatów i kar. Z tego względu, przed złożeniem rozliczenia, sprawdź dobrze czy w swoim portfelu czy rachunkach domowych nie zapodziałeś gdzieś starego mandatu.

Co zrobić, gdy wciąż nie otrzymałem pieniędzy po terminie?

Jeśli sprawdziłeś już wszelkie możliwe scenariusze i nie widzisz żadnego powodu, dla którego US może zwlekać z przekazaniem Ci zwrotu lub zwyczajnie nie chcesz czekać, wtedy nie ma wyjścia – powinieneś jak najszybciej skontaktować się z tą instytucją. Najlepiej udać się do oddziału osobiście, ponieważ wybrane urzędy nie udzielają informacji na temat nadpłaty inną drogą.

Gdy udałeś się do urzędu skarbowego i obsługująca Cię osoba nie była w stanie wyjaśnić, czym spowodowane jest to opóźnienie oraz podać terminu wpłaty w przyszłości, wówczas musisz przejść do kolejnego kroku.

Na tym etapie należy złożyć tzw. ponaglenie podatkowe wyższego stopnia, czyli dokument, który trafi do Dyrektora Izby Skarbowej. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i zostanie orzeczona wina urzędu skarbowego, wtedy powinno rozpocząć się postępowanie wyjaśniające oraz będziesz mógł niebawem oczekiwać otrzymania zwrotu.

Nie dostałem zwrotu podatku - co to oznacza? Czy muszę się martwić?

W przypadku, gdy to postępowanie zakończy się ponownie odpowiedzią odmowną, wówczas ostatnim krokiem jest złożenie skargi do Sądu Administracyjnego. Możesz złożyć ją w Urzędzie Skarbowym. Jednak tu należy uważać, szczególnie jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Zazwyczaj oba postępowania kończą się wszczęciem kontroli w firmie.

W jaki sposób przyspieszyć otrzymanie zwrotu podatku?

Jeśli chciałbyś, aby zwrot z podatku szybciej wpływał na Twoje konto, koniecznie rozliczaj się elektronicznie. Od 2019 r. jest to znacznie łatwiejsze ze względu na zmiany formalne wprowadzone przez Ministerstwo Finansów (m.in. przez portal podatkowy). W związku z tym, po zaakceptowaniu za pomocą dwóch kliknięć deklaracji podatkowej wypełnionej przez urząd skarbowy, możesz otrzymać nadpłatę nawet w przeciągu 45 dni od tego momentu. Nie zwlekaj, zrób to jak najszybciej, by nie martwić się opóźnieniem.

Avatar

Admin

Opublikowano:
24 wrz 2019 09:55

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube