Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanki filtrujące wodę cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Stanowią ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla wody butelkowanej. Odchodząc od plastiku, decydujemy się coraz częściej na zakupy bardziej świadome, zrównoważone. Dbamy o planetę, by mogła służyć nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom. Jednym z takich zrównoważonych, rozsądnych zakupów jest właśnie wysokiej jakości dzbanek z filtrem. Jak działa takie urządzenie i dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanek filtrujący wodę - czy to się opłaca?

Samo działanie dzbanka filtrującego nie jest szczególnie skomplikowane. To proste urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczenie wody kranowej i przygotowanie jej do picia. Choć w większości polskich miejscowości woda z kranu jest bezpieczna i nadaje się do spożycia, to jednak najczęściej chcemy mieć pewność, że to, co pijemy i podajemy rodzinie, jest najwyższej jakości. Tak samo jest z wodą. Dzięki wysokiej jakości dzbankowi mamy pewność, że pijemy czysty, bezpieczny płyn.

Oczywiście dzbanki filtrujące mają swoje wady i zalety. Zgodnie z informacjami producentów dzbanki nadają się do polepszania wody wodociągowej. W większości przypadków możemy ich używać również do filtrowania wody z własnego ujęcia, ale tylko pod warunkiem, że jest ona przebadana i nadaje się do spożycia. Nie należy więc używać takich dzbanków do wody nieprzebadanej, której składu nie znamy – filtr nie oczyści jej z ewentualnych azotanów, azotynów czy manganu w formie rozpuszczonej. Tradycyjny dzbanek nie usunie też mikroorganizmów ani związków toksycznych, które czasem pojawiają się w wodzie z własnego ujęcia.

A jak działa dzbanek filtrujący wodę? To proste. Zamontowany wewnątrz filtr oczyszcza wodę, która przez niego przepływa. Wlewamy wodę do dzbanka, ta siłą grawitacji spływa do dolnej komory, przepływając przez filtr. Otrzymujemy produkt gotowy do spożycia.

Dzbanki filtrujące – na co działają?

Wiemy już, jakie są wady dzbanków filtrujących, czas na zalety. Na co działają i kiedy warto je stosować?

  • Usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, czyli rdzę czy fragmenty uszczelnień, które mogą wypływać z kranu wraz z wodą.
  • Oczyszczają wodę z chloru, którego używa się do dezynfekowania sieci wodociągowych.
  • Usuwają z wody m.in. ołów, który bywa obecny w bardzo starych instalacjach.
  • Większość wkładów znanych producentów odpowiada również za zmiękczanie wody.
  • Eliminują pestycydy i zanieczyszczenia organiczne, które w śladowych ilościach mogą znajdować się w wodzie kranowej.
Dzbanek filtrujący wodę - czy to się opłaca?

Wszystko to sprawia, że dzbanki filtrujące cieszą się świetnymi opiniami wśród użytkowników. Co ważne, stosowanie ich nie zmienia smaku wody, dzięki czemu zawsze możemy się cieszyć czystą, bezpieczną wodą do spożycia dla całej rodziny.

Ale to jeszcze nie wszystko, co przemawia za zakupem takiego urządzenia. Wśród zalet dzbanków filtrujących są też takie cechy jak:

  • Opłacalność finansowa – zakup dzbanka dobrej jakości to koszt między 50 a 100 zł. Raz na miesiąc trzeba też wymienić filtr – koszt jednego to około 15 zł. W zamian otrzymujemy dziesiątki litrów czystej, zdatnej do picia wody dla całej rodziny. Porównując ten koszt z cenami wody butelkowanej, szybko można zauważyć, jak bardzo opłacalne jest to wyjście.
  • Ekologia – kolejną zaletą dzbanka filtrującego wodę jest jego ekologiczność. Inwestujemy raz, nie kupujemy co chwilę kolejnych plastikowych butelek z wodą, nie generujemy śmieci, nie zanieczyszczamy środowiska. Im mniej plastiku kupujemy, tym lepiej dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń.
  • Wygoda – stosowanie dzbanka jest proste i wygodne. Wystarczy wlać do niego płyn, by otrzymać produkt gotowy do spożycia. Nie musimy się martwić, że zapomnimy kupić kolejną zgrzewkę wody – czystą, zdrową wodę zawsze mamy pod ręką.

Kryzys ekologiczny – co możemy zrobić?

Dzbanek filtrujący wodę - czy to się opłaca?

Zakup dzbanka filtrującego wodę to kolejny krok na drodze do bardziej świadomego, rozsądnego zarządzania domowy budżetem. Dzięki niemu możemy liczyć na realne oszczędności – średniorocznie możemy odłożyć nawet kilkaset złotych!

Ale oczywiście finanse to nie wszystko. W dobie postępującego wyniszczenia planety i kryzysu klimatycznego każda proekologiczna zmiana jest istotna. To od nas i naszych codziennych wyborów zależy, czy uda nam się wspólnie uratować planetę przed zagładą. Żeby tak się stało, musimy zacząć od siebie. Na co dzień wprowadzamy do życia coraz więcej proekologicznych rozwiązań – inwestujemy w odnawialne źródła energii, rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, częściej jeździmy na rowerze, rezygnujemy z plastikowych siatek i toreb.

Szukamy alternatywnych rozwiązań, które pozwolą nam zapanować nad kryzysem. Jednym z nich jest właśnie inwestycja w wysokiej jakości dzbanek filtrujący wodę. Nie tylko pozwoli nam on zaoszczędzić pieniądze, ale też da szansę na to, by zadbać o środowisko naturalne. To nasza wielka misja – zadanie, które pozwoli nam zatroszczyć się nie tylko o siebie i swoją rodzinę, ale również o planetę. Przyszłe pokolenia na pewno nam za to podziękują.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    06 kwi 2021 04:45

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube