Progi podatkowe - poznaj najważniejsze kwestie związane z tym tematem

Zagadnienie progów podatkowych, podobnie jak inne kwestie związane z rozliczeniami, PIT-ami i ważnymi dokumentami spędzają sen z powiek wielu ludziom. Stresuje nas to, że nasza wiedza na dany temat nie jest wystarczająca i boimy się, że niewielki błąd może skończyć się negatywnymi w skutkach konsekwencjami. Wraz z nadejściem roku 2019 zmieniła się część przepisów i – ku radości wielu – osoby fizyczne nie muszą już samodzielnie rozliczać PIT-ów. Robi to za nas Urząd Skarbowy, który udostępnia w swoim serwisie gotowe już dokumenty. Nie zmienia to jednak faktu, że wolimy zapoznać się z tym, jak wygląda cały proces, jakie są progi podatkowe i dowiedzieć się, na co możemy liczyć.

Progi podatkowe – nie taki diabeł straszny

Progi podatkowe brutto czy netto? Poznaj najważniejsze kwestie związane z tym tematem

Progi podatkowe to stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. Krótko mówiąc, w zależności od tego, ile zarobiliśmy w ubiegłym roku, tyle procent dochodów będziemy musieli zwrócić państwu w formie podatku. W 2019 roku stawki są takie, jak w latach poprzednich, czyli 18% i 32%. Zmienia się natomiast wysokość kwoty wolnej od podatku, która teraz wynosi 15 395 zł 04 gr dla dochodów uzyskanych w 2018 roku. Dopiero po przekroczeniu takich zarobków, wchodzimy w pierwszy próg i musimy opłacać określoną w przepisach należność.
Pierwszy próg podatkowy wynosi 18% i liczony jest przy dochodach do kwoty 85 528 zł. Drugi próg to 32% i liczy się go powyżej tej wartości. Jeżeli zarobiliśmy w ubiegłym roku poniżej 85 tysięcy, oddamy państwu 18%, jeżeli powyżej – kwota procentowa wzrośnie prawie dwukrotnie. Co ważne, przepisy wskazują, że po przekroczeniu pierwszego progu podatnik nie płaci daniny w tej wysokości od całości uzyskanych w danym roku dochodów, a jedynie od tej ich części, która przekracza pierwszy próg, czyli 85 528 zł.

Brutto czy netto, czyli ważne pytania

Progi podatkowe brutto czy netto? Poznaj najważniejsze kwestie związane z tym tematem

Pytaniem, które zadaje sobie tysiące ludzi w Polsce, brzmi: czy progi podatkowe liczy się od kwoty zarobków brutto, czy netto? Dla wielu odpowiedź na nie jest niezwykle istotna, bo to od niej zależy czy zmieszczą się w pierwszym progu i, co za tym idzie, zapłacą niższą daninę, czy przejdą do drugiego i będą musieli uiszczać opłatę w wysokości 32%. Otóż okazuje się, że drugi próg podatkowy zaczyna się od 85 528 zł dochodu. Oznacza to, że przy zarobkach przekraczających nieco 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie będziemy musieli płacić wyższy podatek. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę to około 7 tysięcy złotych na rękę. Warto jednak pamiętać, że wyższy procent nie odnosi się do ogólnej sumy naszego dochodu, a jedynie pieniędzy, o które przekroczymy kwotę z pierwszej strefy. Dla przykładu, jeżeli dochód w ubiegłym roku wyniósł 95 528 zł, od kwoty 85 528 zł odlicza się 18%, a od pozostałych 10 tysięcy 32%.

Porady fachowców

Pytania o podatki, rozliczenia PIT-ów, ważną dokumentację i przepisy prawa finansowego są zwykle trudne, a odpowiedzi na nie niezrozumiałe dla większości zwykłych ludzi. Problemem jest język, w którym tworzone są ustawy regulujące konkretne zagadnienia. Pisane w żargonie prawniczym są zagadkowym zbiorem trudnych słów, który trudno rozszyfrować. Żeby oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów i trudności, należy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z ekspertami, którzy wyjaśnią niejasne kwestie i sprawią, że nasze poruszanie się po świecie finansów stanie się dużo bardziej odpowiedzialne i rozsądniejsze.

Avatar

Admin

Opublikowano:
23 maj 2019 10:38

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube