Pierwszy i drugi próg podatkowy w 2023 – aktualne przepisy

Nadejście tzw. Nowego Ładu wprowadziło zmiany w prawie podatkowym, w tym również w progach, według których oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy. W 2023 r. nadal utrzymuje się zmieniona w 2021 roku kwota wolna od podatku. W bieżącym roku klasa średnia będzie również korzystać z nowych wysokości poszczególnych progów. Oto zmiany, o których warto wiedzieć!

Progi podatkowe – czym są?

 

Progi podatkowe to stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. To, ile procent zarobiło się w poprzednim roku, warunkuje kwotę, jaką należy zwrócić państwu w formie podatku. W związku z programem Polski Ład w  2022 r. doszło do zmian w przepisach, które obowiązują również osoby składające deklaracje w roku 2023. Szczegółowe wytyczne są opisane w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy próg podatkowy – porównanie z rokiem poprzednim 

Polski Ład 2.0, aktualizujący przepisy w prawie podatkowym, wszedł w życiu w lipcu 2022 r. Zmieniły się wówczas m.in. wysokości progów, zasady uwzględniania kwoty wolnej od podatku, a także sposób składania oświadczeń. Jak wyglądają nowe progi podatkowe po zmianach w tzw. Nowym Ładzie?

I próg podatkowy

 

rok składania deklaracji

kwota

stawka podatku

2022

do 85 528 zł

17% (minus kwota zmniejszająca podatek)

2023

do 120 000 zł

12% (minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3600 zł)

II próg podatkowy

rok składania deklaracji

kwota

stawka podatku

2022

ponad 85 528 zł

32%

2023

ponad 120 000 zł

10 800 zł + 32% (od nadwyżki)


Nowe przepisy zmieniły przede wszystkim to, ile wynosi pierwszy i drugi próg podatkowy. Osoby z niskimi i średnimi zarobkami mogą być zadowolone z tego rozwiązania – zmniejszenie stawki z 17% do 12% pozwoliło wielu na oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych. Od lipca 2022 roku trudniej również o przekroczenie progu podatkowego, bowiem 12% skala podatku obejmuje kwoty do 120 000 zł (a nie do 85 528 zł, jak to było wcześniej).

Kwota wolna od podatku – czy nastąpiły zmiany w 2023 roku?

W związku z tzw. Nowym Ładem zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku. Od wprowadzenia ustawy obowiązuje ona w wysokości 30 000 zł i taka też pozostaje w roku 2023. Osoby, które osiągnęły dochód mniejszy niż wskazana wartość, są więc zwolnione z podatku dochodowego. 

Warto jednak wiedzieć, jak obliczyć kwotę wolną od podatku. Liczy się ją od zarobków netto czy brutto? Okazuje się, że w wyliczeniach nie uwzględnia się żadnego z powyższych wskaźników. Podstawę do obliczenia podatków stanowi kwota, którą uzyskuje się po odliczeniu od przychodów kosztów uzyskania tego przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne. 

Brutto czy netto – jak obliczyć dochód do progu podatkowego?

Pytanie, które zadają sobie tysiące ludzi w Polsce, brzmi: czy progi podatkowe liczy się od kwoty zarobków brutto, czy netto? Dla wielu odpowiedź na nie jest niezwykle istotna, bo to od niej zależy czy przekroczą pierwszy próg podatkowy i będą zobowiązani do zapłacenia podatku w wysokości 32%.

Podstawę do obliczenia stanowi roczny przychód (pensja brutto) pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne, ulgi podatkowe (jeśli się należą) oraz koszty uzyskania przychodu.

Ile można zarabiać, żeby nie przekroczyć kolejnego progu podatkowego? Zależy to m.in. od formy zatrudnienia, ewentualnego uczestnictwa w takich programach jak PPK czy dostępne ulgi. Bezpieczną kwotą dla większości osób będą jednak średnie roczne zarobki w postaci 10-11 tysięcy złotych (brutto). Takie wynagrodzenie niemal gwarantuje, że pracownik nie przekroczy drugiego progu podatkowego.

Porady fachowców – warto z nich korzystać!

Pytania o podatki, rozliczenia PIT-ów, ważną dokumentację i przepisy prawa finansowego są zwykle trudne, a odpowiedzi na nie niezrozumiałe dla większości zwykłych ludzi. Problemem jest język, w którym tworzone są ustawy regulujące konkretne zagadnienia. Pisane w żargonie prawniczym są zagadkowym zbiorem trudnych słów, który trudno rozszyfrować.

Żeby oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów i trudności, należy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z ekspertami, którzy wyjaśnią niejasne kwestie i sprawią, że poruszanie się po świecie finansów stanie się dużo bardziej odpowiedzialne i rozsądniejsze.

Progi podatkowe po Nowym Ładzie w 2023 r.– to trzeba zapamiętać

Zmiany wprowadzone w związku z Polskim Ładem 2.0 w zakresie progów podatkowych będą obowiązywać również w 2023 roku. Skorzystają na nich przede wszystkim osoby o niskich i średnich wynagrodzeniach. Zyskują one bowiem większą swobodę finansową i mogą zaoszczędzić na podatku. Aby przekroczyć drugi próg podatkowy, trzeba teraz wykazywać dochód powyżej 120 000 zł. W 2023 roku korzystają także osoby, które nie przekraczają 30 000 zł dochodu rocznie – są one objęte kwotą wolną od podatku

Przeczytaj także:
Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi i jak go rozliczyć?
Kwota wolna od podatku. Co to jest i ile wynosi?
Podatek od sprzedaży nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    05 mar 2023 11:38

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube