Zwrot podatku PIT 2023 – kiedy otrzymasz przelew?

Rozliczanie PIT-u to szansa na odkrycie czekającej na Ciebie nadpłaty. Na wypłatę środków trzeba zaczekać do 3 miesięcym, choć są wyjątki od tej reguły. Co jednak w sytuacji, gdy zwrot pieniędzy z PIT się opóźnia lub nie ma go wcale? Z kim się kontaktować i jakie kroki podjąć? Podpowiadamy!

Do kiedy i jak złożyć deklaracje PIT?

 

Aby zwrot podatku pojawił się na koncie na czas, konieczne jest złożenie deklaracji PIT w terminie. Rozliczenie PIT za rok poprzedni należy wykonać od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust.1). 

Gdzie natomiast możesz złożyć deklarację? Rozwiązania są 2: stacjonarnie lub przez internet. W przypadku tradycyjnej opcji, podatnik musi udać się do urzędu skarbowego. Wybór siedziby określa się na podstawie miejsca zamieszkania. 

Osoby, które preferują wersję online, muszą jedynie zalogować się na podatki.gov.pl. Deklaracja wygeneruje i uzupełni się automatycznie. Jeśli nie będziesz mieć zastrzeżeń co do wyliczonych kwot, możesz od razu zaakceptować rozliczenie PIT i zaczekać na zwrot (jeśli wysokość wpłaconych zaliczek będzie wyższa, niż należna). 

W przypadku jakichkolwiek niezgodności z formularzem możesz dokonać korekty lub skontaktować się z księgowym. 

Jaki jest termin zwrotu podatku?

To, ile będziesz czekać na zwrot podatku, jest ograniczone prawnie. Maksymalny czas na wypłatę należności to 3 miesiące (w przypadku deklaracji składanej w formie tradycyjnej). Osoby, które rozliczają się online, otrzymają zwrot zdecydowanie szybciej – wówczas termin zwrotu podatku to maksymalnie 45 dni. W najlepszej sytuacji znajdują się posiadacze karty Dużej Rodziny – przelewu można się spodziewać w ciągu 30 dni.

Kiedy jednak może pojawić się opóźnienie? 

Dłuższy czas oczekiwania dotyczy przede wszystkim osób, które muszą złożyć korektę podatkową. Jeśli Ty lub urząd skarbowy zgłosicie potrzebę naniesienia zmian, wówczas termin zwrotu podatku jest liczony od nowa. Instytucja wypłaci Ci należność po maksymalnie 2 miesiącach od korekty.   

Dlaczego mój zwrot podatku się opóźnia?

Powodów może być kilka. Pierwszy to podanie w formularzu niewłaściwego numeru konta. Wówczas urząd skarbowy powinien wrócić do Ciebie z prośbą o przesłanie poprawnych danych niemal od razu po zauważeniu błędu.

Druga kwestia to założenie nowego konta bankowego podczas oczekiwania na zwrot środków z PIT. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, postaraj się sprawdzić, czy przelew  nie wpłynął na Twój poprzedni rachunek. W przypadku, gdy US nie posiada żadnego numeru konta podatnika, wtedy z pewnością wyśle pieniądze pocztą. W takiej sytuacji mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, o które zostanie zmniejszona dostarczona Ci kwota. 

Czasem brak zwrotu podatku PIT to wynik nieprawidłowości w deklaracji. Monitoruj, czy do Twojego rozliczenia nie pojawiły się obiekcje ze strony urzędu. W takiej sytuacji konieczna będzie korekta. Jak sprawdzić status swojej sprawy? Możesz tego pilnować poprzez konto na podatki.gov.pl (jeśli rozliczasz się online) lub kontaktując się z urzędem skarbowym. 

Warto pamiętać, że czasami to, co wydaje się opóźnieniem w zwrocie podatku PIT, jest tak naprawdę celowym działaniem instytucji. Polskie prawo podatkowe pozwala urzędowi skarbowemu na wykorzystanie środków z nadpłaty na pokrycie zaległości podatkowych z wcześniejszych lat albo niezapłaconych mandatów i kar. Z tego względu, przed złożeniem rozliczenia, sprawdź dobrze czy w swoim portfelu czy rachunkach domowych nie zapodziałeś gdzieś starego mandatu. 

Zobacz też: Niezapłacenie mandatu – jakie są konsekwencje?

Co zrobić, gdy wciąż nie otrzymałem pieniędzy po terminie?

Jeśli sprawdziłeś już wszelkie możliwe scenariusze i nie widzisz żadnego powodu, dla którego US może zwlekać z przekazaniem Ci zwrotu lub zwyczajnie nie chcesz czekać, wtedy nie ma wyjścia – powinieneś jak najszybciej skontaktować się z tą instytucją. Najlepiej udać się do oddziału osobiście, ponieważ wybrane urzędy nie udzielają informacji na temat nadpłaty inną drogą.

Gdy udałeś się do urzędu skarbowego i obsługująca Cię osoba nie była w stanie wyjaśnić, czym spowodowane jest to opóźnienie oraz podać terminu wpłaty w przyszłości, wówczas musisz przejść do kolejnego kroku.

Na tym etapie należy złożyć tzw. ponaglenie podatkowe wyższego stopnia, czyli dokument, który trafi do Dyrektora Izby Skarbowej. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i zostanie orzeczona wina urzędu skarbowego, wtedy powinno rozpocząć się postępowanie wyjaśniające oraz będziesz mógł niebawem oczekiwać otrzymania zwrotu.

W przypadku, gdy to postępowanie zakończy się ponownie odpowiedzią odmowną, wówczas ostatnim krokiem jest złożenie skargi do Sądu Administracyjnego. Możesz złożyć ją w Urzędzie Skarbowym. Jednak tu należy uważać, szczególnie jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Zazwyczaj oba postępowania kończą się wszczęciem kontroli w firmie.

W jaki sposób przyspieszyć otrzymanie zwrotu podatku?

Jeśli chciałbyś, aby zwrot z podatku szybciej wpływał na Twoje konto, rozliczaj się elektronicznie. Od 2019 r. jest to znacznie łatwiejsze ze względu na zmiany formalne wprowadzone przez Ministerstwo Finansów (m.in. przez portal podatkowy). 

W związku z tym, po zaakceptowaniu za pomocą dwóch kliknięć deklaracji podatkowej wypełnionej przez urząd skarbowy, możesz otrzymać nadpłatę nawet w przeciągu 45 dni od tego momentu. To sposób na to, jak uniknąć opóźnień w zwrocie podatku PIT!

Co zrobić, gdy wciąż nie otrzymałem pieniędzy po terminie?

Jeśli mierzysz się z brakiem zwrotu podatku, przede wszystkim nie panikuj. Sprawdź, czy minął już termin procesowania nadpłaty. W zależności od Twojej sytuacji, będzie to:

30 dni – dla osób z kartą Dużej Rodziny,
45 dni – dla rozliczających się online,
90 dni – dla rozliczających się stacjonarnie.

Gdy zaś okaże się, że potrzebna była korekta, do czasu oczekiwania należy doliczyć dodatkowe 2 miesiące. 

Co w sytuacji, kiedy czas na zwrot podatku już minął? Wówczas upewnij się, że błąd nie leży po Twojej stronie. Sprawdź prawidłowość podanych danych i ich aktualność (rozważ np. czy w międzyczasie nie doszło do zmiany Twojego konta bankowego). W kolejnym kroku możesz skontaktować się z urzędem i wyjaśnić sytuację. Gdy nawet i to nie pomaga, Twoim sprzymierzeńcem będzie ponaglenie podatkowe wyższego stopnia.

Przeczytaj także:

Pierwszy i drugi próg podatkowy w 2023 – aktualne przepisy
Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi i jak go rozliczyć?
Kwota wolna od podatku. Co to jest i ile wynosi?

Bibliografia:

1. https://www.podatki.gov.pl/media/8946/pit-do-26-roku-wersja_internet_ver_1_0.pdf 
2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf 

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    23 maj 2023 10:29

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube