Czego potrzebuje Twój szczeniak i ile to kosztuje?

Podjęcie decyzji o wzięciu pod swój dach szczeniaka wiąże się dla domowników z wielką radością, ale też niemałymi kosztami.  Z tego powodu już zawczasu warto przygotować się na przygarnięcie lub kupno młodego psa. Jaką listę akcesoriów powinna zawierać wyprawka, co kupić dla szczeniaka i jak powinny wyglądać pierwsze dni z czworonogiem?

Wyprawka dla szczeniaka – lista. Co kupić dla szczeniaka?

Skompletowanie wyprawki dla szczeniaka to pierwsze ważne zadanie. Jeśli wiemy już, że pies dołączy do naszej rodziny, musimy być na to dobrze przygotowani. Powinniśmy zrobić wszystko, aby pierwsze dni szczeniaka były jak najbardziej komfortowe dla niego i wszystkich domowników. Przed zakupem psa warto zapoznać się także z literaturą dotycząca wychowania zwierzęcia, czytania jego mowy ciała i zasad, które należy bezwzględnie przestrzegać. Dzięki temu pies szybko poczuje się z nami bezpiecznie i komfortowo. 

Co zatem trzeba kupić dla szczeniaka? Oto lista niezbędnych akcesoriów:


legowisko dopasowane do rozmiarów zwierzęcia – w zależności od tego na, jaką rasę się zdecydujemy, musimy liczyć się z możliwością wymiany legowiska na większe. Gdy pies zacznie rosnąć, będzie potrzebować zdecydowanie więcej miejsca. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając miejsce na legowisko 


miska na jedzenie i picie – na początku powinny znajdować się w niewielkiej odległości od szczeniaka. Z czasem można wyznaczyć specjalne miejsce, w którym zwierzę będzie mogło w spokoju zjeść posiłek. Dobrej jakości karma sucha i/lub mokra to również podstawowe elementy wyprawki.


zabawki dla psa – choć szczeniaki różnią się od siebie temperamentem, zdecydowana większość z nich chętnie pobawi się z nowymi właścicielami. Na początek warto wybrać kilka zabawek z różnych kategorii i zobaczyć, które wzbudzają największe zainteresowanie psa.


dodatkowe akcesoria – smycz lub szelki, kocyki i produkty do pielęgnacji czy woreczki na odchody – przydadzą nam się szczególnie podczas pierwszych spacerów. Kupując psie akcesoria, warto kierować się polecanymi produktami, które dadzą zwierzęciu swobodę i sprawią, że będzie cieszył się na każdy wspólny spacer.

Wyprawka dla psa – koszty 

Ile kosztuje wyprawka dla szczeniaka? Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Ceny całej wyprawki zaczynają się od ok. 200 złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach.1 Wśród podstawowych produktów, które muszą znaleźć się w koszyku, znajdują się:
karma (mokra lub sucha);
obroża lub szelki;
smycz;
miski na jedzenie i picie;
kilka podstawowych zabawek;
worki na odchody;
legowisko;
środki pielęgnacyjne (szampon, szczoteczka do zębów/nakładka na palec, pasta itd.).

W wyprawce mogą znaleźć się też dodatkowe przedmioty, jak np. maty do uczenia czystości. Koszty, jakie poniesiemy, zależą od jakości wybranych artykułów oraz ich dodatkowych funkcji. Przykładowo, w naszym domu może znaleźć się zwykła miska na wodę za kilka złotych lub automatyczny dozownik za kilkadziesiąt-kilkaset złotych. 
Na części rzeczy na pewno nie należy oszczędzać, ponieważ mogą posłużyć nam przez kilka lat. Inne trzeba będzie wymienić z czasem, np. pierwsze szelki czy obrożę, dlatego można szukać tu pewnych oszczędności. 

Nie należy zapominać o wydatkach na weterynarza. Każdy szczeniak powinien przejść szereg badań kontrolnych oraz szczepień. Tylko wtedy będziemy pewni, że jest on zdrowy i zadbany. Część ras wymaga także stałej pielęgnacji w postaci trymowania włosów. Kolejnym kosztem może być ewentualna sterylizacja zwierzęcia czy zabiegi, takie jak czyszczenie zębów. 

Przed wzięciem zwierzaka do domu należy mieć świadomość tych kosztów i być pewnym, że będzie nas na nie stać. Kiedy jednak wydatki okażą się zbyt wysokie, warto rozważyć skorzystanie z oferty pożyczki od ręki (dostępna w Provident pożyczka od ręki z RRSO 75,22%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta).. Korzystając z usług Provident, masz gwarancję szybkiej weryfikacji wniosku, wypłaty pieniędzy oraz wsparcia Doradcy Klienta na każdym kroku. 

 

Pierwsze dni szczeniaka w domu 

Pierwsze dni szczeniaka w domu to prawdziwy nawał emocji – od wielkiego szczęścia po wielkie podenerwowanie! Dlatego dzień, w którym szczeniak zawita w naszym domu, powinien być dobrze zaplanowany.
 
Niezależnie od tego, czy zabieramy psa ze schroniska, czy z hodowli, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć go w czasie transportu, np. przypinając go szelkami i pasami dla zwierząt. Rozwiązaniem jest także specjalny kojec montowany w samochodzie. Po wejściu do domu szczeniak powinien dostać czas na zapoznanie się z nowym miejscem i wszystkimi jego zakamarkami
 
Młode psy wymagają dużo miłości i cierpliwości. Nie dajmy się jednak zwieść ich urokowi – konsekwentne egzekwowanie zasad to także część wychowania!  Pod żadnym pozorem nie wolno używać przemocy i agresji. Stanowczy ton i konsekwencja będą zdecydowanie wystarczające. Pamiętajmy, że im wcześniej nauczymy zwierzaka pożądanych zachowań, tym więcej stresu oszczędzimy sobie i jemu. Musimy mieć także na uwadze, że szczeniaki często nie potrafią komunikować swoich potrzeb i może minąć trochę czasu, zanim nauczymy psa załatwiania się na zewnątrz.

Sprawdź czy można ubezpieczyć psa lub kota.

Dieta – czym karmić szczeniaka?

Odpowiednia dieta to kluczowy element psiego życia. Im lepiej zadbamy o żywienie naszego czworonoga, tym dłużej będzie się on cieszył dobrym zdrowiem. W przypadku szczeniaka pierwsze tygodnie to moment na rozpoznanie gustu zwierzęcia i szansa na próbowanie nowości. Nie należy jednak gwałtownie zmieniać karmy, gdyż może doprowadzić to do problemów żołądkowych.
 
Najlepszym wyborem w przypadku czworonogów będzie karma mokra, wysokojakościowa, z dużą zawartością mięsa i wszystkich potrzebnych witamin. Wartościowe jedzenie możemy przygotowywać także samodzielnie, kupując wysokiej jakości mięso w sklepie. Z czasem karmę należy dobierać do wieku i gabarytów zwierzęcia. 

Pielęgnacja szczeniaka – o czym należy pamiętać?

Kolejny element opieki nad szczeniakiem to stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Są one ważne dla jego zdrowego rozwoju i poprawnego funkcjonowania. Najważniejsze elementy pielęgnacji młodego psa to:


Wizyty u weterynarza – pierwsze wizyty u weterynarza wiążą się głównie z rutynowymi zabiegami, takimi jak niezbędne szczepienia czy odrobaczanie.


Kąpiele – z pierwszą kąpielą najlepiej wstrzymać się do czasu pierwszych szczepień. Ich późniejsza częstotliwość zależy już od rasy psa oraz tego, w jakim stopniu brudzi swoją sierść podczas spacerów.


Czesanie – jest czynnością ważną szczególnie w przypadku ras długowłosych, takich jak maltańczyki czy yorki.


Przycinanie pazurów – jednym z sygnałów mówiących o tym, że pazurki szczeniaka są już długie, jest dźwięk charakterystycznego stukania przy jego chodzeniu.


Pielęgnacja jamy ustnej – czynność ta nie należy do ulubionych przez psy elementów ich pielęgnacji, dlatego warto już od pierwszych dni przyzwyczajać szczeniaka do czyszczenia zębów.


Czyszczenie uszu – w tym wypadku również ważne jest stopniowe przyzwyczajanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Należy przy nich stosować specjalne, przyjazne dla psiej skóry preparaty.


Pielęgnacja oczu – jest szczególnie ważna, gdy szczeniak ma długą sierść, która może dostawać się w okolice jego oczu i powodować infekcje.
Należy pamiętać, że decyzja o nowym domowniku musi być solidnie przemyślana. Pies pozostanie naszą odpowiedzialnością przez najbliższe kilkanaście lat. Musimy więc być pewni, iż będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę oraz – w razie potrzeby – sfinansować leczenie. 

 

Przeczytaj także:
Smartwatch – ile kosztuje i jakie są jego rodzaje?
Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi?
Ile kosztuje trener personalny?

 

1 Średnie koszty obliczone na podstawie niezbędnych produktów dla zwierząt z uwzględnieniem cen w sklepach zoologicznych.

Avatar

  • Anna
  • Opublikowano:
    24 sty 2023 01:55

    Udostępnij

    Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube