Porysowana szyba w aucie - czy usuwać rysy samodzielnie?

Krystalicznie czysta i przejrzysta przednia szyba w samochodzie to gwarancja bezpieczeństwa podczas jazdy. Im lepsza widoczność, tym szybciej jesteś w stanie zareagować w awaryjnej sytuacji na drodze. Niestety po latach eksploatacji porysowane szyby w aucie są naturalnym zjawiskiem. Jak temu zaradzić? Poznaj najlepsze sposoby na usuwanie rys z szyb samochodowych.

Porysowana szyba – skąd biorą się takie uszkodzenia?

W dzisiejszych czasach popularnym problemem wśród kierujących jest porysowana szyba od wycieraczek. To nie jedyny czynnik, który powoduje uszkodzenia szklanych powierzchni. Zarysowania i pęknięcia szyb w samochodach mają też miejsce wskutek:
uderzenia kamienia w powierzchnię szyby,
opadu gradu,
położenia ciężkich przedmiotów na powierzchni szyby.

Skutki niektórych zdarzeń mogą być na tyle poważne, że usuwanie rys na szybie samochodowej będzie po prostu niemożliwe. Kiedy zarysowania są jednak wynikiem zwyczajnej eksploatacji pojazdu, wtedy jak najbardziej można je wypolerować. 

Usuwanie rys z szyb samochodowych – samodzielnie czy w serwisie?

Porysowane szyby w aucie rzutują nie tylko na estetykę pojazdu, ale także bezpieczeństwo podróżowania. O ile zarysowania na bocznych szybach nie są tak uciążliwe, o tyle uszkodzenia na szybie czołowej już tak. 

Planujesz usuwanie rys na szybie samochodowej na własną rękę? Zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz konkretne kroki – bez wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi nie będziesz w stanie pozbyć się rys i odprysków na szkle.

Usuwanie rys na szybie samochodowej na własną rękę

Takie uszkodzenia mogą też prowadzić do powstawania niebezpiecznych refleksów, szczególnie podczas jazdy nocą.  Jeżeli porysowana szyba w aucie sprawia, że podczas jazdy odczuwasz spory dyskomfort, aby uniknąć problemów, możesz podjąć próbę samodzielnego usuwania rys z szyb samochodowych. Do wykonania takiego zabiegu potrzebujesz: szlifierki oscylacyjnej, wody destylowanej oraz suchych szmatek z mikrofibry.1

Tlenek ceru jest preparatem, który również świetnie nadaje się do usuwania rys z szyb samochodowych. Kupisz go w sproszkowanej formie do rozcieńczania z wodą.2 Następnie wystarczy, że nałożysz substancje na szybę i zaczniesz polerowanie – najlepiej okrężnymi ruchami.

Profesjonalne usuwanie rys z szyb samochodowych

Alternatywa dla samodzielnego przywracania blasku porysowanym szybom w aucie to polerka w profesjonalnym serwisie auto detailingowym. Zalecamy udać się do specjalistów, niż podejmować się tego na własną rękę, zwłaszcza jeżeli tych rys mamy naprawdę sporo. Eksperci są w stanie wykonać usuwanie rys na szybie samochodowej nawet w ciągu kilku godzin i z pewnością zrobią to lepiej, niż gdybyśmy chcieli to zrobić we własnym garażu.

Podobnie wygląda sytuacja w razie pęknięcia. Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt duże, można zastosować żywicę, która wypełnia uszkodzoną strukturę szyby i zlewa się z jej powierzchnią. Osoby z doświadczeniem są w stanie wykonać pełne usuwanie zarysowań z szyb samochodowych nawet w 20 min3, zależnie od stopnia skomplikowania uszkodzeń.

Czy porysowane szyby w aucie można naprawić? Ile to kosztuje?

Przed podjęciem decyzji o oddaniu samochodu do serwisu zajmującego się usuwaniem rys z szyb w aucie, warto przeanalizować ceny takich usług. Ostateczne koszty są uzależnione od kilku czynników:
głębokości i obszaru zarysowań do usunięcia,
indywidualnego cennika warsztatu,
lokalizacji warsztatu (w większych miastach najczęściej jest drożej).

W zależności od wielkości defektu, usunięcie zarysowania z szyby w aucie może kosztować od kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o polerowanie całej powierzchni, np. szyby przedniej – tutaj wydatki mogą sięgać do kilkuset złotych za pojedynczą usługę.

Nawet wykwalifikowany serwis nie jest w stanie zagwarantować, że po naprawie szyba będzie prawidłowo odbijać światło, a na jej powierzchni nie powstaną inne defekty. To niestety mogłoby rzutować na bezpieczeństwo jazdy. Porysowana przednia szyba w aucie może być naprawiona tylko wtedy, kiedy takie działania nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jazdy.


Bibliografia:

1. https://www.obi.pl/porady-i-inspiracje/mieszkac/dom-i-przechowywanie/rysa-na-szkle
2. https://motofocus.pl/czesci-samochodowe/nadwozie/karoseria/101802/polerowanie-szyb-za-pomoca-tlenku-ceru-czy-w-ten-sposob-mozna-usunac-rysy-z-szyb-i-lusterek
3. https://www.autofenix.pl/pl/naprawa-i-polerowanie-szyb/

 
Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    04 wrz 2023 10:22

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube